Dzisiaj jest 05.12.2024
- Rasa - pochodzenie, rodowód
- OPIS RAS PSÓW od A do Z
- Kupno psa
- Adoptujemy psa ze schroniska
- Ekwipunek dla psa
- Wychowanie psa
- Problemy wychowawcze
- Szkolenie psa
- Pies w służbie człowieka
- Pies i prawo - obowiązki właściciela
- Charakter - tajniki psiej psychiki
- Agresja
- Jak zrozumieć psa ?
- Relacje psa z ludźmi i zwierzętami
- Żywienie według potrzeb
- Jak dobrze karmić ?
- Co warto wiedzieć o żywieniu
- Dodatki do psiej miski
- Ciekawostki na temat żywienia
- Jak dbać o oczy, uszy, zęby i ...
- Jak pielęgnować sierść
- PIELĘGNACJA SIERŚCI wg ras A-Z
- Problemy z psią sierścią
- Akcesoria do pielęgnacji sierści
- Dobór kosmetyków do rodzaju sierści
- Pies u fryzjera
- Wystawy psów rasowych
- Przygotowanie psa do wystaw
- Strategia wystawowa
- Wystawy - jak poprawić urodę ?
- Jedziemy po sukces
- Wsadzamy kij w mrowisko
- Spacer i rekreacja z psem
- Psie sporty
- Pies w podróży
- Wakacje z psem
- Wyjeżdżamy - a co z psem ?
- Pies w różnych miejscach i czasie
- Hodowla - rozród
- Sterylizacja - kastracja
- Profilaktyka zdrowotna
- Walka z pasożytami
- Pasożyty zewnętrzne
- Pasożyty wewnętrzne
- Jak pies zaraża się pasożytami ?
- Leczenie i profilaktyka
- Glista psia - Toxocara canis
- Tęgoryjec - Ancylostoma caninum
- Włosogłówka - Trichuris vulpis
- Robaczyca serca - Dirofilariosa
- Tasiemiec psi - Dipylidium caninum
- Tasiemiec bąblowcowy - Echinococcus granulosus
- Kokcydioza - Coccidiosis canum
- Lamblioza - Giardia intestinalis
- Choroby psów
- Pomoc w nagłych wypadkach
- Opieka nad chorym psem
- Problemy starszego wieku
- Słownik pojęć kynologicznych
- Książki, które warto przeczytać
- Ciekawostki na temat psów
- Opinie na temat karm MILLS FARM
Żywienie według potrzeb » Psy z problemami pokarmowymi
Jak odchudzić grubasa ?
Otyłość bardzo często wynika z nieumiejętności określenia właściwej ilości karmy lub jej nieprzestrzeganie. Właściciel zazwyczaj na wyczucie sypie granulki karmy do miseczki, potem jeszcze trochę dosypuje, bo obawia się, że jest tego tak niewiele, że pies może być głodny, a potem na wszelki wypadek dokłada jeszcze trochę. Gdyby choć raz je namoczył i zobaczył jak bardzo zwiększają swoją objętość, nie uwierzyłby, że jego pies jest w stanie to zjeść. A pies jest łakomy, wiec zjada. Jeśli do tego dodać wszystkie resztki ze stołu oraz na dodatek przyniesione przez dzieci ze szkoły niezjedzone kanapki, domowe ciasteczka i psie smakołyki, nie może być inaczej - pies musi być kwadratowy. W ślad za tym pojawiają się ściśle związane z nadwagą choroby: cukrzyca, problemy ze stawami, dolegliwości sercowo naczyniowe i oddechowe. Pies zaczyna się oszczędzać, chętniej chodzi niż biega, choć najchętniej leży i jeszcze bardziej tyje. Wyliczono, że otyłość skraca mu życie średnio o dwa lata.
Mając na uwadze konsekwencje, jakie powoduje nadwaga, trzeba jak najszybciej przystąpić do jej zwalczania. Jeśli jej pojawienie się zostało spowodowane nadmiarem jedzenia i niedostatkiem ruchu, metoda postępowania jest tylko jedna: odwrócić te wielkości: pies powinien mieć od tej pory mniej jedzenia i więcej ruchu.
Dwa psy tej samej wielkości i rasy
jeden ze znaczną nadwagą, drugi w idealnej kondycji
Jeśli pies ma schudnąć, dotychczasową ilość dostarczanej w karmie energii trzeba ograniczyć. Efekty byłyby dość szybko widoczne, gdyby można mu było przez pewien czas dawać nie więcej niż 60 % tego, co jest mu potrzebne dla utrzymania wzorcowej wagi. Przykładowo potrzeby energetyczne psa, który powinien ważyć 25 kg (ale waży 30 kg lub więcej), można przyjąć na poziomie 1300 kcal. Dawka odchudzająca powinna zatem wynosić 1300 x 0,6 = 780 kcal. Ponieważ do tej pory dostawał co najmniej dwa razy tyle, dotychczasowe łasowanie trzeba by mu było obciąć niemal o połowę. Nie jest to możliwe, bo pies byłby bez przerwy głodny. Jedynym wyjściem jest więc całkowita zmiana sposobu żywienia i przejście na niskokaloryczną karmę typu „light”, lekkostrawną, wyprodukowaną na bazie chudego mięsa, która pozwoli przywrócić psu właściwą wagę zapewniając mu jednocześnie to, co jest dla niego bardzo ważne - komfort sytości. Po pewnym czasie powinno to przynieść efekty pod warunkiem, że uda się przekonać wszystkich domowników, żeby dla dobra psa nie dawali mu pod stołem resztek z obiadu a jak nikt nie widzi jego ulubionych smakołyków.
Przypomina mi się syn sąsiadów, który jako dziecko miał potężną nadwagę. Jego matka zgodnie ze wskazówkami specjalisty przygotowywała mu dietetyczne obiadki, a on wychodząc ze szkoły kupował kilogramowy chleb i zjadał go zanim zdążył dojść do domu. Dziś już jest dorosły, nie zmienił nawyków żywieniowych i waży 130 kg. Podobnie bywa z naszymi czworonogami, żadna kuracja odchudzająca nie pomoże, jeśli babcia dojdzie do wniosku, że psa głodzą, że dzieje mu się krzywda i postanowi do tego nie dopuścić. Trzeba sobie zdać sprawę z tego, że bez współdziałania całej rodziny kuracja odchudzająca się nie powiedzie.
Dieta odchudzająca musi iść w parze ze zwiększeniem aktywności fizycznej
Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!