Żywienie według potrzeb » Karmienie suki w okresie rozrodu

Karmienie suki w okresie poprzedzającym krycieNikt nie ma wątpliwości co do tego, że nie wolno kryć suki w złej kondycji fizycznej: chorej, w okresie rekonwalescencji lub w trakcie intensywnej terapii farmakologicznej. Osłabienie organizmu przyszłej matki powoduje spadek liczby owulujących pęcherzyków, osłabia płodność i co najważniejsze, może przyczynić się do wystąpienia u potomstwa wad wrodzonych a także zwiększenia śmiertelności narodzonych szczeniąt. Przede wszystkim jednak wydanie na świat oraz odchowanie bardzo licznego nieraz miotu może niekorzystnie odbić się na zdrowiu suki. W takiej sytuacji najlepiej wstrzymać się z kryciem, wyleczyć, dobrze ją odżywić i odczekać aż całkowicie wróci do formy.

Zdrowa, prawidłowo karmiona suka nie potrzebuje specjalnej diety przygotowującej jej organizm do macierzyństwa. Jeśli ma nadwagę trzeba ją koniecznie odchudzić i przede wszystkim zapewnić jej dużo ruchu na świeżym powietrzu. Zatuczona gorzej znosi ciążę i trudniej wydaje na świat potomstwo. Również podczas ciąży nie ma żadnych przeciwwskazań do długich spacerów i biegania, byle nie podczas upałów. Jedyne co może jej zaszkodzić to skoki, bo istnieje ryzyko, że uderzy się w brzuch, co może doprowadzić do poronienia. Zazwyczaj psia mama instynktownie czuje, czego powinna się wystrzegać. Pamiętajcie: nie lekceważcie aktywności fizycznej suki w okresie ciąży, nadwaga i brak ruchu są bardzo częstą przyczyną problemów podczas porodu.

Niesłychanie ważne jest odrobaczenie przyszłej matki jeszcze przed kryciem, ponieważ podczas ciąży zaraża płody pasożytami. To powoduje, że szczenięta przychodzą na świat zarobaczone, co już na starcie może poważnie upośledzić ich rozwój. Trzeba także odpowiednio wcześnie powtórzyć jej wszystkie szczepienia, bo suki w ciąży już szczepić nie wolno, a to matka przekazuje maluchom odporność, która, zanim szczenięta zostaną zaszczepione, w pierwszym okresie życia chroni je przed bardzo groźnymi dla życia chorobami zakaźnymi. Najlepiej co najmniej miesiąc przed kryciem skontaktować się z lekarzem weterynarii, poinformować go o planowanym kryciu i ustalić optymalny czas odrobaczenia i szczepienia.


Do karmienia suki w okresie poprzedzającym macierzyństwo polecamy:
najwyzszej jakości, niezawierającą chemicznych konserwantów, w 100% naturalną, duńską karmę:

Mills Farm Adult
super premium

do wyprodukowania 12 kg karmy użyto 9,7 kg świeżego mięsa

szczegółowe informacje www.millsfarm.plSkomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.