Jak pielęgnować sierść ? » Pielęgnacja szczeniąt

Kosmetyki i akcesoria do pielęgnacji szczeniąt



Do pielęgnacji szczeniąt powinno się używać profesjonalnych kosmetyków, opracowanych specjalnie dla szczenięcej sierści, wyprodukowanych na bazie składników, które nie wywołują alergii. Pamiętajmy, że do kąpania szczeniąt nie powinno się używać szamponów przeznaczonych dla ludzi, w tym także te dla niemowląt, ponieważ mają za wysokie pH, (5,5 zamiast 3,5) i dlatego wysuszają i niszczą sierść. Warto zadbać o szczenięce owłosienie, bo ma bardzo duży wpływ na późniejszą „dorosłą” szatę. Na tym etapie życia nie trzeba wielu kosmetyków, potrzebny jest przede wszystkim dobry szampon oraz lotion do czyszczenia sierści bez użycia wody. Więcej na temat doboru środków pielęgnacyjnych w zakładce Jak dobierać kosmetyki ?

Kupno akcesoriów trzeba poprzedzić dokładnym rozeznaniem, co dla danego typu owłosienia jest naprawdę niezbędne. Większość sklepów poleca to, co ma na półce a nie to, co jest rzeczywiście potrzebne. Sprzedawcy często nie potrafią doradzić, wielu z nich nie zna ras i typów owłosienia, w efekcie wydajemy pieniądze na szczotki i grzebienie, które dla naszego psa się nie nadają, za te same pieniądze moglibyśmy mieć doskonałe, profesjonalne akcesoria, które starannie używane, mogą służyć nawet kilkanaście lat. Użycie grzebienia, który kaleczy skórę, lub cążków, które zamiast równo ciąć pazur miażdżą go, potrafi zniweczyć całe z trudem zyskane zaufanie naszego czworonożnego przyjaciela.

Nie oszczędzajmy na jakości akcesoriów, darujmy sobie za to kupowanie specjalnych akcesoriów do pielęgnacji dla szczeniąt, bo prawdę mówiąc takie nie istnieją. Małego psa tym samym grzebieniem i szczotką rozczeszemy w każdym wieku jedyne, co może odgrywać rolę to wielkość szczotki (bo już nie grzebienia) w sytuacji, gdy z małego szczeniaczka ma wyrosnąć potężny pies. Generalnie rzecz biorąc najlepiej kompletować wszystkie akcesoria pod kątem potrzeb jego dorosłej sierści tak, żeby mogły służyć psu jak najdłużej. Wskazówki na ten temat można znaleźć w zakładce Akcesoria do pielęgnacji.

Dla jakości owłosienia istotne znaczenie ma także pełnowartościowe pożywienie, ponieważ dobra karma zawiera wszystko co jest niezbędne do utrzymania silnej zdrowej sierści. Warunkuje także prawidłowy rozwój całego organizmu. O tym jak karmić szczenię w zakładce Karmienie szczeniąt.


Wszystkie szczenięta są puszyste, potem następuje pierwsza w życiu wymiana sierści, z reguły najbardziej kłopotliwa, wymagająca systematycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest to wyjątkowo trudny okres, bo przy normalnej, sezonowej wymianie sierści, tylko jej część ulega odnowieniu. Tym razem cała szczenięca sierść musi zostać wymieniona. Pojawia się więc konieczność regularnego usuwania martwej sierści. Na dodatek szczenięca sierść jest bardziej niż dorosła podatna na plątanie i trudniejsza do rozczesywania. W związku z tym trzeba uzbroić się w cierpliwość i wszystkie zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzać na raty, bardzo delikatnie, żeby psa do nich nie zrazić. Wymiana szaty następuje zazwyczaj około 6-7 miesiąca życia, a czasem nawet później, w zależności od rasy i typu owłosienia. U wielu psów, szczególnie długowłosych, tego momentu w żadnym wypadku nie można zlekceważyć lub przegapić, bo zanim się obejrzymy, połowę sierści trzeba będzie wyciąć, bo już nie da się jej rozczesać. 

Psy szorstkowłose od 4-go miesiąca  zaczynamy przyzwyczajać do trymowania. Skubiemy bardzo delikatnie, po kilka włosków, które praktycznie same wypadają. Uważamy, żeby nie wyrwać mocno trzymającego się włosa i nie sprawić psu bólu. Pies w tym wieku musi już poznać nożyk trymerski, żeby mógł się z nim oswoić. O tym jak należy trymować piszemy w zakładce Trymowanie.

Często pada pytanie, kiedy należy zmienić kosmetyki dla szczeniąt na „dorosłe”. Zazwyczaj robi się to wtedy, kiedy znika szczenięcy puch i pojawia się charakterystyczne dla danej rasy "dorosłe" owłosienie. W zasadzie od tego momentu stosujemy kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji psów dorosłych danej rasy, dobierając je w zależności od typu owłosienia. Jeśli jeszcze pozostał nam szampon dla szczeniąt bez obawy możemy go zużyć, bo jest to kosmetyk zawierający wiele bardzo wartościowych składników odżywczych.




Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.