Wystawy psów rasowych » Rodzaje wystaw

Wystawy rangi krajowej 


W krajach zrzeszonych w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej organizuje się kilka rodzajów wystaw krajowych, które różnią się między sobą rangą, ważnością przyznawanych tytułów i certyfikatów, a co za tym idzie, ilością zgłoszonych psów. Mamy więc do wyboru:


  • Wystawy krajowe 

Są to najniższe rangą wystawy psów. W Polsce każdego roku organizowanych jest około 120 wystaw krajowych, z reguły na otwartym terenie, a każda z nich gromadzi od 500 do 1200 psów wszystkich ras. Przy wystawie krajowej, najczęściej w tym samym dniu i na tym samym terenie, organizowane są wystawy krajowe jednej rasy (np. krajowa wystawa bokserów), lub kilku ras należących do tej samej grupy (np. krajowa wystawa terierów). W ten sposób właściciele psów niektórych ras mają możliwość uczestniczenia w dwóch wystawach tego samego dnia, jeśli tylko uda im się to pogodzić w czasie, choć organizatorzy tak właśnie rozplanowują ringi, by było to możliwe. Zdarzają się nawet wystawy nocne.

Na wystawie krajowej pies może otrzymać CWC/CAC - certyfikat na wystawowego championa kraju, w którym odbywa się wystawa. Jeśli wystawa ma miejsce w Polsce, będzie to certyfikat na wystawowego championa Polski, jeśli na Węgrzech certyfikat na wystawowego championa Węgier. W tego rodzaju wystawach mogą uczestniczyć również psy z zagranicy które, jeśli spełnią wymagania regulaminu, mogą zostać championami tego kraju, w którym odbywa się wystawa. Są psy, które mają imponującą kolekcję championatów różnych krajów, co przy prezentacji osiągnięć zwykle się wyszczególnia, choć czasem kwituje się to jednym, bardzo zaszczytnym choć nieoficjalnym tytułem - multichampion.

Wystawy krajowe są ważne i warto w nich uczestniczyć. Jest mniejsza konkurencja niż na wystawach międzynarodowych, łatwiej zdobyć upragnione CWC. Dla nowicjuszy jest to doskonała okazja, by w mniejszym tłumie i z mniejszym stresem oswoić psa z poruszaniem się po ringu a także samemu zdobyć wystawowe obycie i doświadczenie. 

  • Wystawy klubowe 

Wystawa klubowa organizowana jest przez klub danej rasy, nie częściej niż jeden raz w roku. Na tę wystawę można zgłosić wyłącznie psy tej rasy, dla której jest organizowana, np. klubowa wystawa polskich owczarków nizinnych. Bywają wystawy klubowe organizowane przez jeden lub kilka klubów ras, dla psów należących do określonej grupy, np. klubowa wystawa posokowców, terierów, lub klubowa wystawa psów do towarzystwa, która obejmuje psy należące do całej IX grupy. Wystawy klubowe z założenia nie są zbyt liczne, gromadzą około 500 psów, ich ranga jest jednak bardzo wysoka. Tytuły: Młodzieżowy Zwycięzca Klubu i Zwycięzca Klubu są niekwestionowanym powodem do dumy, bo zdobywa się je pokonując bardzo dużą stawkę najlepszych psów tej samej rasy.  

Certyfikat na championa krajowego przyznany na wystawie klubowej traktowany jest na równi z certyfikatem z wystawy międzynarodowej lub wystawy championów. Jest to tzw. "duże CWC", w odróżnieniu od "małego CWC", które przyznawane jest na wystawie krajowej.

Uwaga: Warto wiedzieć, że zarówno nazwa: wystawa klubowa, tytuły Młodzieżowy Zwycięzca Klubu i Zwycięzca Klubu jak i możliwość otrzymania "dużego CWC" dotyczy wyłącznie wystaw klubowych organizowanych przez Kluby Ras i Komisje działające przy ZG ZKwP. Inne wystawy psów określonych ras lub mogą się odbywać pod nazwą: wystawa krajowa z dodaniem nazwy rasy. Uczestniczenie w tego rodzaju wystawie daje możliwość uzyskania "małego CWC".

Jak poznać z jaką wystawą mamy do czynienia ? - jest to wyszczególnione w ogłoszonym przez ZG ZKwP grafiku wystaw na dany rok. Jeśli w grafiku figuruje "Klubowa wystawa owczarków niemieckich" mamy pewność, że jest jest to wystawa rangi klubowej, na której można uzyskać "duże" CWC. W odróżnieniu "Krajowa wystawa owczarków niemieckich" ma, jak sama nazwa wskazuje, rangę wystawy krajowej, na której można zdobyć "małe" CWC. 

Wystawa klubowa ma szczególny charakter, ponieważ jest jednocześnie swego rodzaju przeglądem hodowlanym. Konkurencje: Najlepsza Hodowla, Najlepsza Suka Hodowlana, Najlepszy Reproduktor pozwalają wyłonić elitę hodowlaną i wystawową i w pewnej mierze wytyczyć kierunki rozwoju hodowli. Jest to duża odpowiedzialność, dlatego na tego rodzaju wystawach psy powinni oceniać najlepsi sędziowie, mający dużą wiedzę i doświadczenie w sędziowaniu danej rasy.

  • Wystawa championów 


Jest to wystawa wyjątkowa, organizowana jeden raz w roku. O prawo do jej organizacji mogą się ubiegać tylko te oddziały Związku Kynologicznego, które mają odpowiednie srodki finansowe oraz możliwości lokalowe i zagwarantują jej zorganizowanie na odpowiednim poziomie. Wnioski o organizację wystawy składa się z dwuletnim wyprzedzeniem, do 30 czerwca każdego roku. Każdorazowo termin i miejsce wystawy ustala Zarząd Główny Związku Kynologicznego w Polsce i ogłasza go w terminarzu wystaw na dany rok.

W Wystawie Championów mogą wziąć udział tylko te psy, które posiadają potwierdzony przez odpowiednie organy Związku Kynologicznego tytuł Międzynarodowego Championa Piękności, Krajowego Championa Wystawowego lub Młodzieżowego Championa Wystawowego. Co do ostatniego tytułu jest jedno ograniczenie: pies z tytułem Młodzieżowego Championa może w Wystawie Championów uczestniczyć tylko jeden raz, w tym samym roku, w którym mu ten tytuł przyznano. Przepustką do uczestnictwa w następnych latach jest zdobycie tytułu Krajowego Championa Wystawowego lub Międzynarodowego Championa Piękności.

CWC przyznane na Wystawie Championów traktowane jest na równi z CWC z wystawy międzynarodowej i klubowej. Również tytuły mają bardzo wysoką rangę, bo zwycięzca konkurował z najpiękniejszymi psami najpierw w swojej rasie, a potem, w konkurencjach finałowych, z najlepszymi psami wszystkich ras. Dla miłośników psów rasowych jest to wielka frajda, bo w jednym miejscu mogą obejrzeć najpiekniejsze psy, również te niezwykle rzadkie, które czasem trudno "na żywo" zobaczyć. 

Ocena psów jest wielostopniowa. Najpierw spośród psów i suk w poszczególnych rasach wyłania się zwycięzców, którzy otrzymują tytuł Najlepszy Pies/Najlepsza Suka w Rasie Wystawy Championów. Ich porównanie w każdej rasie zakończone jest wyborem Zwycięzcy Rasy Wystawy Championów. Zwycięzcy Rasy należący do tej samej grupy FCI konkurują o wejście do grupy finałowej. Z dwóch najsilniej obsadzonych na wystawie grup sędziowie wybierają po 4 psy, z mniej licznych grup po 3 psy. W ten sposób do finału wchodzą 32 psy, które zostają losowo połączone w pary. Zwycięzcę Wystawy wyłania się systemem pucharowym, polegającym na wyborze jednego spośród dwóch finalistów według zgodnego z regulaminem schematu. Wystawca zobowiązany jest do pozostania z psem do zakończenia wystawy i wzięcia udziału we wszystkich konkurencjach określonych programem wystawy. Szczególy sędziowania konkurencji finałowych tutaj.




Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.