Kupno psa » Jedziemy po szczeniaka

Testy pomocne w wyborze szczeniaka



Poniżej podajemy kilka prostych testów, które pozwalają w przybliżeniu ocenić charakter i predyspozycje szczeniąt. Powinny być przeprowadzane przez nieznaną im osobę, bo tylko wtedy test jest miarodajny.



Test socjalizacji

Kucnij w odległości około 1 metra od szczeniąt i zawołaj je. Obserwuj ich zachowanie:
  • Podchodzi bez lęku, ale i bez większych emocji. Jest ciekawy, ale ostrożny. Ogonek cały czas w górze. Idealny pies nadający się dla każdego 
  • Podchodzi, skacze na człowieka, podgryza ręce i buty. Stara się zwrócić na siebie uwagę. Pies z tendencją do dominacji, będzie wymagać w przyszłości odpowiednich ćwiczeń i wczesnego ustalenia hierarchii
  • Radośnie podchodzi do człowieka, ale nie dopuszcza do niego innych szczeniąt. Nadaje się do domu, w którym będzie tylko jeden pies. Może być zaborczy i reagować agresywnie na inne psy, zarówno na te, które pojawią się w jego domu, jak i te z sąsiedztwa.
  • Trzyma się w pewnej odległości, kuli się, ogonek chowa pod siebie. Nieśmiały, nadaje się tylko dla bardzo spokojnych i cierpliwych osób, zwłaszcza samotnych.
  • Ma ograniczone reakcje, człowiekiem się praktycznie nie interesuje. Pies spokojny, idealny dla osób starszych, ale trochę żyjący własnym życiem.
  • Jest cały czas w ruchu, podchodzi do człowieka i odchodzi. Pies pobudliwy, nadaje się dla osób bardzo aktywnych, na długie spacery i do psich sportów, np. agility. Potrzebuje dużo ruchu, najlepiej gdyby był przy domu ogród, gdzie będzie miał możliwość swobodnego kilkugodzinnego wybiegania.

Test samokontroli, uległości i opanowania

Suka uczy szczeniaki uległości stając nad nimi, podszczypując je i podgryzając i w ten sposób zmusza je do wywrócenia się na grzbiet i pokazania swojej uległości. Spróbuj naśladować jej zachowanie zmuszając szczeniaka do poddania się i pozostania na grzbiecie. Obserwuj jaka jest jego reakcja:
  • Na początku się wyrywa, potem nieruchomieje i leży spokojnie tak długo, jak długo jest przytrzymywany. Puszczony poszczekuje i goni za człowiekiem. Idealna reakcja. Pies jest zrównoważony, doskonale się kontroluje i nadaje się dla każdego.
  • Na początku się wyrywa, potem poddaje się i kładzie na grzbiet, ale po puszczeniu nie biegnie za człowiekiem, jakby się bał, że znowu może go to spotkać. Jest to pies lękliwy i nie będzie się nadawał do domu z dziećmi, ponieważ zabawy z nimi będą dla niego traumatycznym przeżyciem. Może być oddanym przyjacielem rodzin bezdzietnych, osób starszych, samotnych.
  • Pies się wyrywa, nie chce się położyć, cały czas merda ogonkiem i próbuje gryźć. Pies władczy, demonstruje całkowity brak uległości. Konieczne jest bardzo wczesne, jeszcze przed ukończeniem trzeciego miesiąca życia, ustalenie właściwej hierarchii i nauczenie go odpowiedniego zachowania. Pies powinien trafić w ręce osoby zdecydowanej, konsekwentnej, która nie pozwoli się zdominować.
  • Pies piszczy, wyrywa się, pokazuje zęby i próbuje gryźć, ze strachu może nawet się posiusiać. Wyswobodzony pozostaje w pewnej odległości od człowieka. Pies tchórzliwy i z tego powodu może być agresywny. Zdecydowanie nie nadaje się do domu, w którym są dzieci.


Test hierarchii

Połóż szczeniaka w pozycji poddańczej na grzbiecie, lub przytrzymaj go tak, jak to robi suka za skórę na karku. Nie odzywaj się przy tym, ani go nie głaszcz. Jaka jest jego reakcja:
  • Na początku wyrywa się, pręży, ale w końcu akceptuje tą pozycję. Pies zrównoważony nadający się dla rodziny z dziećmi
  • Wyrywa się, pręży, gryzie i nie akceptuje tej pozycji. Pies dominujący, potrzebuje silnego i zdecydowanego przewodnika
  • Całkowicie się poddaje, nie ma najmniejszej chęci protestowania. Idealny pies dla osób starszych oraz wszystkich, które poszukują bliskich ciepłych relacji z psem
  • Wyje, wyrywa się, może się nawet załatwić pod siebie. Pies bardzo strachliwy, w przyszłości może być niezrównoważony i agresywny
 

Test podatności na wychowanie

Podnieś szczeniaka i weź go na ręce. Jaka jest jego reakcja:
  • Całkowicie się poddaje akceptuje wszystkie nasze poczynania. Idealny pies dla dzieci.
  • Najpierw się pręży, wyrywa, ale bardzo szybko się poddaje. Jest to reakcja prawidłowa, jego wychowanie nie powinno nastręczać trudności.
  • Cały czas się wyrywa, nie chce się poddać, ale nie przejawia żadnej agresji. Jest to pies o silnym charakterze, którego można wychować i podporządkować pod warunkiem, że naukę rozpocznie się bardzo wcześnie, przed upływem trzeciego miesiąca życia, zanim nie zdoła umocnić swojej pozycji.
  • Rozpaczliwie się wyrywa, piszczy, próbuje gryźć. Reakcja się potęguje, jeśli próbuje się go przytrzymać. Jest to pies płochliwy, którego reakcje w sytuacji stresu mogą być trudne do przewidzenia. Stanowczo nie nadaje się dla dzieci.

Test gryzienia


Pomachaj przed szczeniakiem sznurkiem z supłami lub szmatą tak długo aż chwyci i zacznie ciągnąć. Jaka jest jego reakcja: 
  • Mocno ciągnie, ostrzegawczo warczy, unosi fafle, pokazuje zęby, ogon sztywny. Nie chce puścić "zdobyczy". Pies wykazuje zbyt duży entuzjazm do gryzienia, może w przyszłości być agresywny. Nie nadaje się do roli psa rodzinnego, lepiej sprawdzi się jako pies pracujący. Pies tylko dla bardzo doświadczonego właściciela
  • Ciągnie, warczy, ale bez unoszenia fafli, cały czas macha przy tym ogonkiem. Po chwili zabawa mu się nudzi i albo ją porzuca, albo daje sobie odebrać zabawkę. Taka reakcja kwalifikuje go do roli psa rodzinnego i towarzysza dzieci.
  • Obwąchuje, nie wykazuje zainteresowania gryzieniem i przeciąganiem, odchodzi. Jest to pies bardzo spokojny, zrównoważony, idealny dla osób prowadzących mało aktywny tryb życia, również starszych.
 

Test izolacji

Zamknij się z psem i bliskimi dla ciebie, ale nieznanymi dla psa osobami, w nieznanym mu pomieszczeniu. Jaka jest jego reakcja: 
  • Ucieka w kąt, kładzie się na podłodze i nie zwraca na nikogo uwagi. Pies nie wykazuje lęku, ale też nie lgnie do ludzi, będzie żył własnym życiem
  • Piszczy, poszczekuje, nie potrafi się odnaleźć w nowej sytuacji, ale nie szuka bliskości ludzi i nie zwraca na nich uwagi. Jeśli uda wam się go uspokoić, będzie do was w przyszłości bardzo przywiązany
  • Szczeka, wyje wniebogłosy, jest przestraszony i przy próbie podejścia ucieka. Pies ma jeszcze problemy z socjalizacją. Jeśli ktoś poświęci trochę czasu jego wychowaniu, jest szansa, że w przyszłości się do niego przywiąże, ale już w stosunku do innych osób może pozostać powściągliwy. Typowy pies jednego pana.
  • Natychmiast podchodzi, dobrze się czuje w obecności ludzi, nie czuje przed nimi lęku. Doskonała psychika, idealny pies dla każdej rodziny.
 

Test przynoszenia przedmiotu


Na tym etapie szczeniak oczywiście nie umie aportować, ale powinien wykazywać naturalną ciekawość i zainteresować się rzuconym przedmiotem. Pomachaj mu przed nosem jakąś zabawką, po czym rzuć ją na odległość 2-3 metrów. Jaka jest jego reakcja:
  • Biegnie po zabawkę i na zawołanie ci ją przynosi. Jest to najlepsza reakcja, jaką można sobie wyobrazić. Pies posłuszny, chętny do zabawy i doskonały do szkolenia.
  • Biegnie do zabawki, chwyta ją, ale bardzo szybko porzuca. Jest to reakcja najczęstsza. Taki pies również będzie w przyszłości posłuszny, ale jest jeszcze bardzo młody i nie potrafi dłużej zatrzymać uwagi na jednym działaniu.
  • Biegnie w kierunku zabawki, ale jej nie chwyta, często nawet do niej nie podbiega. Szkolenie takiego psa jest możliwe, ale będzie wymagać od właściciela dużo czasu i cierpliwości.
  • Całkowity brak zainteresowania rzuconą zabawką. Czasem się obejrzy, ale może również wcale nie zwrócić na nią uwagi. Pies znacznie mniej podatny na szkolenie, co nie znaczy, że pewnych rzeczy przy odrobinie cierpliwości nie można go nauczyć.



Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.