Psie sporty » Trening czyni mistrza
Mierz siły na zamiary
Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że uprawianie sportu pomaga w utrzymaniu zdrowia i dobrej kondycji. Jest to najlepszy sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów, znacznie poprawia nastrój, pomaga rozruszać stawy oraz zwalczyć szereg różnych dolegliwości. Każdy o tym wie, ale mało kto ma tyle silnej woli, żeby wyjść poza sferę postanowień, choć może, gdyby mieć dobre towarzystwo, dużo łatwiej by się było zmobilizować. Zapewniam, że nie ma bardziej chętnego kompana do uprawiania sportu niż pies: zawsze gotowy i zawsze w dobrym humorze, a do tego dyskretny: nikomu nic nie powie i nie będzie kpił ze swojego pana, któremu zabrakło tchu już na pięćdziesiątym metrze.
Trening kondycyjny na plaży
idealne wyjście, jeśli psy mają dużo więcej energii niż ich właściciel
Każdy sport wymaga systematycznego treningu i stopniowego zwiększania wysiłku. Uprawia się go wyłącznie z psem dorosłym, nigdy nie wolno przeciążać szczeniąt, zwłaszcza należących do dużych ras, u których przedwczesny i zbyt forsowny trening może doprowadzić do poważnego uszkodzenia stawów. Trzeba również oszczędzać psy starsze, którym bardzo dobrze zrobi aktywność fizyczna, ale umiarkowana, dostosowana do ich możliwości i wieku. Pamiętajmy, że pies nie powinien podejmować wysiłku bezpośrednio po jedzeniu, ale dopiero po 2-3 godzinach po posiłku. Bieganie z pełnym żołądkiem to niestety najczęstsza przyczyna groźnego dla życia skrętu żołądka.
Psy ze skróconą kufą źle znoszą upał i szybciej się męczą
Pies zrobi wszystko, żeby sprawić przyjemność swojemu panu i zawsze pobiegnie za nim, mimo, że będzie już opadał z sił. Wysiłek musi być dostosowany do predyspozycji i wieku psa. Jeśli więc spostrzeżemy, że nasz przyjaciel za nami nie nadąża, nie forsujmy go i pozwólmy mu odpocząć. Sport, który chcemy uprawiać musi być dostosowany do możliwości psa i nie może być ponad jego siły. Pamiętajmy, że bardziej niż wyczyn liczy się systematyczność, lepiej każdego dnia ćwiczyć 15 minut, niż raz w tygodniu godzinę.
Od czegoś trzeba zacząć, niektórzy poprzestaną na sporcie amatorskim, uprawianym wyłącznie dla przyjemności i zdrowia, gdzie nie ma żadnych rygorów i zadań do wykonania, inni złapią bakcyla i spróbują sił w sporcie wyczynowym. Byle potrafić zachować umiar i nie robić tragedii, jeśli pies się zdekoncentruje lub nie starczy mu sił i trzeba będzie zadowolić się odległym miejscem lub nawet zrezygnować z uczestniczenia w zawodach. Ani na moment nie wolno zapomnieć, że uprawianie sportu ma wyrabiać kondycję i służyć zdrowiu, a nie je rujnować. Zarówno człowiek jak i pies mają określone możliwości wynikające z konstrukcji fizycznej lub wieku, warto więc znaleźć taki sport, który odpowiada zarówno psu jak i jego opiekunowi i nie przekroczyć granicy rozsądku.
Czasem, tak jak angielski springer spaniel ROYAL EDITION SWEET MARY Magic Spot,
można ograniczyć się do kibicowania
Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!