Choroby psów » Choroby układu pokarmowego

Biegunka


Biegunki u psów zdarzają się dość często. Jeśli na spacerze nasz przyjaciel wypróżnia się co kilka metrów a tuż przedtem stwierdziliśmy, że dorwał się do kuchni i zjadł tort przeznaczony dla kilkunastu osób, możemy być spokojni o jego zdrowie. Pozbędzie się dania, które niezbyt pasuje do psiej diety i będzie po problemie. Ale nie wolno każdej biegunki przypisywać łakomstwu, bo może to być zwiastun bardzo poważnej choroby.

Zdrowy pies powinien się wypróżniać 2-3 razy dziennie, przy czym jego stolce powinny być niezbyt twarde, dobrze uformowane. Sprzątanie po psie ma oprócz czystych chodników jeszcze jedną korzyść: właściciel widzi czy pies wypróżnia się regularnie i prawidłowo. Jest to bardzo ważne, bo biegunka, zwłaszcza krwawa, może być pierwszym sygnałem problemów zdrowotnych. Jeszcze poważniej trzeba traktować pojawienie się biegunki u szczeniąt, zawsze osłabia organizm i może być objawem którejś z groźnych i często śmiertelnych chorób zakaźnych.

przy takiej biegunce już po jednym dniu pies odwodni się opadnie z sił


Przyczyn pojawienia się biegunki może być bardzo dużo:
 • nietolerancja pokarmowa: źle dobrana do potrzeb lub złej jakości karma
 • nagła zmiana sposobu żywienia 
 • zjedzenie znalezionych na spacerze nadpsutych resztek jedzenia
 • alergia pokarmowa
 • stan zapalny jelit
 • podrażnienia w obrębie przewodu pokarmowego
 • obecność pasożytów jelitowych (glisty, tasiemce)
 • infekcje bakteryjne w układzie pokarmowym
 • choroby wirusowe
 • silny stres
 • nowotwory
 • reakcja na leki
 • spożycie produktów toksycznych

Dopóki wypróżnienia, choć rzadkie, są koloru brązowego, można wykorzystać domowe środki zaradcze. W pierwszych 24 godzinach stosujemy głodówkę lub podajemy psu niewielkie ilości ryżu gotowanego z marchewką i kurczakiem. Można też zastosować specjalną karmę leczniczą przeznaczoną dla psów z zaburzeniami jelitowo-żołądkowymi. Bardzo skuteczna jest smecta w ilości 1 saszetka na każde 15 kg wagi zwierzęcia. Pies powinien dostawać dowolną ilość płynów, najlepiej czystej wody, żeby nie dopuścić do odwodnienia. Nie wolno podawać mleka. W następnych 24 godzinach można już powrócić do karmy, którą pies zazwyczaj dostaje, przy czym jej ilość zmniejszamy o połowę, żeby niepotrzebnie nie nadwyrężać żołądka. Gdyby po upływie 48 godzin od pojawienia się biegunka nie znikła trzeba skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Jeśli w odchodach pojawi się krew lub śluz a do tego są wyjątkowo cuchnące, z wizytą u lekarza nie wolno zwlekać. Pośpiech jest niezbędny, zwłaszcza kiedy luźnym stolcom towarzyszą wymioty, podwyższona temperatura, bóle brzucha, brak apetytu i złe samopoczucie. Liczy się wtedy każda godzina, bo biegunka powoduje szybkie odwodnienie i wycieńczenie organizmu, co znacznie utrudnia i wydłuża leczenie. 
Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.