Problemy wychowawcze » Lepiej uczyć niż oduczać

Nie krzyczmy na psa !


Za każdym razem kiedy pies coś spsoci jego właściciel ma ochotę go skrzyczeć, żeby w ten sposób okazać swoje niezadowolenie a jednocześnie, bądźmy szczerzy, żeby trochę wyładować złość. Jeśli się łudzi, że to pomoże – jest w błędzie.


Krzyk nigdy nie jest skuteczną metodą w wychowaniu psa. Po fakcie jest bez sensu, bo pies nie ma umiejętności wiązania kary (a krzyk jest dla niego karą) z przeszłością. Nigdy nie zrozumie, że jego pan ruga go bo znalazł mokrą plame na podłodze. Zrozumiałby tylko wtedy, gdyby został skrzyczany w momencie siusiania. Jednak również wtedy nie powinno się na psa krzyczeć, bo osiągniemy jedynie to, że się przestraszy, czyli pod względem wychowawczym nic, lub gorzej, że zacznie się bać, a to jest już problem. Zamiast krzyczeć, szybko niesiemy go na gazetki lub do kuwety a jak tam skończy swoje dzieło radośnie nagradzamy. Jest to inwestowanie w przyszłość, bo nie skupiamy się na winie, tylko pokazujemy, gdzie powinien załatwiać swoje potrzeby, żeby jego pan był zadowolony i wyraził to pogłaskaniem i smakołykiem.

Nakrzyczenie na psa powoduje, że się wystraszy, zaprzestanie działania, nie zmieni to jednak jego zachowania w przyszłości, bo wprawdzie otrzymał komunikat, że tu tego nie wolno robić, ale nadal nie wie gdzie powinien to robić,. Skutek jest więc represyjny a nie edukacyjny a to nie daje żadnej szansy na rozwiązanie problemu. W tej sytuacji lepiej było udać, że się przestępstwa nie widzi, dyskretnie zlikwidować kałużę a potem psa dopilnować i kiedy zacznie węszyć i szykować się do siusiania, zanieść go w wyznaczone miejsce a jak z niego skorzysta nagrodzić. Bardzo wiele problemów wychowawczych ma swoje źródło w niezrozumieniu tego mechanizmu. Krzyk to dowód bezsilności a właściciel musi być dla psa przywódcą i autorytetem.

Przemawiając do psa właścicel powinien używać dwóch rodzajów głosu:
  • normalny, spokojny, który jest dla psa bardzo miły, uspokajający, właściciel używa go wtedy, kiedy chce pogadać z psem lub go pochwalić. Przemawianie do psa tym tonem daje mu poczucie bezpieczeństwa, podtrzymuje więź emocjonalną, bo pies czuje, że właściciel go chwali i jest z niego dumny i zadowolony. Taki ton nie motywuje do działania, służy do zacieśniania więzi z psem. W tym przypadku nie jest ważne co się mówi, bo pies nie ma zadania do wykonania, ważna jest miła dla psa modulacja głosu.                                                                          
  • stanowczy, rozkazującyktóry pies powinien odebrać jako komunikat lub polecenie. Tym stanowczym ale spokojnym tonem właściciel wydaje psu zazwyczaj krótkie komendy, np. „na miejsce”, „siad”, „do mnie”.Ta informacja powinna być zwięzła i krótka i zawierać znane psu komendy. Musi dobrze właściciela zrozumieć, żeby zrobić to, co mu polecił. Pies nie powinien mieć wątpliwości, że musi polecenie wykonać, za co już normalnym głosem może zostać pochwalony. 

Głos rozkazujący nie może w żadnym przypadku przybierać formy krzyku, ten powinien pozostać zawsze w rezerwie, kiedy trzeba nagle zatrzymać psa, bo grozi mu jakieś niebezpieczeństwo. Jeśli więc idąc ulicą chcemy żeby pies się zatrzymał spokojnym, cichym głosem wydamy mu komendę „stój”, ale jeśli przechodząc przez jezdnię nagle zobaczymy jadący w naszym kierunku z dużą prędkością samochód, krzykniemy „stój” ! Pies nie odbierze tego jako zwykłe polecenie, ale jako ostrzeżenie „uwaga, niebezpieczeństwo!” i odpowiednio do sytuacji zareaguje. Wystarczy zmiana tonu, żeby sens przekazu był zupełnie inny. Pies przyzwyczajony na co dzień do krzyków może tego przekazu nie zrozumieć. Starajmy się więc mówić do psa jak najciszej, on ma znakomity słuch i naprawdę doskonale nas słyszy.Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *
Polityka prywatności

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2017
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.