Hodowla - rozród » Komplikacje

Komplikacje podczas porodu


Problemy anatomiczne suki

Tego rodzaju problemy dotyczą w dużej mierze suk ras wielkogłowych. Chodzi tu zazwyczaj o takie zwężenie kostnego kanału rodnego w obrębie miednicy, które uniemożliwia przejście przez nie szczeniąt. Jedynym wyjściem jest rozwiązanie ciąży przy pomocy cesarskiego cięcia. Dlatego wszędzie tam, gdzie można tego rodzaju problemy przewidzieć, należy odpowiednio wcześniej wykonać badanie USG, które powinno wyjaśnić, czy suka ma szansę urodzić siłami natury, czy też nie narażając jej i szczeniąt na trudy porodu, należy od razu zdecydować się na cesarskie cięcie. Zagrożone są przede wszystkim suki ras wielkogłowych, ale także te, u których przy poprzednim porodzie wystąpiły jakiekolwiek komplikacje związane z budową miednicy.

Nieprawidłowe ułożenie szczeniąt


Szkic pokazuje kilka wariantów ułożenia płodu, z których tylko dwa są prawidłowe. Pozycje nieprawidłowe pojawiają się na szczęście niezwykle rzadko, jeśli to się jednak zdarzy, potrzebna jest natychmiastowa pomoc lekarza weterynarii, ponieważ istnieje ryzyko, że zablokowane w kanale rodnym szczenię może się udusić, a reszta z tej samej przyczyny może podzielić ich los. Jeśli szczenię zatrzymało się tak, że na zewnątrz widać tylko jego połowę i pozostaje w tym położeniu 2-3 minuty, można próbować mu pomóc wyciągając je bardzo delikatnie w dół. Gdyby to nie przyniosło efektu, nie wolno ciągnąć na siłę, tylko natychmiast wezwać, lub zawieźć sukę do lekarza.

Brak skurczów porodowych


Jest to bardzo częsta przyczyna komplikacji, jakie mogą pojawić się przy porodzie. Problem polega na tym, że skurcze macicy są zbyt słabe, by mogły doprowadzić do wypchnięcia szczenięcia na zewnątrz.

Są dwie sytuacje, w których może się to pojawić:

• W początkowej fazie porodu suka ma skurcze zwiastujące, wszystko przebiega prawidłowo, ale mija kilka godzin i nie pojawiają się skurcze porodowe. Problem polega na tym, że często trudno się zorientować, czy suczka wciąż szykuje się do porodu i lada moment pojawią się skurcze właściwe, czy też faza wstępna trwa już zbyt długo, żeby można było dalej spokojnie czekać. W tej sytuacji trzeba skonsultować się z lekarzem, bo najprawdopodobniej podanie odpowiednich środków farmakologicznych pobudzi macicę do działania. Pamiętajmy, że nigdy nie wolno podawać jakichkolwiek leków bez konsultacji z lekarzem.

• Brak skurczów macicy może się pojawić również w końcowej fazie porodu. Ma to zazwyczaj miejsce w przypadku suk dużych ras, które wydają na świat kilkanaście nieraz szczeniąt i są tak zmęczone, że całkowicie opadają z sił. Akcja ustaje, mimo, że nie wszystkie szczenięta już się urodziły. Można chwilę odczekać, podać suce wodę z glukozą i pozwolić jej odpocząć. Jeśli nic się nie zmieni w ciągu najbliższej godziny od urodzenia ostatniego szczenięcia, niezbędna jest pomoc lekarza weterynarii, który poda leki pobudzające skurcze macicy, lub jeśli to nie przyniesie pożądanego rezultatu wykona cesarskie cięcie.

To są najczęściej spotykane problemy, co oczywiście nie wyczerpuje listy wszystkich zagrożeń. Dlatego w przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów, należy niezwłocznie, przynajmniej telefonicznie skontaktować się z lekarzem, który doradzi co dalej robić.



Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.