Jak dbać o oczy, uszy, zęby, pazury..

Pielęgnacja brody i grzywki


Istnieje kilka ras psów, w tym szczególnie sznaucery wszystkich wielkości, teriery rosyjskie i bouviery, obdarzone przez naturę obfitą brodą, która, jeśli ma być piękna, musi być bardzo starannie pielęgnowana. Problem dotyczy również tych psów, które wprawdzie typowej brody nie mają, ale sierść w tym miejscu mają tak długą, że wymaga takiej samej albo i większej dbałości.


Jeśli pies nie jest wystawiany, brodę można dla wygody, choć z oczywistą szkodą dla jego urody, skrócić. Dla psa wystawowego, każdy włos w jego brodzie jest na wagę złota. Nie zawsze chodzi o to, żeby była jak najbardziej okazała, czasem musi być bardzo zadbana głównie po to, by można ją było tak wymodelować, żeby podkreślić urodę głowy lub ukryć jej wady. Mało co daje takie możliwości ukrycia niedostatków w rodzaju zbyt krótkiej, lub zbyt szerokiej głowy, jak właśnie długa i pięknie wypielęgnowana broda. Na szczęście nie wszyscy sędziowie potrafią odróżnić rękę Stwórcy od ręki doświadczonego groomera.

W porównaniu ze sznaucerami, broda jaką mają welsh teriery, airedale teriery czy foksteriery to przysłowiowe „małe piwo”. Nie ma tendencji do filcowania, nie trzeba jej codziennie rozczesywać a stosowanie odżywki, ze względu na możliwość zmiękczenia włosa nawet nie jest wskazane. Jeśli jednak sierść na brodzie jest bardzo zniszczona, przesuszona, nie ma wyjścia, trzeba ją zregenerować, używając odpowiedniej odżywki, która nie zmiękcza włosa.

Broda, tak jak każdy długi włos, bardzo łatwo się plącze i filcuje. Dlatego codziennie trzeba z niej usuwać wszystkie przyniesione ze spaceru gałązki i rzepy, zanim pies, trąc nią po dywanie, sam nie spróbuje się ich pozbyć. Bardzo pomaga spryskanie brody przy każdym czesaniu odżywką regenerującą, bo wtedy się nie filcuje i łatwiej ją rozczesać.

Te same uwagi dotyczą grzywki, której utrzymanie w czystości jest jednak zdecydowanie mniej kłopotliwe. Jeśli grzywka jest obfita i całkowicie zasłania oczy, po każdym rozczesaniu trzeba ją odchylić i sprawdzić, czy oczy naszego przyjaciela nie wymagają wyczyszczenia. Choć ich nie widać, to mimo wszystko trzeba o nie dbać.

Właściciele brodaczy powinni raz na zawsze zapomnieć o karmieniu swoich psów zupą, karmą z puszek lub rozgotowaną, kleistą kaszą z mięsem. Takie danie, pominąwszy fakt, że jest niezdrowe, w dużej części zostanie wklejone w psią brodę, a jeżeli po jedzeniu natychmiast jej nie umyjemy, wytarte w dywan lub kanapę.

Sklejona broda to dla psa wielki dyskomfort i nie należy się dziwić, że własnym sposobem próbuje ją wyczyścić. Zaschnięta, ledwo daje się rozczesać, a przy próbach rozplątywania bardzo się niszczy, nie mówiąc o tym, że pies nam to zapamięta i następnym razem będziemy go gonić z grzebieniem po całym mieszkaniu.

Nikt tak bardzo nie doceni walorów suchej karmy, jak właściciele psów posiadających piękną, długą brodę. Jednak mimo stosowania granulatu, broda musi być co najmniej raz dziennie bardzo starannie rozczesana, a raz na kilka dni dokładnie umyta. Właściciele psów wystawowych bardzo dbają, żeby wspaniała broda ich podopiecznych nie uległa zniszczeniu, a jest o co dbać, jeśli u niektórych ras sięga aż do ziemi.


Różnego rodzaju zapinki i papiloty mają na celu ochronić ją przed zabrudzeniem podczas jedzenia. Jeśli w czasie spacerów pies lubi iść po śladzie z nosem blisko ziemi, można mu spiąć sierść gumką, tak, żeby nie ciągnęła się po ziemi.


Co jest potrzebne do pielęgnacji brody i grzywki

W zasadzie potrzebny jest tylko dobry grzebień oraz odżywka ułatwiająca rozczesywanie i zapobiegająca plątaniu i filcowaniu się włosa. Od wielu lat używam do tego celu odżywki Hery Demelant Poils Longs i dwóch niezniszczalnych grzebieni marki Spratt’s: rzadszego Nr.70 i gęstszego Nr 71.
Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2019
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.