Kupno psa » Jedziemy po szczeniaka

Wybór szczeniaka pod kątem zdrowia


Szczenię powinno być wesołe, ruchliwe i chętne do zabawy. Dobrze odchowane ma puszystą sierść, bez łupieżu i czystą, elastyczną skórę, bez wyprysków i zaczerwienienia. Nos powinien być wilgotny, bez jakiegokolwiek wycieku, oczy czyste, niezałzawione. Oprócz przejrzenia książeczki zdrowia warto upewnić się jak szczenię reaguje na dotyk, czy widzi i słyszy.


Dotyk:
  • Pogłaszcz szczeniaka, podrap go za uchem i dotknij w różnych miejscach ciała. Powinien z ufnością poddawać się tym pieszczotom i okazywać wyraźne zadowolenie. Protest może świadczyć o tym, że coś go boli, wówczas trzeba odnaleźć wrażliwe miejsce i sprawdzić, co jest przyczyną problemu. Przy okazji warto upewnić się czy nie ma przepukliny, a u pieska czy obydwa jąderka są na swoim miejscu.                                                                                                                               
  • Weź szczenię na kolana, lub kucnij przy nim i spróbuj zajrzeć mu do pyszczka. Powinien na to pozwolić bez warczenia i okazywania agresji. 

Słuch:


Potrząśnij pękiem kluczy albo kilkakrotnie zaklaszcz w dłonie i obserwuj reakcję psa:
   

  • Jeśli słyszy, powinien wyraźnie zareagować na odgłos i zainteresować się skąd dochodzi.                                                                                                                
  • Brak reakcji może oznaczać że że pies nie słyszy, lub też jest całkowicie pozbawiony zainteresowania tym, co się wokół niego dzieje, To może to świadczyć o złym samopoczuciu, apatii lub nawet stanie depresyjnym.                                                                                                                                                  
  • Bez cienia strachu próbuje dociec źródła dźwięku - pies odważny, niewrażliwy na hałas, który będzie się dobrze czuł w każdych warunkach. Nadaje się do mieszkania w wielkich miastach o stałym, dużym natężeniu hałasu. Na nieznajome dźwięki (np. suszarka do włosów, odkurzacz) na początku może reagować lękiem, ale za moment ciekawość zwycięża, podchodzi i próbuje ten przedmiot zidentyfikować. Bardzo prawidłowa reakcja - pies ostrożny, ale nie bojaźliwy.                                                                                                                                   
  • Hałas powoduje, że podskakuje ze strachu, a potem ucieka i chowa się w jakimś kącie. Pies jest bojaźliwy, wykazuje nadwrażliwość na hałas. Może przesadnie reagować chowaniem się lub szczekaniem. Nie nadaje się do mieszkania w bloku i spacerowania w centrum dużego miasta. Zdecydowanie lepiej będzie się czuł na wsi lub w domu z ogrodem, położonym przy spokojnej ulicy, z dala od tłumu i wielkomiejskiego ruchu. Uczestniczenie w wystawach kynologicznych z takim psem bywa trudne, bo może się czuć zestresowany w wystawowym zgiełku.

Wzrok:

                 
Stojąc przed psem tak, żeby mógł to zobaczyć, przesuń kolorową tkaninę: żółtą, zieloną lub niebieską                       
  • Jeśli pies okazuje zainteresowanie i podąża wzrokiem za ruchem tkaniny, z pewnością widzi.                                                                                                                                                                                 
  • Zupełny brak reakcji i zainteresowania może ale nie musi świadczyć o tym, że szczenię nie widzi, lub słabo widzi. W tym przypadku wskazane jest przeprowadzenie większej ilości testów. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie używać do nich przedmiotów czerwonych, bo to jest barwa na którą psy są mniej wrażliwe.Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *
Polityka prywatności

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2017
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.