Szkolenie » Psia inteligencja

Czy są psy mądre i głupie?


Panuje przekonanie, że poszczególne rasy różnią się między sobą pod względem inteligencji. To prawda, doskonale wiedzą o tym ci, którzy psy szkolili. Różnice występują nie tylko w obrębie ras, ale nawet między poszczególnymi liniami hodowlanymi, a nawet psami.


Francuscy szkoleniowcy z Ecole des Chiens na podstawie własnego doświadczenia wyodrębnili grupy ras, przyjmując jako kryterium podziału ich inteligencję i podatność na szkolenie. Bardzo możliwe, że podobne badanie przeprowadzone w naszych szkołach dla psów dałoby zupełnie inne wyniki. A gdyby o tym mieli decydować właściciele, z pewnością ich pies byłby najmądrzejszy, bo tak naprawdę pies umie tyle, ile go jego właściciel nauczy. Pewnie się wielu osobom narażę, ale uważam, i zdania nie zmienię, że nie ma głupich psów, są tylko głupi właściciele.

Często się słyszy, że pudle, bezdyskusyjnie uznane jako jedne z najbardziej inteligentnych psów, są głupie, a to dlatego, że są w charakterystyczny sposób strzyżone. Wszystkich, którzy też tak myślą pragną zapewnić, że to nie one wymyśliły wzorzec strzyżenia, tylko ich właściciele.

 

A może ten pudel na zdjęciu też sam wpadł na pomysł, żeby rozjaśnić sobie grzywkę ?


Przy ocenie psów trenerzy z Ecole des Chiens wzięli pod uwagę:
  • szybkość pojmowania poleceń
  • poprawność wykonanych ćwiczeń
  • pasja do nauki
  • posłuszeństwo

Poniższe zestawienie należy oczywiście traktować z przymrużeniem oka, zostało sporządzone w oparciu o ilość punktów zdobytych w tej, koretnej szkole, przez psy należące do najczęściej szkolonych ras. Z całą pewnością dużo zależy od przewodnika, nie mówiąc o tym, że każdy właściciel uzna, że jeśli nawet jego pies znalazł się w ostatniej grupie, to jest niewątpliwie potwierdzającym regułę wyjątkiem. Być może się nie myli. Co roku odbywają się światowe zawody psów w wind surfingu. Któregoś roku wygrał je pies, którego nikt na zwycięzcę by nie typował - buldog angielski!  To najlepszy dowód na to, że psy potrafią nas zaskakiwać. 

 

Geniusze

Border collie
Owczarek australijski
Border terrier
Pudel
Owczarek niemiecki
Labrador
Golden retriever
Rottweiller
Doberman
   
Prymusi

Sznaucer olbrzym
Springer spaniel
Owczarek belgijski malinois
Cocker spaniel angielski
Berneńczyk
Jack Russel terrier
   
Średnio podatni na szkolenie

Yorkshire terrier
Airedale terrier
Bouvier des Flandres
Briard
Samoyede
Nowofundland
Amstaff
Setter irlandzki
Pinczer
Setter angielski
   
Z nauką na bakier

Pointer
Cavalier King Charles
Bichon
Griffon
Bokser
Whippet
Boston terrier
Shar pei
Basset artezyjski
Dog niemiecki
Cocker spaniel amerykański
 
     
Lenie

Mastif neapolitański
Bulldog francuski
Terrier tybetański
Owczarek pirenejski
Bernardyn
Bullterrier
Chihuahua
Lhassa apso
Bullmastif
   
Indywidualiści - nie do nauki

Basset hound
Mastiff
Beagle
Pekińczyk
Chart rosyjski
Papillon
Chow chow
Chart afgański
Dalmatyńczyk
Co o tym myślicie ?Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.