Hodowla - rozród » Ciąża

Opieka nad suką szczenną


W trakcie ciąży powinniśmy chronić sukę przed infekcją, ponieważ podawanie leków mogłoby być szkodliwe dla szczeniąt. Jeśli więc we wczesnym okresie ciąży trafimy z suką do lekarza, trzeba go koniecznie o tym poinformować, ciąża na tym etapie może nie być widoczna a jest rzeczą bardzo ważną by tak dobrać leki, żeby nie zaszkodziły potomstwu. Tym bardziej nie należy na własną rękę podawać jakichkolwiek środków farmakologicznych.

Zakładam, że przedplanowanym kryciem suka została odrobaczona i zaszczepiona. W czasie ciąży trzeba jej zapewnić jak najwięcej ruchu na świeżym powietrzu, chociaż spacery w miarę jej zaawansowania powinny być coraz spokojniejsze i niezbyt męczące. Przede wszystkim nie wolno pozwalać jej na zabawy z innymi psami połączone z siłowaniem i skakaniem, żeby przypadkiem nie uderzyła brzuchem o coś twardego, co mogłoby wywołać poronienie.

Niewskazane jest również wskakiwanie na kanapę lub do samochodu a nawet częste chodzenie po schodach, zwłaszcza dla suk o krótkich łapkach, np. jamników lub bassetów, które w ostatnim etapie ciąży ciągną brzuchem po ziemi. Przeważnie suka intuicyjnie wyczuwa, co jej wolno a czego powinna unikać, choć z rozsądkiem psich mam bywa różnie. Moja wspaniała i skądinąd bardzo mądra olbrzymka dwa tygodnie przed urodzeniem dziesięciu szczeniąt próbowała przeskakiwać półtorametrowy płot i czasem jej się to udawało. Nawet jego podwyższenie nie zniechęciło jej do skakania, w żaden sposób nie mogła zrozumieć, dlaczego nagle nie podobają mi się mi się jej skoki, za które na szkoleniu była zawsze chwalona i nagradzana. Z tego względu aż do porodu pomimo pięknej pogody musiała ograniczyć się do spacerów na smyczy, a w ogrodzie nie można jej było ani na chwilę pozostawić bez nadzoru. Generalnie jednak im więcej ruchu tym lepiej, wysportowane suki rodzą szybciej i łatwiej. A po porodzie również szybciej wracają do formy.

Ponieważ zasadniczy rozwój szczeniąt ma miejsce w drugim miesiącu ciąży, stąd też dopiero wtedy należy zwiększyć o około 10% ilość podawanego suce pożywienia. Trzeba zadbać jednocześnie o to, by otrzymywała karmę wysokobiałkową, ze zwiększoną ilością witamin, wapnia, magnezu i innych składników niezbędnych dla prawidłowego rozwoju szczeniąt. Wskazówki na temat karmienia suki w ciąży znajdują się w zakładce Żywienie - karmienie suki szczennej.      

 

W miarę zbliżania się porodu posiłki powinny być mniejsze, lecz za to częstsze. Uciskające na pęcherz i jelita płody powodują konieczność częstszego załatwiania się, musimy się więc liczyć z koniecznością wielokrotnego wyprowadzania, również w nocy. W ostatnich dniach ciąży nie wolno wypuszczać suki do ogrodu samej, zwłaszcza wieczorem, a jeśli ogród jest bardzo duży, trzeba ją wtedy nawet wziąć na smycz. Istnieje niebezpieczeństwo, że potraktujemy pierwsze bóle porodowe jak zwykłą potrzebę i suka zacznie nam rodzić gdzieś pod krzakami. W nadzwyczajnych warunkach mogą odezwać się atawistyczne zachowania, zgodnie z którymi cierpiące zwierzę usiłuje się schować. Lepiej pokonać lenia i wychodzić z suką bez względu na porę dnia a zwłaszcza nocy, niż wypuścić ją samą, a potem biegać z latarką po ogrodzie i zbierać szczenięta. Byli tacy, którym się to zdarzyło.Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *
Polityka prywatności

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2017
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.