Akcesoria do pielęgnacji sierści

Szczotki



Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że w zestawie akcesoriów do pielęgnacji psiej sierści najważniejsza jest szczotka. Zaczynamy ją używać już od drugiego miesiąca życia, głównie po to, żeby pieska do niej przyzwyczaić. Psy uwielbiają szczotkowanie, odbierają je jako pieszczotę, zwłaszcza, jeśli jednocześnie są głaskane i chwalone. Potem już bez problemu można wprowadzić grzebienie lub zgrzebła i pies zaakceptuje je z pełnym zaufaniem.

Szczotkowanie pozwala uporządkować sierść, usunąć niewielkie splątania, martwy włos i nadmiar podszerstka. Jeśli na koniec szczotkowania naciągniemy na szczotkę warstwę waty zwilżoną specjalnym lotionem, pozwoli to jednocześnie wyczyścić i odświeżyć sierść. Poza tym, szczotkowanie to doskonały masaż, który pozwala usunąć resztki złuszczonego naskórka i pobudza wzrost owłosienia. Trzeba pamiętać, że jeśli mamy do czynienia z mocno splątaną lub nawet sfilcowaną sierścią, zawsze musi być najpierw rozczesana grzebieniem, a dopiero potem wyszczotkowana.

Oferta szczotek, jaką możemy znaleźć w sklepach jest bardzo duża, nic więc dziwnego, że właściciel pierwszego w życiu psa jest zupełnie zagubiony. Przede wszystkim liczy się jej jakość - używanie byle jakiej szczotki powoduje wyrywanie włosa, zadrapania skóry i w efekcie ucieczkę psa na sam jej widok. Dobra szczotka jest oczywiście droższa, za to starczy co najmniej na kilka, a jeśli o nią dbamy i nie dajemy jej psu do gryzienia – nawet na kilkanaście lat.

Wybór szczotki zależy od rodzaju sierści i musi być do niej dostosowana. Na przykład szczotka metalowa, złożona z dużej ilości cieniutkich drucików jest doskonała do wyczesywania podszerstka u owczarka niemieckiego, ale może zniszczyć delikatny włos maltańczyka lub yorka, dla którego najodpowiedniejsza jest szczotka włosiana lub druciana.


Rozróżniamy następujące rodzaje szczotek:


  • Szczotki włosiane

Są to szczotki najbardziej uniwersalne i aż trudno zrozumieć, dlaczego są tak mało popularne. W zależności od potrzeby wybieramy szczotki, których szczecina jest krótsza lub dłuższa, bardziej lub mniej sztywna. Ogólnie rzecz biorąc powinna być na tyle długa, by przy szczotkowaniu sięgała aż do skóry, w przeciwnym razie sierść będzie szczotkowana tylko po wierzchu. Dla psów o krótkim włosie bardziej odpowiednie będą szczotki o niezbyt długiej i gęstej szczecinie. Zasada jest taka, że im włos jest dłuższy i bardziej gęsty, tym szczecina w szczotce powinna być dłuższa i rzadsza.


Najlepsze są szczotki z prawdziwego, naturalnego włosia, są niestety dość drogie, ale ten wydatek z pewnością się opłaci, gdyż starannie używane wystarczą na wiele lat. Te, które są wykonane ze szczeciny dzika są dość sztywne i dzięki temu doskonale nadają się do rozczesywania i modelowania sierści psów bardzo wielu ras, o różnych rodzajach owłosienia.

Szczotki wykonane z bardziej miękkiego włosia nadają się przede wszystkim do pielęgnacji szaty długiej i jedwabistej, która, zwłaszcza podczas suszenia a także przed wystawą, wymaga ułożenia, nabłyszczenia i wygładzenia.


Warto zwrócić uwagę na ustawienie włosia w poduszce szczotki. Do szczotkowania długiej i średnio długiej sierści najlepsze jest osadzenie włosia na kształt wachlarza, wówczas szczotka łatwo zagłębia się w sierści. Dla psów gładkowłosych, które ze względu na wypadający włos wymagają częstego szczotkowania, potrzebna jest szczotka o włosie ustawionym dość ciasno i prostopadle do uchwytu, tak jak na powyższym zdjęciu. Ona nie ma rozczesywać włosa, bo przy tym rodzaju sierści nie jest to potrzebne, ale wyczesywać martwy włos i sprawdza się w tym doskonale. Tego rodzaju szczotkę prowadzi się zawsze zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa, nigdy pod włos.

  • Szczotki do nakładania kredy
Jest to bardzo specjalistyczna szczotka, przeznaczona do retuszu przed wystawą. W sytuacji, gdy chcemy zamaskować plamy lub przyżółcenia na białej sierści okazuje się, że kreda nie trzyma się włosa i bardzo łatwo się osypuje. Zapobiega temu specjalny krem, który na sierść nakłada się tą właśnie, widoczną na zdjęciu, bardzo gęstą, zrobioną z koziego włosia szczotką.


  • Szczotki włosiano - plastikowe

Rzadko spotyka się tego rodzaju szczotki wśród akcesoriów z niższej półki. Są to szczotki, które służą nie tylko do rozczesywania sierści ale także do masażu, który pobudza krążenie i poprawia ukrwienie skóry. Dlatego też plastikowe pręciki umieszczone na przemian z włosiem powinny być delikatne i idealnie gładko zaokrąglone na końcach, tak, aby nie podrażniały i nie kaleczyły skóry.  

  • Szczotki włosiano -  miedziane

Są to szczotki, w których wewnętrzna część wykonana jest z cienkich miedzianych drucików a zewnętrzna z dość twardego włosia. Mają z reguły kształt owalny a przy szczotkowaniu trzyma się je nie za specjalny, przeznaczony do tego celu uchwyt, ale w dłoni. Widoczny na zdjęciu pasek przechodzi przez wierzch dłoni, ułatwia wygodne uchwycenie szczotki i powoduje, że ręka mniej się męczy. Stosuje się ją do szczotkowania dużych psów o gładkiej, przylegającej sierści, takich jak dogi, boksery, dobermany. Bardzo dobrze usuwa martwy włos, wygładza i nabłyszcza sierść. Przy zakupie trzeba zwrócić uwagę na to, żeby szczotka była bardzo gęsta i spreżysta, włosie podczas szczotkowania musi trzymać sie sztywno i nie może się kłaść na boki, bo wtedy szczotka nie spełnia swojego zadania.

  • Szczotki druciane (szpilkowe)

Szczotka druciana służy do rozczesywania długiej i średnio długiej sierści, zarówno tej podszytej podszerstkiem, jak i bez niego. Również ta szczotka powinna być dobrej jakości. Metalowe szpilki muszą być gładko zaokrąglone, wykonane z nierdzewnej stali, lub najlepiej z mosiądzu, który nie brudzi sierści i nie powoduje elektryzowania się włosa. W niektórych szczotkach szpilki zatopione są w specjalnym tworzywie, które na ich końcach tworzy charakterystyczne kapturki. Trzeba dokładnie sprawdzić czy są dokładnie stopione z drucikami, w przeciwnym razie włosy, które się pod nie dostaną mogą zostać wyrwane. Jeśli po szczotkowaniu na szczotce pozostają wczepione w nią włosy, oznacza to, że szczotka nie nadaje się do użytku.


W dobrej jakości szczotce szpilki osadzone są w łukowato wygiętej, elastycznej, kauczukowej poduszce, co powoduje, że szczotka podczas pracy dopasowuje się do kształtu ciała psa i dzięki temu lepiej rozczesuje włos. W dobrej szczotce poduszka powinna być sprężynująca i utrzymywać szpilki w odpowiedniej pozycji. Jeśli nie spełni tego zadania, szpilki powoli będą się zapadać w głąb poduszki aż do momentu, kiedy oprą się o drewniana obudowę, każda z nich będzie innej długości i w tym momencie szczotka jest praktycznie do wyrzucenia.

Szczotki druciane mają zazwyczaj kształt elipsy, trzeba je dobrać do wielkości psa, a długość szpilek do grubości jego owłosienia. Nadają się do pielęgnacji wszystkich psów o długiej i półdługiej sierści. Przydadzą się także dla psów o krótkiej sierści, które mają niektóre części ciała porośnięte długim włosem, np. kończyny u sznaucerów lub airedale terierów.

  • Szczotki dla teriera


Jest to bardzo wygodna szczotka, przeznaczona do rozczesywania sierści krótkowłosych i szorstkowłosych terierów. Doskonale rozczesuje podszerstek i zapobiega jego filcowaniu. Dzięki paskowi przytrzymującemu dobrze leży w ręce, nie trzeba jej trzymać, to powoduje, że ręka mniej się męczy i bardzo wygodnie się nią pracuje.


  • Szczotki metalowe

Są to jedne z najbardziej popularnych szczotek, zwane najczęściej pudlówkami. Wykonane są z dużej ilości gęsto ustawionych, cienkich, lekko sprężynujących drucików, odpowiednio na końcach zagiętych pod kątem pod kątem około 30 stopni. To nietypowe wyprofilowanie znakomicie zwiększa skuteczność szczotkowania. Druciki powinny być wykonane z nierdzewnego metalu, idealnie gładko na końcach zaokrąglone i osadzone w miękkiej gumowej poduszce, dzięki czemu szczotka jest bardziej sprężysta.


Szczotki metalowe służą do rozczesywania i usuwania nadmiaru podszerstka, po kilku przeciągnięciach szczotką jest ona dosłownie nabita podszerstkiem i martwymi włosami. Należy je delikatnie usunąć ręką a nie grzebieniem, bo łatwo nim powykrzywiać druciki i tym samym zniszczyć szczotkę. Niektórzy producenci dołączają czasem do szczotki mały grzebyczek do usuwania wyczesanej sierści spomiędzy drucików, lepiej go jednak potraktować jak gadget i oddać dziecku do czesania lalek.


Pudlówka jest niezbędna do pielęgnacji psów o gęstej, mocnej sierści zwłaszcza wtedy, kiedy jest mocno podszyta podszerstkiem, którego nadmiar przy jej pomocy można bardzo łatwo usunąć. Nie nadają do pielęgnacji szaty delikatnej i jedwabistej, bo niszczą i wyrywają włos, dlatego też tego rodzaju szczotka nigdy nie powinna znaleźć się w zestawie akcesoriów przeznaczonych do pielęgnacji yorka lub maltańczyka, bo ona nie służy do szczotkowania, tylko do usuwania sfilcowań i martwego podszerstka. Nie ma również zastosowania do pielęgnacji sierści gładkiej i przylegającej, takiej jaką ma na przykład doberman lub bokser.

Szczotką metalową trzeba posługiwać się bardzo delikatnie, prowadzić ją zawsze zgodnie z kierunkiem włosa i nie dociskać do ciała psa, bo można łatwo podrażnić skórę. Tylko wyjątkowo można podczesać nią sierść pod włos, tuż przed wystawą, kiedy zależy nam na zwiększeniu jej objętości. Przydaje się to szczególnie do nadania objętości owłosieniu łap, co daje spektakularny efekt, zwłaszcza, jeśli podczesaną sierść utrwalimy lakierem.



Są dwa rodzaje szczotek metalowych: twarde i miękkie, stosuje się je odpowiednio do rodzaju sierści - im twardsza i bardziej obfita sierść tym twardsza szczotka. Jest ona niezbędna do pielęgnacji psów o gęstej, mocnej sierści zwłaszcza wtedy, kiedy jest w niej dużo podszerstka, którego nadmiar można przy jej pomocy bardzo łatwo usunąć. Szczotki metalowe są z reguły prostokątne, w różnych wielkościach, by można je było dostosować do wielkości psa. Szczotki owalne są za to bardzo przydatne dla niektórej sierści do ułożenia jej przed wejściem na ring.





Jest to szczotka, która służy do rozczesywania lekko sfilcowanego włosa. Jest również bardzo przydatna do zwiększania objętości szaty u psów wystawowych

  • Szczotki dwustronne


Producenci popularnych akcesoriów pielęgnacyjnych oferują uniwersalne szczotki druciano - włosiane lub druciano - metalowe. Nie są drogie, zapłacimy za nie mniej niż za dwie osobne szczotki. Są jednak cięższe i mniej poręczne w użyciu, choć dla psów, których pielęgnacja nie jest zbyt czasochłonna i skomplikowana bardzo dobrze się sprawdzają. Widoczna na zdjęciu szczotka włosiano - druciana (1) wydaje się starannie wykonana, natomiast szczotka włosiano - metalowa (2) ze względu na nierówno osadzone druciki i wystające elementy, które mogą wyrywać włos nie zachęca do kupna. Jedno jest pewne: profesjonalne szczotki z naturalnego włosia nigdy nie są łączone z metalem.

  • Szczotki gumowe

Szczotka gumowa ma bardzo ograniczoną przydatność. Nadaje się wyłącznie do usuwania martwego włosa u psów gładkowłosych, takich jak dogi czy dobermany. Prowadzi się je zawsze z kierunkiem włosa, nigdy pod włos. Szczotki gumowe nie nadają się do pielęgnacji psów długowłosych i szorstkowłosych, u których mogą wyrywać i niszczyć włos.


Spośród dostępnych w handlu szczotek trzeba wybierać te, które wyprodukowane są z miękkiej, elastycznej gumy i szczotkować delikatnie, nie dociskając do skóry. Najlepszą gumową szczotkę jaką widziałam pochodzi z Anglii. Jest bardzo wygodna , dopasowana do wielkości psa i ma delikatne gumowe pręciki, które idealnie dopasowują się do ciała. Łatwo ją trzymać w ręce, co nie jest bez znaczenia, jeśli mamy nią wyszczotkować potężnego psa.

Widoczna na zdjęciu rękawica przeznaczona jest do usuwania martwej sierści u dużych psów, jest przeważnie twarda, dość ciężka i mało elastyczna. Nie jestem jej entuzjastką i nawet bardzo dużego psa wolałabym szczotkować gumową szczotką.


Najlepszą gumową szczotkę jaką widziałam pochodzi z Anglii. Jest bardzo wygodna , dopasowana do wielkości psa i ma delikatne gumowe pręciki, które idealnie dopasowują się do ciała. Łatwo ją trzymać w ręce, co nie jest bez znaczenia, jeśli mamy nią wyszczotkować potężnego psa.

  • Szczotki do mycia zębów


Na skutek coraz większych problemów z osadzaniem się kamienia nazębnego, wielu właścicieli psów decyduje się myć swojemu psu zęby. Dobranie odpowiedniej szczotki jest bardzo ważne, bo od tego zależy czy pies ją zaakceptuje. Najlepiej zacząć od małych szczoteczek nakładanych na palec, bo jeśli przyzwyczaimy psa do władania palca do pyska, nawet się nie zorientuje, że na palcu właściciela pojawiła szczotka do zębów.

Szczotkę trzeba zawsze dobrać do wielkości psa. Wybór jest duży, godne polecenia są szczoteczki trójstronne, bo myją zęby jednocześnie ze wszystkich stron.



Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.