Wystawy psów rasowych » Oceny, tytuły i trofea wystawowe
Oceny wystawowe
Każdy uczestnik wystawy zgłoszony do konkurencji otrzymuje ocenę wystawową. Jest to indywidualna ocena psa/suki, bez porównywania z konkurencją. Dopiero uczestnicy, którzy otrzymałi ocenę doskonałą będą konkurować o miejsce w stawce i zwiazane z tym tytuły wystawowe.
Kolejność ocen jest następująca: doskonała, bardzo dobra, dobra, dostateczna. W szczególnych przypadkach sędzia może psa/sukę zdyskwalifikować, lub pozostać bez oceny.
- Doskonała (DOSK)
- Bardzo dobra (BDB)
- Dobra (DB)
- Dostateczna (DOST)
- Dyskwalifikująca (DYSKW)
- Pies nie do oceny (NDO)
Ocena wystawowa zostaje przyznana po dokładnym obejrzeniu psa w pozycji statycznej oraz w ruchu i jest odpowiedzią na pytanie, w jakim stopniu oba te elementy są zgodne ze wzorcem rasy. Pies w pełni odpowiadający wzorcowi lub bliski ideału dostaje ocenę doskonałą, im więcej ma uchybień i wad, tym ocena jest niższa. Oznacza to, że pies doskonały zawsze powinien być doskonały, bez względu na konkurencję, chyba, że on sam lub jego właściciel mieli zły dzień, byli zmęczeni, w wyjątkowo kiepskiej formie i nie zdołali się odpowiednio zaprezentować. To się niestety zdarza, choć wielu wystawców nie bierze takiej ewentualności pod uwagę.
Dopiero po ocenie indywidualnej, która jest najważniejsza, pies staje do konkurencji i walczy o tytuły wystawowe. Ten etap budzi najwięcej emocji. Psy oceniane są przede wszystkim na postawie wzorca rasy, ale mimo to dużo miejsca pozostaje na indywidualne preferencje sędziego: jeden większą wagę przywiązuje do budowy anatomicznej, drugi do poprawności ruchu. Dla jednego najważniejsza jest piękna, typowa głowa, dla innego poprawna linia grzbietu. Liczą się jeszcze takie elementy jak piętno płci, bo samiec nie może być suczy, a poza tym charakter psa i sposób wystawiania. Wzorzec rzadko jest precyzyjny, co daje sędziemu możliwość jego interpretacji. To tłumaczy dlaczego ten sam pies u jednego sędziego jest zawsze na początku stawki, u innego natomiast znajduje się na dalszym miejscu. Bywa również, że u tego samego sędziego ten sam pies raz wygrywa stawkę a innym razem nie mieści się nawet w medalowej trójce, bo tego dnia na wystawie pojawiły się psy, które są od niego lepsze. Ale wszystkie są nadal doskonałe.
Bardzo dużo zależy od stawki psów zgłoszonych na wystawę. Jeśli w konkurencji na ringu pojawią się psy doskonałe, ale nie wybitne, łatwiej jest wygrać z psem zaledwie poprawnym, jednak dopiero zwycięstwo na prestiżowej wystawie, w porównaniu z najlepszymi przedstawicielami rasy, daje prawdziwą satysfakcję. Ale to nie spada z nieba, na to trzeba ciężko zapracować. Piękny pies to nie wszystko, trzeba go jeszcze perfekcyjnie do wystawy przygotować i równie perfekcyjnie zaprezentować na ringu.
Na wystawie bardzo ważna jest kondycja psa - musi być pewny siebie, pełen energii, radosny, doskonale przygotowany i wystawiany. Zdarza się, że ma wyjątkowo zły dzień, jest osowiały, chory, zestresowany podróżą lub nerwowym zachowaniem właściciela i nie chce się wystawiać. Nam też się zdarza, że wstajemy lewą nogą, jesteśmy rozkojarzeni i wszystko leci nam z rąk. Pamiętajmy, że nasz nastrój udziela się psu, starajmy się stworzyć na wystawie taką atmosferę, żeby pies był w dobrym humorze, radosny i pełen energii. Przed wejściem na ring pochwalmy go i poklepmy, żeby wiedział, że na niego liczymy, miał dobry humor i ochotę do walki, bo bez tego wiele nie zwojujemy.
W klasie szczeniąt przyznaje się oceny:
- wybitnie obiecujący (WO)
- obiecujący (OB)
- mało obiecujący (MO)
Lokata
W opisie, który wystawca otrzymuje po ocenie, jest jeszcze wyszczególnione miejsce psa w stawce, jaka brała udział w konkurencji. Są tylko cztery lokatowe miejsca, tak więc jeśli pies zajął jakiekolwiek dalsze miejsce, nie zostanie to w karcie oceny odnotowane. Jest natomiast nie bez znaczenia, czy pies był pierwszy, bo nie miał żadnej konkurencji (1/1) czy też był pierwszy w stawce 25 psów (1/25), dlatego też fakt ten jest odnotowywany w dokumentacji wystawowej.Werdykt sędziego dotyczący oceny i lokaty jest ostateczny, a wystawcy nie przysługuje prawo odwołania się od jego decyzji.
Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!