Pielęgnacja sierści » Szczotkowanie i czesanie

Szczotkowanie sierści dwuwarstwowej puszystej 


np. owczarki belgijskie, owczarki szkockie, samojedy, szpice

Sierść psów należących do tej grupy jest bardzo efektowna, składa się ze średnio długiego odstającego włosa okrywowego podszytego obfitym, gęstym podszerstkiem. Nagromadzony w nadmiernej ilości a zwłaszcza sfilcowany podszerstek, utrudnia wentylację skóry i prowadzi do pogorszenia się jakości szaty. Żeby do tego nie dopuścić, trzeba go systematycznie rozczesywać specjalnym zgrzebłem o długich obrotowych zębach, które sięgają aż do skóry. Jego zaletą jest to, że doskonale rozdziela podszerstek i zapobiega jego filcowaniu, ale go nie rozcina i nie niszczy. Jest to ważne, ponieważ podszerstek jest u tych psów bardzo istotny, nadaje sierści objętości, która w dużej mierze dzięki niemu jest taka puszysta.  


Przed szczotkowaniem rozczesujemy sierść dość rzadkim grzebieniem, żeby sprawdzić czy nie ma supłów, które trzeba rozplątać. Czeszemy bardzo powoli, z wyczuciem, żeby natrafiwszy na splątaną sierść w porę zatrzymać grzebień i ręcznie zlikwidować supeł. Posługujemy się grzebieniem dostosowanym pod względem gęstości do typu owłosienia, o gładko zaokrąglonych końcach, żeby nie podrażnić lub nie poranić skóry.

Dokładne szczotkowanie jest najlepszym sposobem uniknięcia problemów z sierścią. Potrzebna jest do tego szczotka włosiana lub druciana o długich szpilkach i idealnie gładko zaokrąglonych końcach. Generalnie rzecz biorąc przy tym typie owłosienia nie należy ze szczotkowaniem przesadzać. Szczególnie psów niektórych ras (collie, sheltie) nie powinno się szczotkować zbyt często i zbyt energicznie, bo przy każdym szczotkowaniu wyczesuje się sporo podszerstka, a to właśnie on unosi włos i powoduje, że sierść jest tak bardzo puszysta. Każdy pies ma indywidualny okres krytyczny, w którym sierść zaczyna się filcować, warto go zaobserwować i szczotkować na tyle często, żeby nie dopuścić do plątania i filcowania i na tyle rzadko by nadmiernie nie zubożyć owłosienia.

Częstotliwość szczotkowania zależy również od warunków życia psa. Wyjątkiem od wszelkich reguł jest okres linienia, w którym psy niektórych ras czesze się i szczotkuje nawet dwa razy dziennie. Wskazówki, jak sobie poradzić w tym trudnym okresie, można znaleźć w zakładce Problemy z sierścią - linienie.

Obfitą, puszystą sierść szczotkujemy najpierw z włosem, a potem pod włos, żeby nadać jej objętości. Najbardziej przydatna do tego typu owłosienia jest szczotka druciana, o odpowiednio długich zębach, która rozczesze sierść aż do skóry. Im grubsza sierść, tym zęby szczotki powinny być dłuższe. Do usunięcia podszerstka najlepsza jest szczotka metalowa o lekko zakrzywionych drucikach.

Uwaga: sierści nigdy nie wolno szczotkować na sucho, bo włos się elektryzuje, łamie i niszczy. Trzeba ją koniecznie spryskać odżywką do szczotkowania w aerozolu, dobraną odpowiednią do rodzaju i aktualnych potrzeb owłosienia. W tym przypadku będzie to odżywka, która nie zawiera zbyt dużo olejków i nie zmiękcza sierści. Więcej na temat odżywek do szczotkowania piszemy tutaj, natomiast na temat grzebieni i szczotek - tutaj.




Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.