Kupno psa » Jakiego psa kupić ?

Duży czy mały?


Wszystko zależy od tego, co kto lubi. Jedni uwielbiają maleńkie, filigranowe pieski, drudzy wolą potężne psy, z którymi można się wybrać na rowerową wycieczkę lub biwak nad jeziorem. Oprócz tych bardzo indywidualnych preferencji istnieje szereg czynników, które przy wyborze wielkości psa trzeba wziąć pod uwagę:

• Duże psy powinny mieszkać na parterze, a najlepiej w domu z ogrodem. Osobie, która mieszka na czwartym piętrze bez windy kupno dużego psa stanowczo należy odradzić ze względu na ich wyjątkową podatność na skręt żołądka. Poważny problem pojawia się również w wypadku choroby na tyle poważnej, że pies przez jakiś czas ma problemy z chodzeniem, a w szczególności ze schodzeniem ze schodów. Z małym psem w takiej sytuacji łatwiej sobie poradzić, bez większego trudu można go wziąć na ręce, zanieść do lekarza i na siusiu, a potem przynieść z powrotem do domu.

• W mieszkaniu duży pies zajmuje znacznie więcej miejsca niż maluch, który zmieści się wszędzie. Trzeba dla niego przewidzieć odpowiednio duże miejsce na legowisko, na którym będzie mógł się swobodnie wyciągnąć i przez cały czas móc obserwować domowników. W przeciwnym razie, chcąc być bliżej właścicieli będzie się kładł gdzie popadnie, najczęściej na przejściach, co w małym mieszkaniu spowoduje, że stale ktoś będzie się o niego potykał. W dużym, przestronnym wnętrzu ten problem oczywiście odpada. Z drugiej strony, duże psy są z reguły spokojniejsze, w przeciwieństwie do niektórych maluchów ale i tych średniej wielkości, które są często bardzo żywiołowe i których, mimo ich niewielkiego wzrostu, wszędzie jest pełno.

• Duże psy są bardzo kosztowne w utrzymaniu. To, że jedzą więcej jest oczywiste, ale trzeba pamiętać, że ze względu na szczególne potrzeby układu kostnego, zwłaszcza w okresie wzrostu, powinny otrzymywać wysokiej jakości specjalistyczną karmę dla psów dużych ras, która jest oczywiście odpowiednio droższa.

• W czasie wakacji, duży pies to także duży problem, chyba, że zawsze w domu zostaje ktoś z domowników, kto może się nim zaopiekować. Trudno sobie wyobrazić wyjazd samochodem na wakacje, jeśli trzeba będzie w nim pomieścić potężnego doga i czteroosobową rodzinę. Jeśli ktoś prowadzi aktywny tryb życia, z pewnością bardziej odpowiedni będzie maleńki piesek, który nie zajmuje dużo miejsca i którego można zabrać dosłownie wszędzie. Jeśli będzie w odpowiedniej torbie, to można go wziąć nawet tam, gdzie zwyczajowo psów wprowadzać nie wolno. Swoją drogą trudno zrozumieć dlaczego u nas do podrzędnej, przydrożnej restauracji nie można wejść z dobrze wychowanym psem, podczas gdy hałaśliwe, podpite towarzystwo może się rozpychać i bezkarnie zakłócać spokój. Zupełnie inaczej jest w wiekszości innych krajów europejskich, gdzie drzwi restauracji są dla psów szeroko otwarte, są w nich mile widziane, traktowane z życzliwą sympatią a i w kuchni zawsze coś smacznego się dla nich znajdzie. Kiedy podróżowałam z moimi trzema miniaturowymi sznaucerami niejednokrotnie zdarzało mi się, że w różnych sklepach ktoś przyniósł miseczkę wody, bo na dworze było gorąco.  


Decydując się na wielkość psa, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę wiek i temperament dzieci. Bardzo często uważa się, że dla małego dziecka najlepszy jest mały piesek. Niestety czasem taka przyjaźń bywa trudna i obarczona ryzykiem, bo wiele miniaturowych psów, zwłaszcza jeśli do tej pory byly w centrum uwagi całej rodziny, może nie tolerować dzieci a to jest już sytuacja nie tylko kłopotliwa ale i niebezpieczna.  

Duże psy są z reguły bardziej zrównoważone, wiele z nich znakomicie sprawdza się w towarzystwie małych dzieci, wobec których są zaskakujaco delikatne i opiekuńcze. Problemem może być tylko ich brak wyczucia własnej wielkości, mogą, np. nagle zrywając się z podłogi niechcąco potrącić będące blisko przy nim dziecko. Moje dzieci wychowały się ze sznaucerami miniaturowymi i olbrzymem, które oczywiście mieszkały z nami w domu. Nigdy nie było najmniejszego problemu, choć jednak najlepszym, niezwykle opiekuńczym towarzyszem ich zabaw był zdecydowanie olbrzym, który w obecności dzieci zamieniał się w pełną delikatności nianię. Nie zdarzyło się, żeby kiedykolwiek pojawił się najmniejszy cień zagrożenia, ale też dzieci były nauczone jak należy postępować z psem i wiedziały że psa, nawet najbardziej cierpliwego nie wolno zamęczyć. Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *
Polityka prywatności

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2017
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.