Jak znaleźć opiekuna ?

Jak znaleźć opiekuna ?


Każdego roku tysiące ludzi wybiera się na wczasy, ale tylko niektórzy z nich zawczasu pomyśleli o tym co w tym czasie zrobić z psem. Najprościej zabrać go ze sobą, można wybrać się nad jezioro, do jakiegoś pensjonatu, gdzie lubią i akceptują psy. Takich miejsc jest coraz więcej, ich adres można znaleźć w internecie, przy rezerwacji trzeba jednak koniecznie uprzedzić, że rodzina ma zamiar przyjechać z czworonogiem. Mam nadzieję, że o konieczności pilnowania go, żeby innym wczasowiczom nie zakłócał wypoczynku i nie załatwiał się na placu zabaw dla dzieci nie muszę chyba przypominać.

Nie wszędzie jednak można pojechać z psem, zwłaszcza wtedy, kiedy wybieramy się za granicę lub kiedy nasz przyjaciel źle znosi podróż samochodem lub się w nim nie mieści. Pozostaje rodzina, sąsiedzi lub zdobywająca coraz więcej zwolenników i coraz bardziej popularna instytucja zwana z angielska „pet sitter”. Pod ta nazwą kryje się osoba, która w czasie naszej nieobecności zaopiekuje się psem: pojawi się o określonej godzinie w jego domu, nakarmi, wyprowadzi psa na spacer i sprawdzi czy nic mu nie dolega. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że pies będzie się czuł lepiej we własnym mieszkaniu niż w obcym, nieznanym hotelu zwłaszcza, jeśli jest przyzwyczajony do zostawania, kiedy jego właściciele są w pracy.

Opiekuna w pierwszym rzędzie trzeba poszukać wśród rodziny lub znajomych, którzy mieszkają niedaleko i mają czas, żeby zająć się psem. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że pies zna opiekuna i rozłąka z właścicielami będzie dla niego łatwiejsza do zaakceptowania. Można również zatrudnić profesjonalnego pet sittera, są przeważnie doskonale przygotowani do tej roli, niektórzy dodatkowo mogą podjąć się wyszkolenia psa i zadbania o jego sierść. Problemem jest tu oczywiście kwestia zaufania, bo takiej osobie trzeba powierzyć klucze od mieszkania. Jest to sprawa bardzo indywidualna, sposób opieki trzeba dostosować do potrzeb właścicieli, ich możliwości finansowych oraz do charakteru i przyzwyczajeń psa.


Możliwości zorganizowania opieki jest wiele:


  • Pies przebywa w domu opiekuna
Jest to najlepsza forma opieki nad psem w przypadku, kiedy mamy do czynienia ze zwierzęciem, które jest przyzwyczajone do stałej obecności domowników i nie znosi samotności. Przydają się wtedy dobre relacje z rodziną i sąsiadami, którzy mogą zaopiekować się psem na zasadzie wzajemności licząc na rewanż, kiedy sami zechcą wybrać się na wakacje. Trzeba wtedy zadbać o dobre wychowanie psa, żeby nie sprawiał kłopotów. Ważne jest również żeby, zanim pojawi się w nowym domu, zaprzyjaźnił się z przyszłymi opiekunami. W tym przypadku doskonale sprawdzi się także profesjonalny pet sitter, który zaopiekuje się psem w swoim domu. Warto w tym przypadku przeprowadzić mały wywiad, kim jest potencjalny opiekun, czy jest odpowiedzialny i czy można wierzyć, że troskliwie zajmie się naszym psem. Ideałem jest osoba mieszkająca niedaleko, żeby przedtem pies mógł się w czasie spacerów z nią zaprzyjaźnić. Jest to jednak dość kosztowne, w zależności od warunków i zakresu usług trzeba się liczyć z wydatkiem począwszy od 30 złotych wzwyż za jeden dzień.


  • Pies wraz z opiekunem przebywa w swoim domu
W tym przypadku opiekun na czas nieobecności właścicieli wprowadza się do ich mieszkania i opiekuje się psem. Jest to najlepsze wyjście w sytuacji, kiedy pies jest w podeszłym wieku lub trudno adaptuje się w nowym otoczeniu. Opiekunem może być ktoś z rodziny lub w miarę dorosłe dziecko sąsiada, które będzie szczęśliwe, jeśli jego zaangażowanie zostanie odpowiednio wynagrodzone, co pozwoli mu dołożyć parę złotych do zebranych oszczędności i szybciej kupić komputer. Będzie się czuło dowartościowane a dla właścicieli psa fakt, że rodzice są w pobliżu i mają na wszystko oko jest nie bez znaczenia. Jest to wyjście idealne, zwłaszcza jeśli pies jest ze swoim opiekunem zaprzyjaźniony. Pamiętajmy jednak, że możliwości dziecka są ograniczone, w żadnym przypadku nie można mu powierzyć dużego agresywnego psa nad którym nie będzie w stanie zapanować.


  • Opiekun dochodzący
Ta forma opieki sprawdza się w przypadku psa, który jest przyzwyczajony do samotności podczas gdy właściciele są w pracy. Trzeba wówczas przekazać opiekunowi bardzo szczegółowe informacje na temat trybu życia psa, pory karmienia i wyprowadzania, żeby jak najmniej zmieniać mu rozkład dnia. Również w tym przypadku najlepiej sprawdza się rodzina lub sąsiedzi, którzy mieszkają blisko i nie tracą czasu na dochodzenie do swojego podopiecznego. Ten sposób opieki może się nie sprawdzić jeśli mamy psa, który źle znosi samotność, bo na co dzień prawie nigdy nie zostaje sam w domu. 

W wielu krajach bardzo rozpowszechniony jest profesjonalny pet sitting, u nas dopiero się rozwija, ale sądzę, że ta forma opieki nad psem ma przyszłość, bo jest niezwykle wygodna. Bywa, że ta sama osoba wyprowadza psa na spacer, jeśli właściciele późno wracają do domu a w czasie wakacji zajmuje się nim w swoim lub właścicieli domu.

Jedno jest pewne: jest mnóstwo sposobów zapewnienia psu opieki, jeśli kogoś nie stać na pet sittera, zawsze istnieje możliwość zorganizowania opieki na zasadzie wzajemnej sąsiedzkiej pomocy, trzeba tylko wcześniej, zanim się kupi psa, o tym pomyśleć. Wtedy nie będzie tragedii psów oddawanych do schroniska, wywożonych do lasu i przywiązywanych do drzewa lub wyrzucanych z samochodu na drodze.

Dwom psom zawsze łatwiej znieść osamotnienieSkomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.