Pies w podróży » Jedziemy samochodem

Choroba lokomocyjna


Doskonale znana ludziom, choroba lokomocyjna występuje również u psów. Jest to nietolerancja transportowa, która objawia się w bardzo charakterystyczny sposób: pies się ślini, krztusi, ziewa, mlaska, oblizuje nos, przełyka ślinę i wymiotuje. Często występuje drżenie lub przyspieszone bicie serca. Wyraźnie widać, że pies źle się czuje, jest osowiały i apatyczny. Choroba występuje u około 15 % dorosłych psów.
 

To, że szczenię źle toleruje jazdę samochodem nie jest jeszcze nie powodem do zmartwienia, bo często problem mija z wiekiem, w miarę jak pies oswoi się z samochodem. Najczęściej choroba lokomocyjna ma podłoże emocjonalne i jest związana ze złymi doświadczeniami i lękiem przed jazdą samochodem. To powoduje, że dla psa podróż wiąże się z dużym stresem. Szczególnie ważne jest jak najwcześniejsze oswojenie psa z samochodem i przyzwyczajanie go do jazdy oraz wyrobienie pozytywnych skojarzeń. Pies musi wiedzieć, że w samochodzie może się czuć bezpiecznie, a na zakończenie każdej podróży czeka go coś przyjemnego, zabawa lub spacer i w nagrodę za dobre sprawowanie - smakołyk.

Psa cierpiącego na chorobę lokomocyjną należy odpowiednio przygotować do podróży. Przede wszystkim w dniu wyjazdu powinien być na czczo, trzeba mu tylko małymi porcjami regularnie podawać czystą wodę do picia. Na dłuższą metę bardzo ważne jest powolne, łagodne przyzwyczajanie psa do jazdy samochodem. Nie należy się nad nim roztkliwiać, bo to mu nie pomaga. Fakt, że właściciel mu współczuje utwierdza go w przekonaniu, że jest bardzo biedny i dzieje mu się krzywda.

Jeśli mimo odpowiedniego przygotowania przed podróżą pies nadal wymiotuje, trzeba zasięgnąć porady lekarza weterynarii, który przepisze odpowiednie leki uspokajające lub  przeciwwymiotne. Podaje się je około godziny przed podróżą a nie dopiero po wystąpieniu pierwszych objawów choroby, bo wtedy lek może okazać się nieskuteczny. Jednocześnie nie powinniśmy ustawać w pracy nad psychiką psa, zdobyciem jego zaufania i przekonaniem go, że podróż samochodem może być przyjemnością. Przy odrobinie cierpliwości bardzo często się to udaje. 
Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2018
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.