Problemy starszego wieku

Dolegliwości podeszłego wieku



• Choroby serca i niewydolność krążenia

Jest to jedna z najczęściej spotykanych dolegliwości starszych psów. Objawia się szybkim zmęczeniem, zadyszką, powiększeniem obrysu brzucha, co z reguły świadczy o problemach sercowo-naczyniowych. Wymaga konsultacji lekarza weterynarii, ponieważ wczesne leczenie daje doskonałe rezultaty i może przedłużyć psu życie. Pamiętajmy, że pies z tego rodzaju schorzeniami może prowadzić aktywne życie, ale nie może się przemęczać.

• Kłopoty z trawieniem

Począwszy od 5-6 roku życia pies powinien otrzymywać karmę typu Senior, przeznaczoną dla psów w starszym wieku, która zawiera więcej witaminy A (wzrok) i więcej wapna (kości). Jeśli pies ma tendencję do otyłości, lub pojawiły się problemy z przewodem pokarmowym, bardziej odpowiednia może okazać się karma typu Light, przeznaczona dla psów z nadwagą i wrażliwym przewodem pokarmowym. Staruszkowi nie powinno się dawać kości, bo może mieć problemy z pogryzieniem, poza tym najczęściej powodują zaparcia. Małe chrząstki są za to jak najbardziej wskazane. Największa nawet miłość do psa nie usprawiedliwia jednak podawania ciasteczek, smakołyków i co gorsze - cukierków.

• Pogorszenie wzroku

U wielu psów w starszym wieku pojawia się zmętnienie soczewki oka zwane zaćmą starczą. Pies zaczyna widzieć jak przez mleczną szybę, jednak najczęściej dzięki innym zmysłom radzi sobie na tyle dobrze, że właściciele nie zauważają, że ich pies niedowidzi. Niewielkie zmiany można leczyć, uzyskując znaczne przyhamowanie rozwoju choroby. Duże zmiany wymagają interwencji chirurgicznej. Jednakże nawet bez niej, dość mocno niedowidzący pies może sobie całkiem dobrze radzić. Topografię mieszkania zna na pamięć, tylko na spacerze trzeba go prowadzić na smyczy, bo wtedy trzyma się właściciela.

• Pogorszenie słuchu

Osłabienie słuchu w starszym wieku nikogo nie dziwi. Fakt ten powoduje, że łatwo możemy przegapić zaczopowanie kanału słuchowego przez zarastającą go sierść zlepioną woskowiną. Dbajmy więc o higienę uszu i sprawdzajmy ich stan co najmniej raz w tygodniu. Czasem wystarczy wyczyścić psu uszy, żeby zaczął lepiej słyszeć.

• Problemy z zębami

Wiele starszych psów cierpi na paradontozę, ich zęby pokryte są często grubą warstwą kamienia nazębnego wciskającego się aż pod dziąsła. Powoduje to powstanie stanu zapalnego i niemiły zapach z pyska. Mnożące się bakterie rozsiewają się po całym organizmie, co dla seniora jest wyjątkowo niebezpieczne. Jeśli więc nie ma przeciwwskazań, warto zabrać psa na czyszczenie zębów i jednocześnie usunięcie tych, które są chore lub rozchwiane. Jeśli nawet trzeba usunąć wszystkie zęby, pies się szybko przyzwyczai do jedzenia namoczonej karmy, a przynajmniej nie będzie cierpiał przy próbie pogryzienia każdego kolejnego kęsa.

• Guzy i narośle

Obserwujmy, czy na ciele psa nie pojawiły się jakieś podejrzanie wyglądające guzy lub narośle. Najczęściej mają one łagodny charakter i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, lepiej jednak ich nie lekceważyć i na wszelki wypadek skonsultować się z lekarzem weterynarii.

• Ropomacicze

Bardzo częstym schorzeniem suk w starszym wieku jest ropomacicze. Wzmożone pragnienie, zwiększenie obwodu brzucha a czasem także wydzielina z dróg rodnych, powinny skłonić właściciela do natychmiastowej wizyty u lekarza weterynarii. Jest to schorzenie bardzo niebezpiecznie dla życia. Leczenie jest długotrwałe a problem potrafi nawracać. Jeśli więc po zaleczeniu stanu zapalnego lekarz zaproponuje usunięcie macicy, nie brońmy się, możemy w ten sposób przedłużyć, a w niektórych przypadkach uratować suczce życie. Samce mają często problemy z prostatą oraz zapaleniem gruczołów okołoodbytowych. Saneczkowanie a także nadmierne zainteresowanie okolicą odbytu, zawsze powinno skłonić właściciela do sprawdzenia, czy nie wymagają pilnego oczyszczenia. Jak to zrobić w zakładce Jak dbać o oczy, uszy, zęby i ...

• Problemy skórne

Z wiekiem, choć nie jest to regułą, okrywa włosowa staje się coraz to rzadsza. Zdarza się, że bardzo stare psy mają ciało pokryte niezbyt gęstym meszkiem. Bywa, że na skórze pojawia się łupież lub krostki. Może to być spowodowane nieodpowiednią dietą, a w szczególności brakiem witamin i mikroelementów. Często zmiana karmy lub podanie odpowiedniego suplementu pokarmowego daje szybkie i widoczne rezultaty. Jeśli nie, to pamiętajmy, że w zimie naszemu przyjacielowi, którego do tej pory przed zmarznięciem chroniła gęsta sierść, potrzebne będzie ciepłe ubranko.  
 
mając takie schodki nie trzeba rezygnować z ulubionej kanapy

• Problemy ze stawami                                                                                                                                                     
Starość jest nierozerwalnie związana z ograniczeniem sprawności ruchowej. Przyczyną może być zwyrodnienie stawów, demineralizacja kości, zmiany artretyczne. Pies czasem ma problemy z podniesieniem się z legowiska, bo zmiana pozycji sprawia mu ból. Trudność sprawia mu wchodzenie na schody a zwłaszcza schodzenie ze schodów, nie jest w stanie wskoczyć na fotel lub kanapę. Istnieją leki, które mogą usprawnić naszego staruszka, dlatego wskazana jest wizyta u lekarza weterynarii. Warto dla komfortu psa zamienić mu obrożę na szelki, bo pozwalają przy wchodzeniu i schodzeniu ze schodów podtrzymać i asekurować psa.
                               
• Nadwaga

Jest to poważny problem starszych psów. Ograniczenie ruchu z jednej strony, dogadzanie kochanemu staruszkowi z drugiej, prowadzi do otyłości, która w sposób ewidentny może skrócić psu życie. Ciągle pokutuje niestety przekonanie, że dobrze odżywiony pies, to gruby pies. Tymczasem zbędne kilogramy mocno obciążają serce i stawy i pogłębiają istniejące problemy zdrowotne. Pies w starszym wieku powinien otrzymywać lekkostrawną, odpowiednią do swojego wieku dietę, warto mu również zapewnić maksymalna ilość zdrowego, umiarkowanego ruchu.

• Spowolnienie reakcji

Zostało naukowo udowodnione, że sygnał płynący z psich oczu i uszu do mózgu w wieku 12 lat dociera pięciokrotnie później niż u psa w sile wieku. Jeśli do tego dołożymy osłabienie wzroku i słuchu, możemy zrobić tylko jedno - okazać naszemu przyjacielowi więcej wyrozumiałości i nie denerwować się, że musimy dłużej poczekać na wykonanie polecenia.

• Humory

Pies jak człowiek - swoje humory ma. Zwłaszcza w starszym wieku. Może mieć mniej cierpliwości dla dzieci, które wchodzą mu na głowę, kiedy się źle czuje, może mieć dość pieszczot i głaskania, bo coś go boli, jest mu gorąco i chce mieć święty spokój. Nie miejmy mu za złe takiego zachowania, starajmy się raczej zrozumieć, że w podeszłym wieku jest to całkiem normalne.

• Problemy z kontrolowaniem potrzeb fizjologicznych

Na starość psu, który nigdy nie nabrudził w domu, zdarza się czasem zapomnieć. Nie należy go za to karcić, ale po prostu częściej go wyprowadzać, nie czekając aż sam o to poprosi. Ostatnie wyjście powinno być bezpośrednio przed snem. To zazwyczaj w zupełności wystarczy, żeby problem przestał istnieć. Jeśli jednak pies podejrzanie często oddaje mocz, wskazana jest wizyta u lekarza weterynarii, ponieważ możeto być to objaw niewydolności nerek.

• Zwiększona wrażliwość na upał

Starsze psy są bardzo wrażliwe na wysokie temperatury, najlepiej żeby upalny dzień mogły spędzić w chłodnym miejscu, a na większy spacer mogły wyjść dopiero pod wieczór, kiedy na dworze wyraźnie się ochłodzi. Nie zapominajmy, że pies musi mieć stale miskę świeżej, zimnej wody, zwłaszcza w lecie.



Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.