Choroby psów » Choroby oczu

Niepokojące objawy 


Oczy psa wymagają codziennej, regularnej kontroli zwłaszcza, że u niektórych ras są niemal całkowicie zasłonięte przez opadającą na nie grzywkę. Pierwszą oznaką, że z oczami naszego przyjaciela dzieje się coś niepokojącego, jest łzawienie, zaczerwienienie, ropny wyciek a czasem obrzęk powiek. Nigdy takich objawów nie wolno lekceważyć, mogą zwiastować poważne problemy zdrowotne. Szczególne zaniepokojenie powinny wywołać wszystkie zmiany w wyglądzie gałki ocznej.

Łzawienie

Wyciek z oka może mieć różny wygląd, od łez począwszy, na ropnej wydzielinie skończywszy. Oko psa oczyszcza się w sposób naturalny. Wszystkie zanieczyszczenia jakie się w ciagu dnia do niego dostaną, są z niego usuwane podczas snu i zbierają się w wewnętrznym kąciku oka, skąd trzeba je codziennie rano usunąć przy pomocy nasączonego odpowiednim preparatem płatka kosmetycznego. Zanieczyszczenia przyjmują najczęściej postać twardej grudki, której nie wolno wydrapywać, bo można zniszczyć sierść i po pewnym czasie pies będzie miał w kącikach oczu łyse plamy. Trzeba je najpierw zmiękczyć specjalnym żelem a nastepnie delikatnie, począwszy od zewnętrznego kącika oka w kierunku nosa usunąć płatkiem kosmetycznym. Nigdy odwrotnie, bo wszystkie zanieczyszczenia, zamast zostać usunięte, dostaną się pod powiekę. Ropna wydzielina świadczy o stanie zapalnym i wymaga konsultacji lekarza weterynarii. 

Utrzymujące się przez dłuższy czas łzawienie może być spowodowane nie tak rzadkim jak by się wydawało, przewężeniem lub niedrożnością kanalików łzowych co powoduje, że łzy zamiast spływać do jamy nosowej wydostają się na zewnątrz oka. To właśnie bywa przyczyną wyjątkowo szpecących, żółtych zacieków pd oczami, szczególnie widocznych na białej sierści. Jedyną skuteczną metodą leczenia tej przypadłości jest chirurgiczne przywrócenie drożności kanalików łzowych, co daje natychmiastowy, ale niestety nie zawsze trwały efekt, bo problem potrafi powracać. Zdarza się także wrodzony brak kanalików łzowych, co prowadzi najczęściej do zespołu suchego oka.

U niektórych ras o wydłużonej głowie, na przykład u dobermanów, w wewnętrznym kąciku oka, między gałką oczną i dolną powieką powstaje coś na kształt kieszeni, w której gromadzi się gęsta wydzielina. Choć nie traktuje się tego jako anomalii, to jednak oko wymaga codziennego czyszczenia, bo zalegająca wydzielina stwarza sprzyjające warunki do rozwoju infekcji.

Zaczerwienienie oka

Zaczerwienienie jest najczęściej objawem zapalenia spojówek. Jego przyczyną jest przeważnie zabrudzenie oka, ale zawsze warto sprawdzić czy nie jest spowodowane jakimś poważniejszym schorzeniem, zwłaszcza, jeśli mimo leczenia problem nie ustępuje.

Pocieranie oka

Jeśli pies trze oczy łapą lub ociera je o meble, należy jak najprędzej zasięgnąć porady lekarza weterynarii, ponieważ takie zachowanie nasuwa podejrzenie zapalenia lub owrzodzenia rogówki, albo obecności ciała obcego. Potrzebne jest szybkie działanie, ponieważ pocieranie oka może tylko pogorszyć sytuację. W dodatku odczucie, że przyczyny należy szukać w oku może być złudne, bo powodem może być świąd spowodowany chorobą skóry.

Całkowite lub częściowe zamknięcie oka

Oko może być częściowo lub całkowicie zamknięte z powodu skórczu powieki związanego z uszkodzeniem gałki ocznej. Przykurcz może występować przy różnych schorzeniach oczu: np. jaskrze, obecności ciała obcego pod powieką a także owrzodzeniach rogówki. Może być także spowodowany obrzękiem, który z reguły towarzyszy zapaleniu powieki, a także patologicznemu zmniejszeniu lub zapadnięciu gałki ocznej.

Nienormalny wygląd powiek

Deformacja powieki może być spowodowana mało groźnym obrzękiem, ale także obecnością guza, wypadnięciem trzeciej powieki oraz entropią i ektropią.


Nienormalny wygląd rogówki

Zdrowa gałka oczna powinna być gładka, lśniąca i przezroczysta. Niektóre schorzenia powodują zmianę jej wyglądu – może się stać nieregularna, biaława, opalizująca, mogą pojawiać się na niej różnego rodzaju plamy, wybroczyny i bardzo widoczne naczynia krwionośne. Wszystko to świadczy o toczącym się procesie chorobowym. W zależności od rodzaju schorzenia zmiany mogą występować na jednym lub obu gałkach ocznych. Wszystkie wymienione objawy powinny skłonić właściciela psa do natychmiastowej wizyty u lekarza okulisty. Chore oko sprawia psu ból i dyskomfort, a podejmowane przez psa próby jego usunięcia przez pocieranie bez przerwy łapą, moze tylko pogorszyc sytuację oraz utrudnić i wydłużyć leczenie.

Nienormalny wygląd wnętrza oka


Zaniepokojenie powinny wzbudzić zmiany wyglądu tęczówki oka, w szczególności jej deformacja, wyraźnie widoczne pęknięcia naczyń krwionośnych a także pojawienie się ruchomych, dostrzegalnych gołym okiem tworów. Wszystkie wymienione anomalie mogą występować w jednym lub w obydwu oczach.

  

Nietypowy wygląd oraz położenie gałki ocznej

Niektóre schorzenia okulistyczne powodują zmianę wielkości gałki ocznej, która może być większa lub mniejsza niż normalnie. Może być także nietypowo osadzona: zapadnięta lub wysadzona. Obie te deformacje mogą występować łącznie, np. w przypadku obecności guza, gałka oczna jest powiększona i wysadzona, podczas gdy uraz połączony z przebiciem rogówki może spowodować zmniejszenie i zapadniecie gałki ocznej.



Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.