Dobór kosmetyków do rodzaju sierści

Odżywki po kąpieli na mokrą sierśćPo umyciu sierści szamponem, bardzo wskazane a w niektórych przypadkach niezbędne jest nałożenie balsamu-odżywki, która wzmacnia włos, zapobiega jego elektryzowaniu się i plątaniu, nadaje sierści połysk i sprawia że dłużej pozostanie czysta. Przeciwnicy kąpieli twierdzą, że szampon zmywa lipoproteinową otoczkę włosa. Jest w tym odrobina prawdy, ale to właśnie balsam nakładany po kąpieli, na mokry włos ma zdolność jej regenerowania i uzupełnia strukturę włosa. Szampony, którymi myjemy własne włosy też tę otoczkę w pewnym stopniu zmywają, a przecież myjemy je bardzo często, nawet codziennie i nikomu nawet na myśl nie przychodzi, żeby z tego powodu chodzić z brudnymi włosami.

                                                 Odżywki dla psów długowłosych

Odżywka po kąpieli kojarzy się przede wszystkim z pielęgnacją psów długowłosych, ponieważ bez niej rzeczywiście po kąpieli długiej sierści bez strat rozczesać się nie da. Odżywia i uelastycznia włos, tworzy otoczkę ochronną, która zapobiega jego elektryzowaniu i plątaniu. To ona powoduje, że podczas suszenia włos się nie plącze i wystarczy przeczesać go włosianą szczotką, by każdy z nich był na swoim miejscu. Tworzy także warstewkę ochronną przed niszczącym działaniem wszechobecnych środków chemicznych.

                                                    Odżywki dla psów krótkowłosych

Odżywka jest również bardzo wskazana po kąpieli psów krótkowłosych i gładkowłosych. W tym przypadku nieocenione jest jej działanie regenerujące, wzmacnia i uelastycznia krótki ościsty włos i bardzo skutecznie ogranicza jego wypadanie. Bardzo dobre efekty daje użycie odżywki regenerującej, bo tego rodzaju sierść ma szczególne skłonności do przesuszenia i wypadania. Jeśli do tego między kąpielami będziemy spryskiwać sieść dobrą odżywką w aerozolu, mniej będzie włosa na naszych kanapach i dywanach.

Odżywka doskonale wpływa na jakość owłosienia, pod warunkiem, że będzie odpowiednio dobrana do rodzaju i aktualnych potrzeb sierści. Zazwyczaj liczący się producenci opracowują linię kosmetyków przeznaczoną dla danego typu owłosienia. Tak więc w pierwszym rzędzie dobieramy szampon i odżywkę do rodzaju sierści. W zakładce „Szampony” zostały przy nich zamieszczone zdjęcia odpowiednich odżywek, ponieważ dopiero użycie łącznie tych dwóch kosmetyków daje pełny efekt. Przy szamponie dla psów długowłosych jest odżywka dla psów długowłosych, obydwa te preparaty powinny się uzupełniać, bo w ten sposób potęguje się ich działanie. Podobnie linia dla psów skłonnych do alergii: szampon, taka sama odżywka po kąpieli a na dodatek jeszcze odżywka do szczotkowania, bo wszystkie te kosmetyki muszą odpowiadać tym samym, bardzo rygorystycznym wymaganiom i żaden z nich nie może uczulać.

Przy odrobinie doświadczenia można także tworzyć także własne zestawy, wszystko zależy od aktualnych potrzeb sierści. Bardzo często wskazane jest stosowanie odżywek regenerujacych, które przy pogorszeniu kondycji owłosienia można zestawiać ze wszystkimi bez wyjątku szamponami.

                              Odżywki do stosowania z szamponami intensyfikujacymi kolor
 

Jeśli pies jest kąpany którymś z szamponów intensyfikujacych barwę, można dobrać odżywkę po kąpieli z tej samej linni, w której są również odżywki do szczotkowania.

Dobór odpowiedniej odżywki przy kąpieli poprzedzających wystawę zależy od tego co chcemy osiągnąć. U niektórych psów długowłosych odżywka powinna obciążyć włos i spowodować, że sierść jest jedwabista, u innych powinna zwiększyć jej objętość. Przy problemach z kolorem powinna wzmocnić działanie szamponów intensyfikujących barwę. Ponieważ nie zawsze sierść jest idealnie zgodna ze wzorcem tę wystawową odżywkę trzeba dobrać indywidualnie, w zależności od jakości owłosienia.

Sposób użycia odżywki


Po dwukrotnym umyciu i dokładnym wypłukaniu odciskamy sierść ręcznikiem, nakładamy na dłonie odpowiednią odżywkę i równomiernie rozprowadzamy ją na całej sierści. Pozostawiamy na 3-5 minut, a następnie dokładnie spłukujemy. Ponownie odciskamy sierść ręcznikiem, starając się usunąć jak najwięcej wilgoci i suszymy umiarkowanie ciepłą suszarką. Należy unikać zbyt wysokiej temperatury zarówno przy myciu jak i suszeniu.

Warto wiedzieć, że:
  • Z reguły odżywkę po kapieli należy starannie spłukać. Jeśli jednak włos jest bardzo mocno przesuszony, można po kąpieli tak wypłukać sierść, żeby pozostała na niej minimalna ilość odżywki. Sierść będzie trochę gorzej wyglądała, ale odżywka stanowi dodatkową warstwę ochronną i zwłaszcza w zimie chroni sierść przed agresywnym dzialaniem soli. Jest to ważne szczególnie dla psów wystawowych oraz tych o przesuszonym, zniszczonym włosie.
  • Po kąpieli poprzedzającej wystawę, u niektórych psów odżywkę stosuje się inaczej, niż zwykle. U psów szorstkowłosych i wszystkich tych, u których sierść nie powinna być zmiękczona, do ostatniej kąpieli przed wystawą nie stosujemy odżywki. W przypadku, kiedy mamy problem z rozczesaniem psa o bardzo długiej, obfitej, ale szorstkiej sierści, stosujemy ją bardzo oszczędnie, nakładamy na 1 minutę, albo nawet krócej, tyle tylko, żeby ułatwić rozczesanie. Czasem nakładamy ją tylko w niektóre miejsca, np. broda i łapy u sznaucerów. 

Zdjęcia produktów publikowane w tym artykule pochodzą ze sklepu internetowego importera www.superzoo.plSkomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.