Dzisiaj jest 11.09.2024
- Rasa - pochodzenie, rodowód
- OPIS RAS PSÓW od A do Z
- Kupno psa
- Adoptujemy psa ze schroniska
- Ekwipunek dla psa
- Wychowanie psa
- Problemy wychowawcze
- Szkolenie psa
- Pies w służbie człowieka
- Pies i prawo - obowiązki właściciela
- Charakter - tajniki psiej psychiki
- Agresja
- Jak zrozumieć psa ?
- Relacje psa z ludźmi i zwierzętami
- Żywienie według potrzeb
- Jak dobrze karmić ?
- Co warto wiedzieć o żywieniu
- Dodatki do psiej miski
- Ciekawostki na temat żywienia
- Jak dbać o oczy, uszy, zęby i ...
- Jak pielęgnować sierść
- PIELĘGNACJA SIERŚCI wg ras A-Z
- Problemy z psią sierścią
- Akcesoria do pielęgnacji sierści
- Dobór kosmetyków do rodzaju sierści
- Pies u fryzjera
- Wystawy psów rasowych
- Przygotowanie psa do wystaw
- Strategia wystawowa
- Wystawy - jak poprawić urodę ?
- Jedziemy po sukces
- Wsadzamy kij w mrowisko
- Spacer i rekreacja z psem
- Psie sporty
- Pies w podróży
- Wakacje z psem
- Wyjeżdżamy - a co z psem ?
- Pies w różnych miejscach i czasie
- Hodowla - rozród
- Sterylizacja - kastracja
- Profilaktyka zdrowotna
- Walka z pasożytami
- Pasożyty zewnętrzne
- Pasożyty wewnętrzne
- Jak pies zaraża się pasożytami ?
- Leczenie i profilaktyka
- Glista psia - Toxocara canis
- Tęgoryjec - Ancylostoma caninum
- Włosogłówka - Trichuris vulpis
- Robaczyca serca - Dirofilariosa
- Tasiemiec psi - Dipylidium caninum
- Tasiemiec bąblowcowy - Echinococcus granulosus
- Kokcydioza - Coccidiosis canum
- Lamblioza - Giardia intestinalis
- Choroby psów
- Pomoc w nagłych wypadkach
- Opieka nad chorym psem
- Problemy starszego wieku
- Słownik pojęć kynologicznych
- Książki, które warto przeczytać
- Ciekawostki na temat psów
- Opinie na temat karm MILLS FARM
Hodowla - rozród » Przygotowanie suki do krycia
Cieczka
Pierwsza cieczka pojawia się przeważnie około 9 - 12 miesiąca życia, ale termin ten należy traktować z dużą, bo przynajmniej trzymiesięczną tolerancją w obydwie strony. Przeważnie trwa nieco krócej i jest mniej obfita niż następne. U wielu suk cieczka zaczyna się zupełnie niepostrzeżenie i dlatego właścicielom często zdarza się przegapić jej początek. Czasem tuż przed rozpoczęciem cieczki suka staje niespokojna, traci apetyt i bardziej intensywnie się wylizuje.
sukę w okresie cieczki trzeba chronić przed przypadkowym pokryciem
Fakt, że suka ma cieczkę w żadnym wypadku nie oznacza, że jest gotowa do macierzyństwa. Tylko niektóre rasy, przede wszystkim wielkogłowe, wyszczególnione w regulaminie hodowlanym, kryje się bardzo wcześnie, bo już w wieku 12 miesięcy. Suki dużych ras dojrzewają i konstytuują się fizycznie później i w ich przypadku z kryciem nie należy się spieszyć. Dopiero suka dwuletnia jest w pełni gotowa do rozrodu, wcześniejsze krycie mogłoby negatywnie odbić się na jej zdrowiu.
Przebieg cyklu
Okres I - przedrujowy
Początek cieczki liczy się od dnia pojawienia się ciemnoczerwonego wycieku. Przeważnie jest to wyraźnie widoczne, ale u wielkich czyścioszek, które się dokładnie wylizują można go nie zauważyć. Jeśli suka ma być kryta należy w okresie spodziewanej cieczki przecierać srom codziennie rano czystą białą watą, natychmiast po obudzeniu, zanim suka zdąży się wylizać. Krwawy ślad oznacza, że rozpoczyna się okres przedrujowy, który potrwa około 7 – 10 dni. Przygotowuje on macicę do przyjęcia zapłodnionych komórek jajowych.
Okres II - ruja
W momencie, gdy kolor wycieku zmienia się z ciemnoczerwonego na jasno różowy, lub jak to się czasem określa kolor popłuczyn mięsnych (sprawdzać watką!), a suka domaga się pieszczot i głaskania, na które odpowiada prężeniem się i odstawianiem ogona - zaczyna się ruja właściwa. Dochodzi do uwolnienia dojrzałych komórek jajowych co oznacza, że suka jest gotowa do zapłodnienia a najlepszy moment będzie między 9 a 13 dniem cieczki. Srom jest powiększony i rozpulchniony. W tym czasie dwukrotne krycie powinno przynieść oczekiwany efekt. Jeśli nie planujemy krycia, sukę trzeba bez przerwy pilnować, bo roztacza takie ilości feromonów, że żaden pies nie pozostanie na nie obojętny i może dojść do przypadkowego pokrycia. Nie jest prawdą, że suka pokryta we właściwym czasie nie da się ponownie pokryć. Może dojść do takiego krycia i wtedy w miocie będą szczenięta po dwóch ojcach.
Okres III - porujowy
Po około czterech dniach rozjaśnienia wyciek ponownie przybiera kolor ciemnoczerwony. W organizmie suki następuje oczekiwanie na przyjęcie zapłodnionej komórki. Kształtują się ciałka żółte, które produkują hormony przygotowujące błonę macicy do ciąży. Jeśli nie doszło do krycia, zainteresowanie suki samcem słabnie i powoli wszystko wraca do normy. Suka wchodzi w fazę spoczynku, który trwa aż do następnej cieczki.
U niektórych suk wyciek w czasie cieczki jest tak obfity, że w mieszkaniu powinno się jej nakładać specjalne majtki ochronne. Narządy rodne są otwarte, a rozkładająca się krew jest doskonałą pożywką dla rozwoju bakterii. Wynika stąd konieczność utrzymywania w tym okresie suki w czystości nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych. Nie powinna kąpać się w brudnych stawach i rzekach, natomiast kąpiel w wannie lub zwykłe, codzienne mycie tylnej części ciała jest jak najbardziej wskazane.
Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!