Jak dobrze karmić ? » Wybieramy sposób żywienia

Sucha karma czy domowe posiłki ?


Wybór sposobu żywienia ma znaczenie fundamentalne, od niego będzie zależał prawidłowy rozwój psa. Posiłki jakie otrzymuje muszą mu dostarczyć wszystkich składników niezbędnych dla dobrego funkcjonowania organizmu. Wziąwszy pod uwagę fakt, że te potrzeby są inne na każdym kolejnym etapie jego życia, że zależą od wielkości psa, jego wieku i aktywności fizycznej a nawet pory roku, nie dziwi, że nad opracowaniem receptur pracują specjaliści na całym świecie.

Z pełną świadomością tych wymogów trzeba zdecydować, czy posiłki psa będziemy przygotowywać w domu, czy też wybierzemy karmy gotowe, opracowane przez doświadczonych psich dietetyków. Zarówno posiłki domowe jak i gotowe karmy mają swoich zagorzałych przeciwników, faktem jest, że mimo ciągle pokutującego przekonania, że domowe jest lepsze, liczba właścicieli podających swoim psom karmę gotową stale rośnie.



Mamy więc do wyboru:

  • posiłki przygotowywane w domu

Kryterium, jakim należy kierować się przy wyborze sposobu żywienia jest możliwość przygotowania posiłku zbilansowanego, tzn w pełni odpowiadającego konkretnym potrzebom żywieniowym psa, jakie pojawiają się na różnych etapach jego życia. Właściciel powinien mieć choćby podstawową wiedzę na temat żywienia psów, bo inaczej trzeba karmić szczenię, inaczej psa dorosłego. Potrzeby psa należącego do ras olbrzymich są zupełnie odmienne od potrzeb maleńkiego yorka. Nawet najbardziej starannie przygotowany posiłek nie jest w stanie spełnić tych bardzo zróżnicowanych wymagań. Właściwe zbilansowanie posiłku nie jest łatwe, prawidłowa dieta powinna składać się z mięsa i tłuszczów, oleju, jarzyn, owoców, dodatków mineralnych, witamin oraz tzw. wypełniacza, zmieszanych oczywiście w odpowiedniej proporcji. W przygotowanym na wyczucie posiłku zawsze będzie czegoś zbyt mało i czegoś w nadmiarze, a to może się niekorzystnie odbić na zdrowiu naszego przyjaciela. Krzywica, problemy ze stawami, dysfunkcje przewodu pokarmowego, to właśnie wynik źle zbilansowanego żywienia.

Nie znaczy to, że nie można przygotować w domu zdrowego posiłku, można, ale wymaga to odpowiedniej wiedzy oraz dużo czasu i cierpliwości. Wiem to z własnego doświadczenia, bo kiedyś, z braku innej możliwości, tak przygotowywałam posiłki dla moich sznaucerów. Wspominam to jak koszmar, zwłaszcza, że olbrzymy, ze względu na skłonność do skrętu żołądka karmiłam dwa razy dziennie. Przy pierwszej możliwości bez najmniejszego problemu przestawiłam je na suchą karmę, której jestem wierna do dziś.

Większość będących na domowym garnuszku psów niestety je kaszę z mięsem lub resztkami ze stołu. Kaszy pies nie trawi, jeśli nie jest całkowicie rozgotowana, w przeciwnym razie przechodzi przez przewód pokarmowy tylko częściowo strawiona. Przy takim żywieniu pies ma nieustanne luźne stolce i choć jest syty, jest permanentnie niedożywiony. Wzbogacone przyprawami pozostałości ze stołu właścicieli są niezdrowe i źle przez organizm psa tolerowane. Brakuje mu jarzyn, witamin i mikroelementów. Wiadomo tylko ile pies zjada, nie wiadomo natomiast jaka jest wartość odżywcza tego, co znajduje się w jego misce. To okazuje się zazwyczaj dopiero wtedy, kiedy pojawiają się problemy zdrowotne.


We Francji przeprowadzono analizę posiłków przygotowanych przez właścicieli. Ponad 90% nie odpowiadało potrzebom żywieniowym psa, dla którego były przeznaczone. Okazało się że:
  • posiłki były bardziej dostosowane do potrzeb człowieka niż psa, podczas gdy nasza dieta zupełnie nie odpowiada potrzebom psiego organizmu                                                                                                          
  • wielu właścicieli podaje psom surowe mięso, co jest błędem, wziąwszy pod uwagę fakt, że zwłaszcza w lecie na świeżym mięsie znajduje się ogromna ilość bardzo szybko namnażających się bakterii a wśród nich także te najgroźniejsze: salmonella lub E-coli. Są one niebezpieczne nie tylko dla psa ale również dla przygotowującego posiłek człowieka.                                                                                                                                        
  • najwięcej zastrzeżeń wzbudziło niewłaściwe z punktu widzenia psich potrzeb zbilansowanie posiłku, choć właściciele wiedzieli, że będą poddawane ocenie i bardzo się starali.                                                                                                                                                                                                                                  
  • relacja wapnia do fosforu w badanych posiłkach była odwrócona w stosunku do tej jaka warunkuje prawidłowy metabolizm                                                                                                                                                   
  • psy potrzebują większej ilości tauryny niż ludzie, za niski jej poziom powoduje problemy z oczami i sercem                                                                                                                                                                             
  • wszystkie posiłki miały kleistą, papkowatą konsystencję, co ma fatalny wpływ na uzębienie i sprzyja odkładaniu się kamienia nazębnego. 
Ze względu na problemy z przechowywaniem ugotowanego jedzenia u psów jedzących domowe posiłki od czasu do czasu dochodziło do dysfunkcji przewodu pokarmowego a nawet poważnych, wymagających interwencji lekarza weterynarii zatruć pokarmowych.

Szokiem dla osób biorących udział w badaniu był koszt prawidłowo przygotowanego w domu posiłku. Żeby pies dostał pożywienie dobrej jakości trzeba wydać dużo więcej, niż na zakup wysokiej jakości gotowej karmy. Liczyć trzeba nie tylko koszt zakupu produktów, ale także energii elektrycznej lub gazu potrzebnego do ich ugotowania. O czasie, bałaganie w kuchni i wysiłku właściciela nie wspomnę Resztki ze stołu są oczywiście tańsze, ale w tym przypadku chodziło o porównanie dobrego posiłku domowego z dobrą karmą, choć tak naprawdę są one nieporównywalne.

  • sucha karma

Każdy, kto karmił psa gotową karmą, szczególnie suchą, jest nią zachwycony. Pamiętam, kiedy po raz pierwszy zobaczyłam suchą karmę dla psów. Przyjechali do mnie przyjaciele z Francji ze swoimi sznaucerami, które mieli wystawiać na poznańskiej wystawie psów. Żeby nie zmieniać im diety, przywieźli ze sobą suchą karmę, do której psy były przyzwyczajone. Resztę, która im została plus jeszcze dwa wielkie worki w prezencie zostawili dla naszych czworonogów. To wystarczyło, żeby nasze ludzko - psie stado uzależnić od tego pokarmu na zawsze. Koniec gotowania, koniec mycia oklejonej brody po każdym posiłku. Bez problemów, czysto, łatwo i zdrowo. Ktoś wymyślił doskonałą recepturę i wyprodukował tę karmę żeby ułatwić mi życie. Od tej pory moje sznaucery jadły tylko suchą karmę, nigdy nie chorowały i wszystkie w zdrowiu dożyły sędziwego wieku.

Nie znaczy to oczywiście, że wszystkie karmy jakie pojawiają się obecnie na naszym rynku są równie dobre. Z bardzo bogatej oferty trzeba wybrać te produkty, które rzeczywiście są godne zaufania. W kilku zamieszczonych w tym dziale artykułach podpowiadamy na co zwracać uwagę, żeby karma odpowiadała konkretnym potrzebom naszego przyjaciela, bo każdy pies ma inne potrzeby w zależności od wielkości, wieku i trybu życia. Ważna jest również cena, ale nie dajmy się zwieść pełnej fajerwerków reklamie, bo to my w końcowym efekcie za nią płacimy. Nie wierzmy również w to, że istnieje karma, która jest jednocześnie najtańsza i najlepsza. 

Wlaścicielom kochającym swoje psy wydaje się czasem, że to co sami przygotują swojemu psu jest dla niego najlepsze. Dogadzają im, poświęcają dużo czasu, psom te posiłki bardzo smakują, ale rzadko tak naprawdę wychodzą im na zdrowie. Mimo wielkiego zaangażowania bardzo trudno jest przygotować w domu posiłek właściwie zbilansowany. Nasze zaangażowanie musi ustąpić wiedzy i doświadczeniu profesjonalnych dietetyków.

Wśród gotowych karm możemy wybierać pomiędzy produktami granulowanymi i karmą miękką w puszkach. Co jest lepsze - o tym można poczytać w zakładce Sucha karma czy puszki ?



Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.