Hodowla - rozród » Poród

Czego podczas porodu nie wolno robić?


Doświadczony hodowca potrafi ocenić sytuację i w zależności od potrzeb suce pomóc. Jest jednak sporo rzeczy, których w żadnym przypadku robić nie wolno, bo zamiast pomóc można jej zaszkodzić.

Wymienię najważniejsze z nich:
  • Nie wolno na własną rękę podawać suce jakiekolwiek środki przyspieszające akcję porodową, zwłaszcza przed urodzeniem pierwszego szczeniaka. Przy braku otwarcia dróg rodnych może to doprowadzić do pęknięcia macicy.

  • Nie wolno wykonywać szczeniakowi sztucznego oddychania przed oczyszczeniem jego dróg oddechowych ze śluzu.

Oczyszczenie dróg oddechowych to pierwsza i najważniejsza czynność, którą należy wykonać natychmiast po rozerwaniu pęcherza płodowego. Bez usunięcia śluzu z dróg oddechowych szczenię nie jest w stanie oddychać i może się udusić. Robimy to przy pomocy gumowej gruszki lub specjalnej pompki. Najpierw wycieramy pyszczek frotową szmatką i usuwamy śluz po kolei z obydwu otworów nosowych.


Tą samą gruszeczką wysysamy śluz z pyszczka


Następnie bardzo energicznie wycieramy szczeniaka szmatką, żeby pobudzić go do samodzielnego oddychania i dajemy suce do wymasowania.


Szczenię powinno zacząć popiskiwać i energicznie szukać sutka. Z jego dróg oddechowych nie może dochodzić najmniejsze nawet furczenie, bo to świadczy o tym, że śluz nie został do końca usunięty. Trzeba go koniecznie usunąć, bo pozostawienie go utrudnia oddychanie, może doprowadzić do zachłyśnięcia i w konsekwencji do zapalenia płuc.
  • Nie należy zwlekać z wezwaniem lekarza, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, co do prawidłowości przebiegu porodu. Więcej na ten temat w Kiedy potrzebna jest pomoc lekarska?
  • Nie wolno odwodzić lekarza od wykonania cesarskiego cięcia, jeśli taki zabieg uzna za konieczny. Każda zwłoka w podjęciu tej decyzji zmniejsza szanse na przeżycie zarówno suki, jak i szczeniąt.

  • Nie wolno pozwalać znajomym na zbliżanie się do suki i szczeniąt w czasie porodu i w pierwszych dniach po porodzie; wywołuje to stres, który może spowodować najpierw wstrzymanie akcji porodowej a potem laktacji. Suka musi mieć idealny spokój, czuć się całkowicie bezpieczna, zajmować się dziećmi i spokojnie wracać do zdrowia. Nie należy w tym czasie wpuszczać do mieszkania obcych psów, ponieważ mogą stać się źródłem infekcji. Z tych samych przyczyn, również wizyty przyjaciół najlepiej odłożyć na później.                                                                                                                                                                         
  • W pierwszych dniach po porodzie domowe zwierzęta trzymamy z daleka, bo suka nie powinna się czuć zagrożona i niepokoić o swoje potomstwo. Z tego samego względu lepiej by było, gdyby w tym czasie dzieci nie brały szczeniąt na ręce, tuż po porodzie jej reakcje mogą być nieproporcjonalne do sytuacji.



Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.