Wystawy - jak poprawić urodę
Poprawianie koloru
Problem z kolorem pojawia się przede wszystkim na skutek braku odpowiedniej pielęgnacji. Systematyczne trymowanie psów szorstkowłosych oraz stosowanie szamponów intensyfikujących kolor u wszystkich psów, które tego potrzebują, pozwala problem zlikwidować. Więcej na ten temat w zakładce Jak pielęgnować sierść - pielegnacja według barwy.
Tuż przed wystawą na poprawę koloru całego owłosienia jest już za późno, bo to wymaga czasu, zawsze jednak można co nieco poprawić. Przed pokazem daje się natomiast bardzo skutecznie zamaskować żółte plamy na sierści a szczególności pod oczami.
Sierść biała
Przed wystawą pies musi być wykąpany, zarówno do pierwszego jak i drugiego mycia stosujemy szampon intensyfikujący biały kolor. Po wysuszeniu i wystygnięciu całą sierść bardzo dokładnie spryskujemy pudrem w aerozolu. Przedtem, dla zwiększenia przyczepności trzeba nałożyć na sierść specjalny krem Cherry Knoll Chalk Helper, który wspomaga działanie pudru lub kredy. Tworzy na sierści warstewkę adhezyjną, która sprawia, że puder się nie osypuje przy szczotkowaniu, tylko "przykleja do sierści", co daje znacznie lepszą biel. Ma to tę dodatkową zaletę, że korektę można zrobić wieczorem przed wystawą a puder zostanie na sierści przez następne kilkanaście godzin.Pojemnik z pudrem przed użyciem trzeba energicznie wstrząsnąć
Kolejność jest następujaca: przed użyciem kredy lub pudru niewielką ilość produktu Chalk Helper nakłada się na specjalną szczotkę, lub ewentualnie na dłonie i wciera równomiernie w idealnie czystą sierść. Dzięki temu puder lepiej i dłużej się trzyma a kolor sierści jest bardziej intensywny. Do ostatniego retuszu przed wejściem na ring można użyć kredy w kamieniu Cherry Knoll Chalk Block White. Na zakończenie sierść delikatnie spryskujemy niewidocznym lakierem.
Sierść czarna
Przed wystawą pies musi być wykąpany, oczywiście szamponem intensyfikującym czerń. Jeśli jest wielobarwny (np. czarno-rudo-biały berneńczyk) a chcemy poprawić kolor czarny, najlepiej zastosować szampon Hery Shampooing Poils Noirs, bo działa wybiórczo na czerń i nie zabrudzi białych łat na przedpiersiu. Jeśli natomiast sierść jest całkowicie czarna można zastosować szampon Rig5 Black Out Shampoo, bo przyczernia trochę tak, jak farba. Przestrzegam przed użyciem go u psa, który ma białe znaczenia, bo przestaną być białe i będą szare. Na dodatek ta szarość jest praktycznie nie do usunięcia. Trzeba czekać na odrośnięcie sierści.Jeśli sierść nadal jest rudawa, po wykąpaniu i wysuszeniu spryskujemy ją delikatnie preparatem przyczerniającym w aerozolu Instant Hair Color Spray i pozostawiamy do wyschnięcia. Na zakończenie sierść bardzo delikatnie lakierujemy.
Można również poprawić barwę przy pomocy kredy Cherry Knoll Chalk Block Black. Przedtem, dla zwiększenia efektu, trzeba nałożyć specjalny krem Cherry Knoll Chalk Helper, który ma działanie adhezyjne i stanowi doskonałą bazę dla kredy. Niewielką ilość produktu nakłada się na specjalną szczotkę lub dłonie i równomiernie rozprowadza na czystej sierści. Dopiero na to nakłada się kredę, która dzięki temu lepiej i dłużej się trzyma a kolor sierści jest bardziej intensywny. Na zakończenie, żeby puder utrwalić i żeby nie został na rękach sędziego, delikatnie spryskujemy sierść lakierem. Poprawienie czerni jest zawsze trudniejsze niż bieli, bo trzeba zrobić wszystko, żeby sędzia po obmacaniu psa nie miał czarnych rąk.
Utratę barwy na niewielkim kawałku sierści można zamaskować również przy pomocy specjalnego korektora w sztyfcie, który nakładamy tak jak szminkę.
Inne kolory
Zdarza się, że trzeba poprawić różne odcienie koloru kremowego, brązowego, popielatego, lub co częściej się zdarza, tylko jeden kolor u wielobarwnego psa. Idealnie do tego celu nadają się kredy barwiące Cherry Knoll Block, dostępne w całej gamie kolorów.
Przed zastosowaniem kredy, dla zwiększenia efektu, w miejsca, które chcemy zabarwić trzeba nałożyć specjalny krem Cherry Knoll Chalk Helper, wspomagający działanie kredy. Niewielką ilość produktu nakłada się na dłonie lub na palce i rozprowadza równomiernie w miejscu, gdzie ma być zastosowana kreda. Dzięki temu bedzie się lepiej i dłużej trzymała a kolor sierści będzie bardziej intensywny. Na zakończenie, żeby puder utrwalić i nie został na rękach sędziego, delikatnie spryskujemy sierść lakierem.
Więcej na temat przebarwień w zakładce Problemy z sierścią - Zażółcenie białej sierści oraz Zbrązowiała czerń.
Maskowanie żółtych lub brązowych plam
W tym przypadku zadanie jest wyjątkowo delikatne, bo dotyczy to z reguły żółtych lub brązowych zacieków pod oczami. Trzeba przede wszystkim uważać, by nic nie dostało się do oka. Nie można wobec tego używać pudru w aerozolu, co najwyżej można prysnąć go na własną dłoń i dopiero stamtąd przenieść na sierść pod oczami. W różnych miejscach już o tym pisałam, ale chcę wszystkim zniechęconym nieskutecznością działania preparatów usuwających zażółcenia pod oczami przypomnieć, że jeśli nic nie pomaga, to pies ma najprawdopodobniej niedrożność kanalików łzowych i tylko ich udrożnienie przyniesie radykalna poprawę.Wracając do maskowania zacieków przed wystawą: w zażółconą sierść wcieramy delikatnie krem Cherry Knoll Chalk Helper, który spowoduje, że nałożony na niego puder lepiej będzie się trzymał. Na to również palcami lub maleńką szczoteczką nakładamy puder, w tych miejscach doskonale sprawdza się puder w kamieniu. Można również zamaskować plamy korektorem w sztyfcie, który nakłada się tak jak szminkę: biały na białą i jasną sierść, czarny na czarną sierść.
Użycie produktów korygujących i wymaga pewnej wprawy, dlatego też trzeba je odpowiednio wcześniej wypróbować i przećwiczyć ich aplikowanie, bo ten sam preparat może dawać różny efekt w zależności od rodzaju sierści. Taka przezorność oszczędzi wielu nerwów przed wystawą, a nabyte doświadczenie pozwoli równie dyskretnie, co skutecznie zwiększyć wystawowe szanse naszego przyjaciela.
Uwaga
Regulamin wystaw psów rasowych precyzuje: „Zabronione jest traktowanie szaty, skóry i nosa jakimikolwiek środkami, które zmieniają ich strukturę, kolor lub stan. Dopuszcza się jedynie strzyżenie, trymowanie, czesanie i szczotkowanie.”
Wystawa jest konkursem piękności, nie ma co ukrywać, że sporo właścicieli psów przygotowuje je do wystaw przy pomocy różnego rodzaju kosmetyków podkreślających lub poprawiających urodę. Dlatego zdecydowaliśmy się na zamieszczenie na naszym portalu kilku rad jak je stosować. Ilość odwiedzin na tych stronach dowodzi, że ten temat budzi bardzo duże zainteresowanie.
Decyzja: poprawiać czy nie poprawiać, należy wyłącznie do właściciela. Tym, którzy się na to decydują radzimy: wypróbujcie wcześniej i nabierzcie wprawy, kosmetyków używajcie w domu a nie na wystawie, zawsze dyskretnie i z umiarem.
Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!