Pielęgnacja sierści » Kąpiel na mokro i na sucho

Kąpać czy nie kąpać?


Każdy pies, duży czy mały, bardziej czy mniej rasowy, jest członkiem naszej rodziny. Głaszczemy go, przytulamy, bawią się z nim nasze dzieci. Często, choć mało kto się do tego przyznaje, sypia w naszym łóżku. Musimy więc dbać o jego higienę jak o naszą własną. Brudna, źle utrzymana sierść jest siedliskiem bakterii i alergenów, może być także doskonałym podłożem dla rozwoju pasożytów. To stwarza ryzyko zarówno dla psa jak i dla jego rodziny. Dlatego też pies musi być regularnie kąpany, wtedy ilość bakterii na jego sierści z pewnością nie będzie większa, niż na rękach wracających z placu zabaw dzieci.

Słyszy się czasem opinie, że psa nie wolno kąpać, ponieważ woda i szampon niszczą sierść. Prawda jest taka, że nic tak nie pobudza sierści do wzrostu jak właśnie kąpiel, pod warunkiem, że będziemy używać dobrej jakości szamponów, opracowanych specjalnie dla psiej sierści. Z pewnością więcej problemów skórnych u psów jest spowodowana brakiem higieny niż jej nadmiarem. 
 
Pies biega blisko ziemi, gdzie jest najwięcej kurzu i zanieczyszczeń, które w połączeniu z tłustą sierścią tworzą wyjątkowo sprzyjające środowisko dla rozwoju bakterii, grzybów i roztoczy. Brud bywa jedną z najczęstszych przyczyn alergii skórnych. Nieprawdopodobnie niszczą sierść różnego rodzaju chemikalia, jakich jest pełno w naszym otoczeniu. Wystarczy spojrzeć na czarny od brudu, tygodniami leżący na poboczach chodników śnieg, żeby uzmysłowić sobie, że identyczny przykleja się do sierści. Żeby wyobrazić sobie jakie jest działanie szczodrze rozsypywanej na chodniki soli wystarczy popatrzeć na własne buty. To jest przyczyna przesuszenia sierści a nie kąpiel, dzięki której cała ta niszczycielska chemia zostaje z niej usunięta.

Właściciele psów skarżą się czasem, że sierść ich psa brzydko pachnie. Rzeczywiście są psy, które wydzielają dość ostry, niezbyt miły zapach, problem dotyczy głównie psów o fałdowanej skórze w której zagłębieniach gromadzi się brud i tłuszcz będący idealną pożywką dla rozwoju bakterii. Najczęściej wystarczy porządna kąpiel i oczyszczenie fałdów skórnych, żeby po mało eleganckim zapachu nie było śladu. Brudny, spocony człowiek też brzydko pachnie. Szampon i mydło naprawdę czynią cuda.

Nowoczesne preparaty do kąpieli nie uszkadzają sierści, wręcz przeciwnie, odżywiają ją, a u psów długowłosych redukują tendencję do jej plątania i powstawania supłów. Psa można kąpać dowolnie często, byle tylko używać do tego dobrych, profesjonalnych kosmetyków, odpowiadających specyficznym potrzebom psiej sierści. Nigdy do mycia psów nie wolno stosować szamponów przeznaczonych dla ludzi, w tym również tych dla niemowląt. Mają zbyt wysokie pH, niszczą i wysuszają sierść. Dobrym psim szamponem można bez ryzyka umyć własne włosy, ale nigdy odwrotnie. Jedynym szamponem, który może odrobinę wysuszyć sierść jest szampon przeciwpasożytniczy, dlatego po jego zastosowaniu trzeba bardzo dokładnie wypłukać sierść i koniecznie na mokry włos nałożyć na kilka minut dobry balsam regenerujący.


Dla wielu ras kąpiel jest absolutnie niezbędna, bo uwalnia właściciela od mozolnego, wielogodzinnego rozplątywania sierści. Jeśli wykąpiemy yorka raz w tygodniu, na mokrą sierść nałożymy balsam a w czasie suszenia spryskamy ją odżywką w aerozolu - nigdy nie będziemy mieć problemu z plątaniem i filcowaniem się włosa. Pod jednym wszakże warunkiem: że będą to kosmetyki profesjonalne, wyprodukowane z dobrej jakości składników, opracowane specjalnie dla ras długowłosych, a nie tylko ze zdjęciem yorka na etykiecie i detergentem do mycia naczyń wewnątrz butelki.

Jak często kąpać?

Odpowiedź jest prosta - zawsze wtedy, kiedy pies jest brudny. Jeśli chodzi o psy wystawowe, ich pielęgnacja rządzi się innymi prawami. Kąpiel jest oprócz higieny, jednym z zabiegów niezbędnych do uzyskania pięknej wystawowej szaty i wszystko jest temu podporządkowane. Generalnie rzecz biorąc, wystawowe psy długowłose kąpie się 3-4 razy w miesiącu. Dlatego tak często, bo właśnie kosmetyki użyte do kąpieli, a szczególnie balsam, tworzą na włosie otoczkę, która zapobiega ich elektryzowaniu się, plątaniu i filcowaniu. Psy o krótkiej sierści można kapać raz na miesiąc, szorstkowłose raz na 2-3 miesiące. Chyba, że piesek zrobił nam niespodziankę i cały szczęśliwy wyłonił się z krzaków upaprany w jakimś paskudztwie, wtedy bez względu na to, jaką ma sierść i kiedy był ostatnio kąpany, trzeba wsadzić go do wanny.

Nie jest prawdą, że nie powinno się kąpać psów szorstkowłosych, jeśli pies jest regularnie trymowany i ma dobrze wypracowaną sierść, można go kąpać bez obawy o jej zmiękczenie, pod warunkiem, że użyjemy kosmetyków, które nie zmiękczają sierści. Wiem to z własnego doświadczenia, moje sznaucery kąpałam co najmniej raz w miesiącu, bardzo często tuż przed wystawą, zawsze miały idealnie szorstką sierść, prezentowały się znakomicie i wszystkie bez wyjątku miały tytuły interchampionów. Jeśli więc ktoś twierdzi, że wystawowych psów szorstkowłosych nie można kąpać, to znaczy, że nie radzi sobie z ich pielęgnacją a w szczególności z trymowaniem.

Często pojawia się pytanie, kiedy po raz pierwszy można wykąpać szczeniaka. Odpowiedź jest prosta: wtedy, kiedy pojawia się taka potrzeba, z tym, że oczywiście nie należy się z tym spieszyć, zwłaszcza, że w pierwszych tygodniach życia suka sama dba o jego higienę, problem pojawia się zazwyczaj po odstawieniu szczeniąt od matki, bo jak przestaje je karmić, przestaje je również czyścić.

Twierdzenie, że kąpiel może szczenięciu zaszkodzić jest całkowicie niezrozumiałe. Ludzkie niemowlę kąpie się zaraz po urodzeniu, a potem dzień w dzień, dwa razy dziennie, żeby było zdrowe, pachnące i czyste. Dlaczego więc kąpiel miałaby zaszkodzić szczeniakowi? Nowo narodzone szczenięta przez kilka tygodni suka sama utrzymuje w czystości, potem ten obowiązek przechodzi na właściciela i to on powinien zadbać, żeby piesek był zawsze czysty. Tak długo jak to możliwe, zamiast kąpieli można czyścić szczenięcą sierść frotową szmatką lekko zwilżoną ciepłą wodą i skropioną dodatkowo specjalnym lotionem czyszczącym. W ten sposób można bez kąpieli przywrócić szczenięcej sierści przywrócić czystość i świeży zapach. Sama kąpiel mu nie zaszkodzi, niebezpieczne dla malucha może być przeziębienie podczas kąpieli. Dlatego kąpać trzeba w ciepłym, wolnym od przeciągów pomieszczeniu. W przypadku szczeniaka wystarczy jednokrotne mycie, potem płukanie, wytarcie ręcznikiem i wysuszenie suszarką. Sierść nie może pozostać wilgotna, bo wtedy piesek może się przeziębić. Po całkowitym wysuszeniu najlepiej owinąć go kocykiem i w żadnym wypadku nie wypuszczać na dwór.



Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.