Co warto wiedzieć o żywieniu » Dodatki do psiej miski

Czy pies powinien jeść kości ?Patrząc jak niektórzy właściciele przygotowują jedzenie dla swojego psa można by przypuszczać, że nie zauważyli, że ich czworonożny przyjaciel ma zęby. Sucha karma już nie jest sucha, tylko starannie namoczona, mięso zostaje pocięte w małe kawałeczki, jeśli jedzenie dla psa gotowane jest w domu, obowiązkowo musi mieć konsystencję brejowatej zupy. Jest to bardzo konsekwentne działanie prowadzące do tego, żeby zęby służyły psu wyłącznie do osadzania się kamienia.

Tymczasem pies uwielbia i powinien gryźć, bo to wzmacnia zęby i szczęki. Dlatego tak bardzo potrzebne są zabawki z elastycznego lateksu, bo gryząc je wyrabia sobie szczęki, a na węzłach ze zbitego, bawełnianego sznura, doskonale czyści sobie zęby. Obydwie te zabawki są bardzo trwałe, mimo, że gryzie je godzinami, to nie ma na nich śladu. Jednak tym, co najbardziej psa uszczęśliwi pozostaje prawdziwa, najlepiej cielęca lub wołowa kość, do obgryzania a nie do zjedzenia. Zapewni mu to zajęcie na wiele godzin. Jest to najlepszy smakołyk, zwłaszcza dla dużego psa. Jeśli obawiamy się, że wybrudzi sobie sierść, zróbmy mu frajdę tuż przed kąpielą, a taką kość kupuje się w sklepie mięsnym za grosze.

Pamietajmy, że nigdy nie wolno psu dawać kości z drobiu i królika, bo rozłamują się na drzazgi i mogą utkwić w gardle lub uszkodzić żołądek oraz jelita. Unikajmy kości łamliwych i kruchych, bo zjedzone w większej ilości mogą spowodować poważne zaparcia lub nawet całkowicie zaczopować jelta. Kupując kości, wybierajmy te, które wydają się dla naszego psa za duże, bo nie powinien zjadać, tylko obgryzać. Amstaffy i bulteriery mają tak silne szczęki, że nawet największą kość rozłupią na kawałki, którymi mogą się zadławić, dlatego w ogóle nie powinny ich dostawać.

Obgryzanie kości sprzyja usuwaniu kamienia nazębnego. To zadanie spełniają również niektóre specjalnie produkowane w tym celu smakołyki. Niektóre z nich zawierają nawet składniki wspomagające jego usuwanie. Bywają kości wyprodukowane nawet z wołowej skóry, ale na wszelki wypadek warto zawsze sprawdzić z czego zostały zrobione, bo często można tam znaleźć całą tablicę Mendelejewa. Radzimy również unikać kosci wyprodukowanych z powięzi, bo oklejają i niszczą sierść a do tego po rozmiękczeniu śliną mają paskudny zapach.


Takich kości lepiej psu nie dawać 
Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.