Szkolenie » Szkolimy psa sami

Komenda: zostań !To ćwiczenie ma na celu zatrzymanie psa w tej pozycji, w jakiej się w danym momencie znajduje mimo, że jego właściciel się oddala. Obojętnie czy siedzi, czy stoi, czy też leży - nie może się ruszyć. Nie jest to łatwe ćwiczenie, ponieważ pies ma naturalną i trudną do powstrzymania chęć podążania za właścicielem.

Naukę wykonywania komendy "zostań" zaczynamy dopiero wtedy, kiedy pies prawidłowo wykonuje komendy statyczne: „siad”, stój” i „waruj”. Idąc z psem przy lewej nodze zatrzymujemy się, dajemy komendę „siad” i zaraz potem „zostań”, co oznacza ze ma pozostać w pozycji stojącej. Zachodzimy psa od przodu tak, żeby być naprzeciwko niego i trzymając luźno smycz robimy krok do tyłu.

Jeśli pies zostanie i nie ruszy za nami, chwalimy go i nagradzamy. Jeśli próbuje się podnieść, mówimy stanowczo „nie!” albo "fe!". odczekujemy chwilę i jeśli pozostał - nagradzamy. Jeśli nie posłucha i ruszy do przodu, zachowujemy stoicki spokój i zaczynamy wszystko od początku pamiętając o tym, żeby ćwiczenia trwały bardzo krótko, po kilka minut, bo pies, zwłaszcza młody, szybko się nudzi i dekoncentruje.

W czasie następnych ćwiczeń, w miarę jak pies zaczyna rozumieć o co nam chodzi, cofamy się powoli o 4 -5 kroków i zostawiamy go w pozycji „zostań” na nie dłużej niż 30 sekund. Z każdym dniem, w miarę jak zaczyna przyzwyczajać się do pozostawania, bardzo powoli wydłużamy czas i odległość, na jaką się oddalamy. 

Z psem, który ma problemy z pozostawaniem w domu pod nieobecność właściciela, osiągnięcie zadowalających efektów poza domem może być trudne, bo będzie się bał zostać sam. W takim przypadku trzeba go uczyć w mieszkaniu, gdzie czuje się pewniej niż na zewnątrz. Jeśli opanuje to ćwiczenie w domu, łatwiej mu przyjdzie wykonać je na obcym terenie.

Nawet, jeśli pojawiają się trudności, warto podjąć trud nauczenia psa komendy „zostań”, bo bardzo się przydaje, zwłaszcza w sytuacji, kiedy pojawia się jakieś zagrożenie i pies nie powinien ruszyć się z miejsca. Komenda "zostań" jest uniwersalna. Można ją wydać w każdym momencie, cokolwiek pies robi: stoi, siedzi czy też waruje. Ona oznacza: nic nie zmieniaj, pozostań w tej samej pozycji.

Aż strach pomyśleć, co by się mogło stać z kotkiem,
gdyby te wspaniałe owczarki do perfekcji nie opanowały komendy "zostań". Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.