Choroby psów » Choroby układu rozrodczego

Ropomacicze


Przyczyny

Ropomacicze występuje przeważnie u suk w starszym wieku. Przyczyną jest najczęściej zakażenie bakteryjne, do którego dochodzi w końcowym etapie cieczki, przy naturalnie otwartej w tym okresie szyjce macicy. Wystąpieniu ropomacicza sprzyja również stosowanie leków wczesnoporonnych po niechcianym kryciu, a także leków hormonalnych blokujących wystąpienie cieczki. Wśród przyczyn wymienia się także zaburzenia hormonalne związane z długim działaniem estrogenów na macicę przy przedłużającej się cieczce, podawanie progestagenów w celu przerwania cieczki, różnego rodzaju terapie hormonalne a także torbiele i nowotwory jajnika.


Przebieg choroby

Pod wpływem wzrostu progesteronu w końcowym etapie cieczki dochodzi do zamknięcia szyjki macicy. Bakterie, które się do niej przedostały znajdują sprzyjające warunki do swego rozwoju. Pojawia się stan zapalny, który pobudza ścianę macicy do nadmiernego wydzielania. Z czasem dochodzi do nagromadzenia się w macicy dużej ilości ropnej wydzieliny a zawarte w niej toksyny wchłaniają się do krwiobiegu, powodując toksemię i stopniowe uszkadzanie wielu narządów wewnętrznych. Schorzenie występuje przeważnie u suk powyżej piątego roku życia, zarówno u tych, które urodziły kilka miotów, jak i u tych, które nigdy nie miały potomstwa.

Pierwszy etap choroby umyka najczęściej uwadze właściciela. Tymczasem pojawienie się takich objawów jak: apatia, brak apetytu, wyraźnie zwiększone pragnienie, rozdęcie w obrębie jamy brzusznej oraz nieprzyjemnie pachnący wyciek z pochwy, potraktować należy jako pierwszy sygnał alarmowy.

Ropomacicze może przybierać dwie formy:


• ropomacicze otwarte - występuje wtedy, kiedy gromadząca się w macicy ropna wydzielina wypływa za zewnątrz. Schorzenie jest wtedy szybciej zauważone a postawienie trafnej diagnozy nie nastręcza trudności. Rokowanie jest pomyślne, ponieważ suczka jest w stosunkowo dobrej kondycji a niebezpieczeństwo wystąpienia powikłań niewielkie.

                                                 ropomacicze otwarte

ropomacicze zamknięte - występuje wtedy, kiedy szyjka macicy jest zamknięta, wskutek czego gromadząca się w niej ropna wydzielina nie znajduje ujścia. Choroba pozostaje najczęściej niezauważona, chociaż bardzo podstępnie nadal się rozwija. Dochodzi do samozatruwania się organizmu, co może prowadzić do upośledzenia czynności wątroby, śledziony a nawet uszkodzenia nerek. Stan suki gwałtownie się pogarsza, pojawia się gorączka dochodząca niekiedy do 40 C, wzmożone pragnienie, zwiększone wydalanie moczu, wymioty, biegunka, przyspieszony krótki oddech, apatia i brak apetytu.


   zdrowa macica           ropomacicze


Leczenie

W pierwszym przypadku wczesnie zauważalnym objawem ropomacicza jest czerwonawy lub czekoladowy wyciek z pochwy. Jest to stan, w którym jeszcze podejmuje się leczenie farmakologiczne, choć jego efekty ze względu na częste nawroty nie zawsze są zadowalające. W takim przypadku najlepiej po opanowaniu stanu zapalnego zdecydować się na sterylizację.

W drugim przypadku
wycieku nie ma, natomiast zaniepokojenie powinny wzbudzić nieregularne cieczki, ciąże urojone i puste krycia. Niepokojące jest również dość charakterystyczne dla ropomacicza pragnienie, choć oczywiście może być spowodowane całkiem innym schorzeniem. Jeśli już jednak zauważymy powiększenie obwodu brzucha, zwłaszcza przy podwyższonej temperaturze, suka powinna jak najszybciej trafić do lekarza weterynarii, bo na tym etapie zabieg chirurgiczny może już nie być kwestią wyboru, ale koniecznością dla ratowania życia. Perforacja macicy może spowodować zapalenie otrzewnej a w takim przypadku rokowanie jest wyjątkowo niepomyślne.

Podstawą do postawienia diagnozy jest badanie palpacyjne pozwalające stwierdzić powiększenie macicy, podwyższona leukocytoza oraz wysokie OB. W razie wątpliwości niezbędne jest badanie rentgenowskie oraz USG jamy brzusznej. Jeśli obawy zostaną potwierdzone, suka niezwłocznie powinna trafić na stół operacyjny. Usunięcie macicy i jajników oraz podanie antybiotyków jest jedyną szansa na powrót do zdrowia.


Ropomacicze bardzo często występuje u suk, u których stosowano antykoncepcję hormonalną, lub przy pomocy środków farmaceutycznych blokowano albo przesuwano czas rui. Jest to choroba, która każdego roku zbiera pokaźne żniwo, a mimo to ciągle jeszcze tak wiele osób nie może zdecydować się na sterylizację. Jeśli suka nie jest hodowlana jest rozwiązaniem najlepszym. Dla zdrowej suki zabieg jest całkowicie bezpieczny, a dodatkowo chroni ją przed ropomaciczem i nowotworami sutków oraz narządów rodnych. Więcej na temat sterylizacji w zakładce Sterylizacja suk.


Do artykułu został dodany komentarz:
(autor markquarktube@gmail.com):

Potwierdzam. W ostatnim momencie uratowaliśmy naszą Goldenkę. Proszę tego nie lekceważyć. Myśmy również trochę zwlekali i pierwsza myśl kręciła się wokół kosztów i chęci wiary, że sama wyzdrowieje. Niestety to poważna choroba. Objawy u Golden Retriever: Jest słaba, często wstaje i dyszy, Cieczka intensywna i długa, prawie miesiąc. Po paru dniach przerwy pojawiła się ropna wydzielina. Nic nie je, natomiast bardzo dużo pije. Trwało to już 5 dzień, w nocy wypłynęło prawie pół litra wydzieliny. Rano była już u lekarza. Następnego dnia na stole operacyjnym. Wyjęto organ o wadze prawie 3 kilogramów. Normalna waga to 200 gramów. Miała już bardzo złe wyniki badania krwi. WBC 70, LYM 15, GRA 54, na 16 pozycji 11 silnie poza normą. Po 1 dniu po operacji śpi, i jest słaba, ale najgorsze to chyba ma za sobą. Jeszcze nie chce jeść. Ale jesteśmy dobrej myśli.



Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.