Choroby psów » Choroby zębów i jamy ustnej

Nieświeży oddech - halitozaNieświeży oddech, w nomenklaturze medycznej zwany halitozą, jest prawdziwą zmorą właścicieli psów. Niestety wielu z nich uważa, że nic nie można na to poradzić i jedynym działaniem jakie podejmują jest zakup produktu niwelującego zapach. Niewiele to daje, bo żeby uzyskać trwałą poprawę trzeba się wybrać z psem do lekarza, który ustali przyczynę problemu i podejmie leczenie. Nie wolno tego lekceważyć, ponieważ nieświeży, żeby nie powiedzieć cuchnący oddech jest patologią i świadczy o toczącym się procesie chorobowym, którego źródło może znajdować się nie tylko w obrębie jamy ustnej ale również w całym organizmie.


Przyczyny nieświeżego oddechu mogą być różne:

  • Najczęstszą przyczyną jest obecność kamienia nazębnego. W trakcie jedzenia na powierzchni zębów osadzają się drobinki pokarmu, które po krótkim czasie rozkładają się stanowiąc idealne podłoże dla rozwoju bakterii. Od momentu utworzenia się płytki nazębnej dalsze narastanie kamienia postępuje bardzo szybko. Płytka staje się coraz grubsza, bo do jej nierównej powierzchni przylegają rozkładające się resztki jedzenia. Na tym etapie nie pomoże już mycie psu zębów, konieczne jest niezwłoczne usunięcie kamienia nazębnego, które poprawi higienę jamy ustnej.
  • Jak widać na zdjęciu, rozrastająca się płytka nazębna wciska się pod dziąsła, kaleczy je, a rozwijające się wskutek tego bakterie prowadzą do zapalenia dziąseł. Ich obrzęk powoduje, że nie przylegają ściśle do zębów, tworzą się odstające kieszonki zębowe, do których dostają się resztki jedzenia, rozkładają się w nich i powodują stan zapalny.

  • Kamień nazębny jest również odpowiedzialny za paradontozę, która jest problemem znacznie poważniejszym niż zapalenie dziąseł, ponieważ dotyka tkanek, które stanowią rusztowanie zęba. Na skutek osłabienia i ubytku substancji kostnej zęby się ruszają, powodują ból i nasilenie stanu zapalnego i co za tym idzie niemiłego zapachu.

  • Przyczyną halitozy może być także ropne zapalenie migdałków, które wymaga odpowiedniego leczenia. Jeśli okaże się nieskuteczne lub stany zapalne będą nawracać, jedynym wyjściem może okazać się ich usunięcie.
  • Bardzo charakterystyczny i wyjątkowo nieprzyjemny zapach pojawia się w przypadku zakażeń skórnych obejmujących owłosione miejsca w okolicy warg. Wymagają szybkiego leczenia, bo są dla psa bardzo bolesne.

  • Źródłem halitozy mogą być także nadziąślaki, pod którymi zatrzymują się resztki jedzenia. Są one często przez psa nagryzane, co otwiera drogę dla chorobotwórczych bakterii.

  • Przyczyn halitozy szuka się zazwyczaj w jamie ustnej, podczas gdy odpowiedzialne mogą być także schorzenia organów które nie mają nic wspólnego z tą okolicą. Chodzi tu przede wszystkim o stany zapalne żołądka i jelit, problemy z trawieniem, nadkwasota. Schorzenia te są dość często wynikiem nieodpowiedniej, zbyt bogatej w węglowodany diety.

  • Do chorób powodujących halitozę należy również cukrzyca, której towarzyszy bardzo charakterystyczny zapach fermentujących jabłek. Przy niewydolności nerek pojawia się tzw. oddech uremiczny, którego przyczyną jest zwiększenie poziomu mocznika we krwi.

  • Niektóre psy mają niestety słabość do pozostawionych przez inne zwierzęta odchodów, zwaną koprofagią. O zapachu psiego oddechu po takiej zakąsce lepiej nie mówić, Jedyne pocieszenie, że jego źródłem nie jest żadna groźna choroba.

Leczenie

Pojawienie się halitozy wymaga wykonania szeregu badań. Zdiagnozowanie i wyleczenie choroby będącej przyczyną tego stanu rzeczy spowoduje również ustąpienie nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej. Jeśli chodzi o problemy zlokalizowane w samej jamie ustnej, konieczne jest usunięcie kamienia nazębnego i ruszających się zębów. Rygorystyczna higiena pozwoli cieszyć się dłużej efektem tych zabiegów.


Do mycia zębów można psa przyzwyczajać, byle tylko oswajanie ze szczoteczką rozpocząć już od pierwszych miesięcy życia. Systematyczne czyszczenie zębów, zwłaszcza jeśli robi się to specjalną trójstronną szczoteczką, która za jednym posunięciem czyści zęby ze wszystkich stron, daje znakomite rezultaty.Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2018
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.