Walka z pasożytami » Pasożyty wewnętrzne

Leczenie i profilaktyka przeciwpasożytnicza


Na szczęście robaczyce są na ogół dość podatne na leczenie, choć ze względu na specyficzny cykl rozwojowy kurację trzeba przeprowadzać kilkakrotnie, bo leki działają na pasożyty dorosłe. Jeśli obecności pasożyta nie można stwierdzić gołym okiem, konieczne jest wykonanie mikroskopowego badania kału, bo to pozwala na podjęcie bardziej skutecznego, ukierunkowanego leczenia. Jest bardzo prawdopodobne, że środki, które podaje się przy rutynowym, profilaktycznym odrobaczaniu, do zwalczenia niektórych pasożytów mogą okazać się niewystarczające i konieczne będzie  zastosowanie środków ukierunkowanych na zwalczanie określonego pasożyta. Mimo wszystko zawsze trzeba się liczyć z koniecznością kilkukrotnego powtarzania kuracji.

Profilaktyka jest bardzo prosta, w pierwszych miesiącach życia najlepiej zsynchronizować ją z kalendarzem szczepień. Pierwszy raz odrobaczamy szczenięta w wieku 2-3 tygodni i wtedy jednoczesnie odrobaczamy sukę. Następnie raz w miesiącu do ukończenia szóstego miesiąca życia, a potem 1-2 razy w roku. Rodzaj oraz ilość preparatu każdorazowo musi określić lekarz weterynarii. Nigdy nie wolno przeprowadzać odrobaczania na własną rękę.

Najskuteczniejszym sposobem walki z pasożytami jest regularne odrobaczanie i okresowe badania mikroskopowe, przy czym analizie powinien zostać poddany kał zwierzęcia na obecność robaków i ich jaj oraz wymaz z okolic odbytu na obecność pasożytów jednokomórkowych. Jest to ważne badanie, bo pozwala na wykrycie tzw. nosicielstwa bezobjawowego. Stosowane profilaktycznie środki odrobaczające nie zwalczają wszystkich pasożytów. Badanie mikroskopowe kału, które powinno się wykonywać 1-2 razy w roku pozwala wykryć i zwalczyć również te pasożyty, które są oporne na działanie rutynowo stosowanych śridków odrobaczających i wymagają ukierunkowanego leczenia.Higiena ponad wszystko

Niektóre z pasożytów wewnętrznych należą do grupy zoonoz, co oznacza, że człowiek również może się nimi zarazić. Nie jest to wprawdzie zbyt częste, ale się zdarza. Zarażenie może nastapić, jeśli do przewodu pokarmowego człowieka dostaną się jaja pasożyta rozsiewane w nieprawdopodobnych ilościach na wszystkich skwerach i ulicach.

Nie ma skuteczniejszego sposobu uchronienia psa przed pasożytami jak niezwłoczne sprzątanie psich odchodów. Niestety bardzo często spotyka się nieodpowiedzialnych właścicieli, którzy nie poczuwają się do obowiązku sprzątania po swoich podopiecznych. Na domiar złego pozwalają im załatwiać się dosłownie wszędzie, na placach zabaw a nawet w piaskownicach. Potem dzieci bawią się w takim piasku, a następnie, jak to dzieci mają w zwyczaju, wkłada rączkę do buzi.

Nie pomstujmy na psy, bo to nie one sa winne, tylko ich pozbawieni wyobraźni i poczucia odpowiedzialności właściciele. Pozostaje więc sprzątać po swoich psach i uświadamiać dzieci o konieczności mycia rąk. Nie zapominajmy również o zwalczaniu pcheł, bo to one w dużej mierze są odpowiedzialne za rozprzestrzenianie się pasożytów.


W Bydgoszczy odbył się wielki happening "Pachnąca wiosna", zorganizowany przez władze tego miasta, straż miejską i oczywiście miłośników psów. Organizatorzy rozdawali woreczki przeznaczone do sprzątania psich kup i kupony na wizytę u lekarza weterynarii. Był też pokaz tresury psów.

Bardzo naturalistyczne aranżacje w postaci piaskownicy pełnej kup ulepionych z masy solnej, wśród których siedziały lalki udające dzieci bardzo mocno przemawiały do wyobraźni spacerowiczów.

Jeśli chociaż połowa uczestników tej bardzo pouczajacej imprezy zrozumiała, że po psie trzeba sprzątać, ponieważ nie ma bardziej skutecznej profilaktyki przeciwpasożytniczej od sprzatania psich kup, organizatorzy przedsięwzięcia mogą to uznać za duży sukces.

Na zdjęciu
pies z przypiętym do obroży pojemnikiem woreczków na odchody. Zróbmy wszysko, żeby widok tak wyposażonego psa stał się, mówiąc językiem młodzieży - trendy. Estetycznie, wygodnie a poza tym: sprzątniesz – nie wdepniesz.

Duże brawa dla Bydgoszczy!!! Kto następny?Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *
Polityka prywatności

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2017
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.