Akcesoria do pielęgnacji sierści

ZgrzebłaSą to jedne z najbardziej przydatnych akcesoriów do pielęgnacji psów o silnej, zwartej sierści, podszytej mocnym, gęstym podszerstkiem. Zgrzebło jest rodzajem grzebienia z poprzecznie ustawioną rączką. Wyposażone w szereg dość szeroko rozstawionych zębów, służy do rozczesywania podszerstka i bardzo skutecznie zapobiega jego filcowaniu. Podejrzewam, że wiele osób nie wie, że systematyczne używanie zgrzebła mogłoby je raz na zawsze uwolnić ich od problemu sfilcowanej sierści, a w szczególności podszerstka.


Najprostsze zgrzebła kosztują około 10 złotych, są plastikowym lub metalowym odlewem i tych zdecydowanie nie polecam, ponieważ są twarde, mają nieruchome, często za krótkie, dość ostro zakończone zęby i nie dopasowują się do kształtu ciała psa. U niedużych psów najczęściej tylko środkowy odcinek zgrzebła rozczesuje podszerstek, boczne są zawieszone w powietrzu, w związku z czym rozczesują tylko powierzchowną warstwę owłosienia. Przy mało ostrożnym posługiwaniu się takim zgrzebłem, można zadrapać skórę.


Najlepsze, a właściwie jedynie dobre, są zgrzebła z obrotowymi, a nawet teleskopowo osadzonymi zębami. Przy czesaniu ich zęby obracają się, podobnie jak w grzebieniach z obrotowymi zębami, dzięki czemu nie wyrywają włosa i jeśli tylko w sierści nie ma sfilcowań, rozczesywanie sprawia psu przyjemność. Fakt, że są osadzone teleskopowo powoduje, że pod naciskiem zęby uginają się i chowają w obudowie, a zgrzebło idealnie dopasowuje się do kształtu ciała psa. Dzięki temu rozczesuje podszerstek delikatnie, na całej swojej długości, aż do samej skóry. Ponieważ zęby pod naciskiem uginają się i chowają w oprawie, nie ma ryzyka skaleczenia.

Zasada wyboru odpowiedniego zgrzebła jest prosta: im większy pies, tym większe zgrzebło, im grubsza sierść tym dłuższe powinny być jego zęby. Użycie zgrzebła przyniesie efekt tylko wtedy, kiedy jego zęby sięgają skóry. Wystarczy przeczesać nim sierść raz w tygodniu, żeby skutecznie zapobiec filcowaniu się podszerstka. Jeśli trzymamy się tej częstotliwości to nawet przy dużym psie, zabiera to mniej niż pół godziny, usuwanie filców - kilka godzin. Cena dobrego zgrzebła waha się w granicach od 35 – 50 złotych.
 

Jeśli chodzi o duże psy, jest jedno zgrzebło, które u nasady zębów ma otwór w kształcie łuku, w który trzymając za rączkę, można włożyć dwa palce i lepiej je przytrzymać podczas przesuwania przez bardzo nieraz gęstą sierść. Jest bardzo wygodne, dzięki takiej konstrukcji ręka dużo mniej się męczy, co jeśli mamy do wyczesania potężnego kaukaza, jest nie bez znaczenia.Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.