Pielęgnacja sierści » Kąpiel na mokro i na sucho

Kąpiel na świeżym powietrzu?


Psy uwielbiają chlapać się w wodzie. Kąpiel na świeżym powietrzu to dla nich prawdziwa frajda. Trzeba tylko uważać, żeby nasz przyjaciel sam nie wybrał miejsca do takiej kąpieli. W pobliżu różnego rodzaju stawów lepiej wziąć psa na smycz. Wystarczy czasem chwila nieuwagi, żeby skąpał się w pełnej śmierdzących wodorostów wodzie, które potem godzinami będziemy musieli wyczesywać z jego sierści, nie mówiąc o konieczności solidnej kąpieli, tym razem już w domowej łazience. Wiem jak to wygląda, bo miałam sznaucera olbrzyma, który robił mi takie niespodzianki. A wracał z takiej kąpieli obwieszony wodorostami, tak szczęśliwy i „uśmiechnięty”, że nie sposób było się na niego gniewać. Potem było już tylko współzawodnictwo, kto kogo przechytrzy: czy on szybciej zdoła wskoczyć do wody, czy ja w porę dostrzegę niebezpieczeństwo i zdążę go odwołać.


Nie powinno się pozwalać psu na kąpiel w morzu, jeśli nie mamy możliwości w miarę szybkiego spłukania bardzo szkodliwej, słonej morskiej wody z jego sierści. Spacerując z psem, naszych plaż wciąż trzeba niestety unikać. Woda ma tyle zanieczyszczeń i chemikaliów wywołujących stany zapalne i uczulenia, że lekarze weterynarii w nadmorskich kurortach mają ręce pełne roboty.

Co innego, jeśli kąpiemy psa w ogrodzie. Dla wielu właścicieli dużych psów jest to jedyna możliwość ich wykąpania. Tylko z wielkim trudem można sobie wyobrazić potężnego doga w domowej wannie, a do prysznica też się nie zmieści. Jeszcze trudniej jest z psem równie potężnym, ale na dodatek bardzo mocno owłosionym. W domu, czy w ogrodzie, psa kąpiemy identycznie, tak samo dwukrotne mycie, płukanie, tylko zamiast końcówki prysznica używamy ogrodowego węża. W przeciwieństwie do kąpieli domowej, którą najlepiej zaplanować na wieczór, w ogrodzie kąpiemy psa przed południem, kiedy na dworze zrobi się ciepło, na tyle wcześnie, żeby sierść miała czas wyschnąć. W ostateczności, w przypadku nagłej zmiany pogody, zawsze można dosuszyć ją suszarką. 

Jeśli chodzi o suszenie, to zawsze sierść musi być dokładnie odciśnięta ręcznikiem, potem pies się może solidnie wytrzepać. Psa krótkowłosego (owczarek niemiecki) można nie suszyć, warto jednak w miarę jak sierść będzie dosychała delikatnie rozczesać ją rzadkim grzebieniem lub drucianą szczotką. Psa długowłosego zawsze trzeba wysuszyć suszarką, bo po naturalnym wyschnięciu wspomaganym wycieraniem grzbietu o trawę z rozczesaniem mogą być duże trudności. psa o takim owłosieniu jednak lepiej kąpać w domowej wannie. 

Po kąpieli w ogrodzie psy uwielbiają tarzać się w trawie. Nie powinno im się na to pozwolić, bo niszczą sierść. Natomiast warto, jeśli jest na to miejsce, zaaranżować zabawę w aportowanie, lub ewentualnie pójść z psem na mały spacer, ale koniecznie trzymając go na smyczy, żeby się w czymś nie wytarzał.



Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.