Co warto wiedzieć o żywieniu » Dodatki do psiej miski

Czy pies powinien jeść kości ?


Patrząc jak niektórzy właściciele przygotowują jedzenie dla swojego psa można by przypuszczać, że nie zauważyli, że ich przyjaciel ma zęby. Sucha karma już nie sucha, tylko starannie namoczona, mięso pocięte w małe kawałeczki, jeśli jedzenie gotowane w domu, to obowiązkowo konsystencji brejowatej zupy. W sumie bardzo konsekwentne działanie prowadzące do tego, żeby zęby służyły psu wyłącznie do osadzania się kamienia.

Tymczasem pies uwielbia i powinien gryźć, bo to wzmacnia zęby i szczęki. Dlatego tak bardzo potrzebne są zabawki z twardego lateksu lub zbitego bawełnianego sznura, bo pies je godzinami gryzie, wyrabia sobie szczeki a na nich nie ma śladu. Jednak tym, co uszczęśliwi psa najbardziej pozostaje prawdziwa kość, najlepiej tukową kość cielęcą lub wołowa, do obgryzania a nie doz jedzenia, która go zajmie na długie godziny. Jest to najlepszy smakołyk, zwłaszcza dla dużego psa. Jeśli obawiamy się, że wybrudzi sobie sierść, zróbmy mu taką frajdę tuż przed kąpielą, a taką kość kupuje się w sklepie mięsnym za grosze.

Nie wolno psu dawać kości z drobiu i królika, bo rozłamują się na drzazgi i mogą utkwić w gardle lub uszkodzić żołądek albo jelita. Unikajmy kości łamliwych i kruchych, bo zjedzone w większej ilości mogą spowodować zaparcia. Pies nie powinien kości jeść, tylko je obgryzać. Amstaffy i bullterriery mają tak silne szczęki, że każdą kość rozłupią na kawałki i mogą się nimi zadławić, dlatego w ogóle nie powinny dostawać kości.

Gryzienie kości pomaga w usuwaniu kamienia nazębnego. To zadanie spełniają również kości produkowane jako smakołyki. Niektóre z nich zawierają nawet składniki wspomagające jego usuwanie. Bywają kości wyprodukowane nawet z wołowej skóry, unikam natomiast tych, które są zrobione z powięzi, bo oklejają i niszczą sierść a do tego paskudnie śmierdzą.

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2018
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.