Jak dobrze karmić ? » Wybieramy sposób żywienia

Sucha karma czy puszki ? 


Zarówno sucha karma jak i mokra mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Szczenię bardzo szybko przyzwyczaja się do określonego sposobu żywienia i potem niełatwo go zmienić. Trzeba więc od początku podjąć dobrze przemyślaną decyzję i od pierwszych dni w nowym domu, karmić go tak, by wyrósł na zdrowego, pełnego energii psa. Dla ułatwienia kilka argumentów „za” i „przeciw”:


Tak powinna wyglądać zawartość dobrej puszki 
 

Karma mokra 

Psom bardziej niż sucha, podoba się mokra karma w puszkach, bo ma intensywny zapach, który bardziej im przypomina przygotowywane w domu jedzenie. Oprócz tego ma jednak wiele minusów:
 • Większość puszek zawiera, nie tak jak się powszechnie sądzi, samo mięso, ale kompletny posiłek składający się z wielu różnych składników. Oprócz mięsa są w nim warzywa oraz kasze lub innego rodzaju wypełniacze.
 • Mięso, jakiego używa się do produkcji mokrej karmy, jest przeważnie pośledniego gatunku i składa się w przeważającej części z odpadów oraz tłuszczu, jest więc niezdrowe, ciężkostrawne i sprzyja powstawaniu nadwagi.
 • Pokarm jaki znajduje się w puszce zawiera od 70-80% wody, jeśli więc chcemy zapewnić psu potrzebną ilość substancji odżywczych, musi otrzymać tej karmy odpowiednio więcej, co prowadzi do niekorzystnego nawyku nadmiernego przepełniania psiego żołądka. Traktowanie zawartości puszki jako posiłku mięsnego i dodawanie do niego jakiegokolwiek wypełniacza szybko doprowadzi do niedożywienia.
 • Poślednia jakość składników powoduje, że mimo obecności różnego rodzaju środków konserwujących, pokarm jest nietrwały i w krótkim czasie może ulec zepsuciu. Jest to szczególnie niebezpieczne w lecie, co powoduje, że tego rodzaju pokarmu nigdy nie powinno się pozostawiać w psiej misce.
 • Mokre pożywienie sprzyja odkładaniu się kamienia nazębnego i powstawaniu chorób przyzębia.
 • Wypróżnienia psów karmionych mokrą karmą są z reguły rzadkie, o silnym nieprzyjemnym zapachu. Właściciel, który dba o czystość otoczenia i sprząta po swoim psie może mieć z tym problem.
 • Jeśli uświadomimy sobie, że w każdej kiogramowej puszce karmy jest około tylko około 200 gramów mięsa zmieszanego z warzywami i kaszą lub innym wypełniaczem, a 800 gramów stanowi woda, to nie ulega wątpliwości, że jest to pożywienie wyjątkowo mało ekonomiczne. Mimo ewidentnie gorszych walorów odżywczych, żywienie psa mokrą karmą jest dużo droższe niż suchą karmą. 
W niektórych przypadkach pies powinien dostawać mokre pożywienie. Chodzi tu przede wszystkim o zwierzęta chore, bardzo osłabione lub takie, które w okresie rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych mają problemy z gryzieniem. W tej sytuacji lepiej podać gotowane i rozdrobnione chude mięso z drobiu zmieszane z marchewką i ryżem, zamiast pierwszej lepszej puszki z supermarketu, zwłaszcza, jeśli pies był zawsze karmiony suchą karmą, bo nagła zmiana pożywienia może spowodować dysfunkcję przewodu pokarmowego. 


 

Karma sucha

Sucha karma ma wiele niekwestionowanych zalet:
 • Jest trwała, można ją bardzo długo przechowywać bez obawy, że się zepsuje. Jeśli pies nie zje całej swojej porcji, można ją, nawet w upalny dzień, bez obawy zostawić w jego misce. Ogranicza to, a praktycznie zupełnie eliminuje niebezpieczeństwo biegunki lub zatrucia pokarmowego.
 • Podczas gdy skład mokrej karmy jest najczęsciej trudny do zdefiniowana, sucha karma ma bardzo dokładnie sprecyzowany skład. Są oczywiście producenci, którzy stosują różnego rodzaju zabiegi by skład produktu jawił się lepszy niż jest w rzeczywistości, ale jesli ktoś umie czytać etykietę, z pewnożcią sie na to nie nabierze. 
 • Pokarm w puszce zdefiniowany jest przede wszystkim smakiem lub ewentualnie rodzajem użytego mięsa. Oznacza to, ze zawartość tej samej puszki przeznaczona jest dla każdego bez wyjątku psa, zarówno szczeniaka, jak i  psa w starszym wieku, których potrzeby żywieniowe zasadniczo sie różnią. W przypadku suchej karmy istnieje możliwość dobrania odpowiedniego pożywienia w zależności od wieku, trybu życia i potrzeb energetycznych zwierzęcia. W profesjonalnej gamie znajdziemy karmę dla szczeniąt, psów dorosłych, dużych i małych, pracujących, starszych i tych z tendencją do alergii lub do tycia.
 • Dieta psa w okresie wzrostu ma fundamentalne znaczenie dla jego zdrowia. Musi być idealnie zbilansowana i dostosowana do jego wielkości. Szczególne wymagania stawia się pożywieniu dla szczeniąt ras dużych i olbrzymich, u których wszystkie braki żywieniowe mogą spowodować poważne problemy kostno-stawowe, które niejednokrotnie upośledzają sprawność ruchową i ciągną się przez całe życie.
 • Mokra karma nie nadaje się do żywienia psów skłonnych do alergii, bo sama, ze względu na trudny do zdefiniowania skład, bardzo często bywa przyczyną uczuleń. Karmienie alergika wymaga wyeliminowania z jego diety składników alergizujących a jest to możliwe wyłącznie w przypadku suchej karmy o dokładnie sprecyzowanym i co najważniejsze, zawsze takim samym, niezmiennym składzie.
 • Rozgryzanie granulek suchej karmy sprzyja utrzymaniu higieny jamy ustnej i utrudnia osadzanie się kamienia nazębnego. Nie można tego powiedzieć o miękkiej karmie, która na dodatek osadza się między zębami i stwarza bardzo sprzyjające warunki dla rozwoju procesów gnilnych.
 • Pokarm w puszkach zawiera sporo chemicznych środków konserwujących, podobnie jak niektóre suche karmy. Ale w przeciwieństwie do puszek można znaleźć suchą karmę, która zachowuje świeżość dzięki naturalnym środkom konserwujacym, takim jak witamina E. Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.