Psie sporty » Wybieramy dyscyplinę psich sportów
Pulka
Wyścigi mogą odbywać się na saniach, na specjalnych wózkach (kart) i w kategorii pulka lub rollpulka. Pulka jest rodzajem małej łódeczki, wykonanej z tworzywa sztucznego, do której zaprzęgnięty jest jeden lub dwa psy. Maszer biegnie za pulką na nartach biegowych, przypięty do pulki. W wersji wyścigów bez śniegu - maszer biegnie za rollpulką ciągniętą przez psa.Zaprzęg stanowią niewielkie płaskie saneczki wyposażone po bokach w dwa dyszle, które z przodu połączone są kabłąkiem. Między nimi biegnie jeden, dwa lub nawet trzy ciągnące go psy. Narciarz, którego miejsce jest za zaprzęgiem, kontroluje go za pomocą cienkiej, przyczepionej do niego linki.
Obciążenie powinno być dostosowane do możliwości ciągnącego ją psa. Regulamin zawodów precyzuje, że całkowity ciężar przypadający na jednego psa nie może przekraczać 20 kg a na sukę 15 kg. Zawody odbywają się na dystansie od 10 do 20 km dla kobiet i 15 do 30 dla mężczyzn.
Pulka jest sportem trudniejszym niż skikjoring, zawodnik musi odpowiednio kierować psem a także pilnować, żeby sanie nie wypadły z trasy. Poza tym w przeciwieństwie do skikjoringu pies nie ciągnie narciarza, tylko same sanki, narciarz musi biec za zaprzęgiem, co wymaga od niego znacznie większego wysiłku.
Trening zaczyna się od ciągnięcia sań na równym terenie, po linii prostej, dopiero jak pies dobrze się czuje przy saniach, można przystąpić do skrętów i ćwiczeń na bardziej różnorodnie ukształtowanym terenie. Zaczyna się od kilkunastu minut, co najmniej 3-4 razy w tygodniu, a następnie stopniowo wydłuża czas treningu. Pies uczestniczący w zawodach powinien ćwiczyć 2-3 razy w tygodniu przez 1-1,5 godziny.
Uwaga:
Pies uprawiający sport musi być odpowiednio karmiony. Powinien otrzymywać dobrej jakości wysokoenergetyczną karmę dla psów pracujących, która dostarczy mu dużo energii, będzie sprzyjała budowie mięśni a nie tkanki tłuszczowej. Pamiętajmy, że psa nie wolno karmić przed treningiem, dopiero po powrocie do domu powinien dostać lekki posiłek i odespać emocje na wygodnym, ustawionym w zacisznym miejscu posłaniu.
Bidon z wodą właściciel powinien mieć cały czas przy sobie. Intensywny wysiłek powoduje utratę wody, która stale powinna być uzupełniana, dlatego poimy psa zawsze wtedy, kiedy ma na to ochotę.
Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!