Co warto wiedzieć o żywieniu » Problemy z jedzeniem

Co zrobić gdy pies je łapczywie?


Są psy, które dosłownie pochłaniają jedzenie. Wciągają chrupki w zawrotnym tempie, prawie jak odkurzacz. Wygląda to czasem śmiesznie, ale jest niebezpieczne, zwłaszcza jak dotyczy to psa dużej rasy. Chodzi o to, że przy takim jedzeniu pies połyka duże ilości powietrza, co powoduje wzdęcie będące główną przyczyną skrętu żołądka. Jest to schorzenie stwarzające zagrożenie życia i wymagające natychmiastowej interwencji chirurgicznej.

Taki sposób jedzenia spotyka się przeważnie u psów, które w wieku szczenięcym karmiono z jednej, niezbyt pełnej miski i musiały się najeść zgodnie z zasadą: kto pierwszy, ten lepszy. Wykorzenić ten nawyk jest bardzo trudno. Trzeba wiec znaleźć sposób, żeby psa zmusić do wolniejszego jedzenia. Istnieją specjalne miski (1), w Polsce nigdzie ich jednak nie widziałam. A szkoda, bo nie tylko zmuszają do wolniejszego jedzenia, ale także ćwiczą inteligencję psa. Można je ewentualnie zastąpić miską do karmienia szczeniąt (2), która choć trochę utrudni jednoczesne połykanie zbyt dużej ilości granulek.


A oto, co jeszcze można zrobić żeby zmusić psa do wolniejszego jedzenia i tym samym zmniejszyć ryzyko wzdęcia żołądka:

• stawiać miskę na tyle wysoko, żeby pies musiał wyciągnąć szyję, żeby do niej sięgnąć, to go zmusi do wolniejszego jedzenia i zapobiegnie połykaniu powietrza.

• jeśli je suchą karmę, można mu ją namoczyć, będzie jej więcej, pies będzie ją raczej wygarniał językiem niż połykał, co zmniejszy ilość wciąganego powietrza.

• włożyć do miski 2-3 kule z metalu lub lanej gumy, muszą być na tyle ciężkie i duże, żeby pies ich nie połknął. To spowoduje, że będzie musiał wyciągać językiem schowaną między nie karmę, co zmusi go do wolniejszego jedzenia.

• zamiast podawać karmę jeden raz dziennie, podzielić ją na 3-4 mniejsze części, które nie obciążą nadmiernie żołądka.

• unikać zwiększonego wysiłku przed i po jedzeniu, pies zasapany połyka przy jedzeniu znacznie więcej powietrza.

• z tego samego względu nie dopuszczać do zbyt łapczywego picia, zwłaszcza po wysiłku.Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *
Polityka prywatności

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2017
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.