Strategia wystawowa » Wystawiać czy nie wystawiać ?

Do czego potrzebne są oceny wystawowe?


Można wystawiać psa, kolekcjonować tytuły, puchary i medale dla własnej przyjemności, traktując to jako hobby i nigdy nie zajmować się hodowlą. Jeśli jednak pies/suka mają być zakwalifikowana do hodowli, musi zgodnie z regulaminem spełnić kilka warunków, wśród których jest także posiadanie ocen wystawowych.

Dla suki:

Wymagane jest uzyskanie po ukończeniu 15-go miesiąca życia, w dowolnej klasie, na trzech wystawach, od co najmniej dwóch różnych sędziów, trzech doskonałych lub bardzo dobrych ocen wystawowych, przy czym co najmniej jedna ocena musi zostać przyznana na wystawie międzynarodowej lub klubowej.

Dla suk, które można kryć już od 12-go miesiąca życia, do pierwszego krycia wymagane jest uzyskanie w klasie młodzieży na trzech dowolnych wystawach, trzech co najmniej bardzo dobrych ocen, od przynajmniej dwóch różnych sędziów. Jest to kwalifikacja warunkowa. Dalsze używanie suki do hodowli wymaga uzyskania po ukończeniu przez nią 15-tu miesięcy trzech co najmniej bardzo dobrych ocen, według takich samych kryteriów jak dla suk pozostałych ras. Trzeba więc uzyskać wymagane oceny jeszcze raz, tym razem w klasie otwartej.

Zgodnie z załącznikiem nr.12 do Regulaminu Hodowli Psów Rasowych, do ras wielkogłowych i miniaturowych, u których dopuszcza się pierwsze krycie suk po ukończeniu 12 miesięcy życia należą: buldog angielski, boston terier, buldog francuski, chihuahua długowłosy, chihuahua krótkowłosy, mops i pekińczyk.


Dla psa:

Wymagane jest ukończenie 18 miesięcy oraz uzyskanie po ukończeniu 15 miesięcy, w dowolnej klasie, na trzech wystawach, od co najmniej dwóch różnych sędziów, trzech ocen doskonałych, w tym co najmniej jednej na wystawie międzynarodowej lub klubowej.

Jak widać, w stosunku do reproduktora wymagania są wyższe. W jego przypadku uzyskanie wystarczających dla suk ocen bardzo dobrych, oznacza w rzeczywistości dyskwalifikację hodowlaną. Pies, żeby zostać reproduktorem musi mieć trzy oceny doskonałe, ale wystarcza to w zasadzie tylko na starcie, wtedy, kiedy dotyczy to psa wybitnego, z doskonałym rodowodem, który jeszcze nie zdążył zdobyć tytułów wystawowych, ale już został zauważony i wzbudził zainteresowanie. W praktyce, żeby potwierdzić swoją klasę pies musi być bardzo dużo wystawiany, utytułowany i pokazywany w znakomitej formie. Właściciele suk często na wystawie szukają reproduktora, a tytuły wystawowe nie tylko ułatwiają sprzedaż szczeniąt, ale przede wszystkim potwierdzają klasę psa. Nie znaczy to, że z wystawiania suki można zrezygnować. Doświadczeni hodowcy wiedzą, że podstawą hodowli jest przede wszystkim doskonała suka, która skojarzona z wybitnym psem ma szanse dać wspaniałe potomstwo. A nie ma innej możliwości potwierdzenia urody psa czy suki jak wystawy kynologiczne.



Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.