Dobór kosmetyków do rodzaju sierści
Preparaty do higieny oczu, uszu, zębów i łap
Oprócz sierści trzeba pielęgnować również psie oczy, uszy, zęby oraz łapy, ponieważ ich zaniedbanie może prowadzić do różnego rodzaju problemów i chorób.
Do pielęgnacji oczu
Z higieną psich oczu związane są dwa problemy:
- Usuwanie zanieczyszczeń
Do usuwania śpiochów służą specjalne żele, które rozpuszczają zaschniętą wydzielinę i umożliwiają jej usunięcie. Trzeba to zrobić jak najszybciej, żeby nie blokowały wypływu łez.
Są takie preparaty, które służą wyłącznie do przemywania oczu, np. Soin des Yeux (1), nanosi się je na płatek kosmetyczny (nie watę!) i przeciera oko od zewnętrznego kącika oka w kierunku nosa. Optisoothe Eye Wash (2) służy dodatkowo do przemywania gałki ocznej. W przypadku dużego zanieczyszczenia aplikuje się 1-2 krople do każdego oka. Preparat dzięki zawartości aloesu nawilża błonę śluzową oka, łagodzi podrażnienia, chłodzi i przywraca psu komfort.
- Usuwanie zażółceń
Więcej na ten temat w zakładce Pielęgnacja oczu oraz Zażółcenie bialej i jasnej sierści
Do pielęgnacji uszu
Im pies ma dłuższe i bardziej przylegające uszy, tym częściej trzeba je kontrolować i w razie potrzeby czyścić. Wejście do kanału słuchowego nie może być zarośnięte włosami a z ucha nie może się wydobywać nieświeży zapach, bo to zwiastuje powstanie stanu zapalnego.
Wbrew pozorom sierść zarastającą kanał słuchowy bardzo łatwo można wyskubać, jeśli posypie się ją specjalnym pudrem Espree Ear Powder (zdjęcie obok), który ułatwia jej uchwycenie i usunięcie. Jest to bardzo ważne bo brak wentylacji stwarza dogodne warunki dla rozwoju infekcji bakteryjnych i grzybiczych, poza tym przy zarośniętym wejściu do kanału słuchowego preparat czyszczący nie jest w stanie dotrzeć w głąb ucha.
Są psy u których praktycznie nie ma potrzeby czyszczenia uszu i takie, u których trzeba to robić w miarę często. Konieczne jest więc sprawdzanie, zwłaszcza u psów o długich, zwisajacych uszach, czy nie dzieje się z nimi coś niepokojącego i czy nie trzeba ich wyczyścić.
Sposób czyszczenia: naciągnąć małżowinę uszną w górę, żeby udrożnić kanał słuchowy i przy pomocy dołączonego do preparatu aplikatora wpuścić kilka kropli na tyle głęboko, na ile aplikator pozwala. Trzymając małżowinę uszną wyciągniętą ku górze masujemy ucho u nasady, żeby preparat równomiernie rozprowadzić. Ma to na celu szybkie rozpuszczenie woskowiny oklejającej sierść i blokującej wejście do kanału słuchowego. Na koniec czyścimy ucho patyczkiem owiniętym watą.
Więcej na ten temat w zakładce Pielęgnacja uszu.
Do pielęgnacji zębów
Coraz więcej właścicieli psów decyduje się na mycie swoim pupilom zębów. Niezdrowe nawyki żywieniowe, szczególnie podawanie psu papkowatego jedzenia powoduje osadzanie kamienia nazębnego, który jest przyczyną wielu poważnych i bolesnych schorzeń dziąseł. Problem występuje głównie u psów małych ras, które bardzo często w wieku 2-3 lat tracą większość zębów. Tylko mycie zębów oraz podawanie suchej karmy i specjalnych ścierających kamień smakołyków jest w stanie temu zapobiec. Pamiętajmy, że do mycia psich zębów nie wolno używać pasty przeznaczonej dla ludzi, którą trzeba wypluć. Ponieważ pies nie potrafi tego zrobić, może mu poważnie zaszkodzić. Na zdjęciu powyżej widać pastę do zębów (2) preparat do zapobiegania powstawaniu kamienia nazębnego (1) oraz żel łagodzący podrażnienia dziaseł (3).
Więcej na ten temat w zakładce: Pielęgnacja zębów.
Do pielęgnacji łap
Każdego dnia psie łapy narażone są na otarcia i skaleczenia, dlatego trzeba je sprawdzać, zwłaszcza jeśli pies je wygryza lub nawet kuleje. Są preparaty, które pozwalają utrzymać je w dobrej kondycji.
1 2 3
1. Soin des coussinettes
chroni opuszki łap tworząc swego rodzaju „podeszwę”, która staje się bardziej odporna na otarcia i łagodzi agresywne działanie soli. Utrzymuje elastyczność opuszek i zapobiega ich pękaniu. Nadaje się dla psów o dużej aktywności (polowanie, agility, wyścigi), biegających po ostrym, szorstkim podłożu, jak również dla psów wrażliwych na podłoże ciepłe (rozgrzany piasek lub asfalt) lub zimne (śnieg, lód).
Przed stosowaniem usunąć sierść między opuszkami. Przy aplikowaniu produktu najlepiej położyć psa na grzbiecie. Trzymając łapę należy dokładnie rozprowadzić preparat po opuszkach, pocierając je kulkowym aplikatorem. Pies nie powinien chodzić i lizać łap przez 1-2 minuty, czyli do całkowitego wyschnięcia produktu. Na początku preparat stosuje się codziennie przez 10-15 dni. Później, dla podtrzymania ochrony, wystarczy już tylko 2-3 razy w tygodniu.
2. Paw Balm
odżywia i uelastycznia opuszki łap oraz zabezpiecza je przed uszkodzeniem i podrażnieniem. Pomaga zachować elastyczność, zmniejsza ryzyko skaleczeń, a w okresie zimowym chroni przed solą i łagodzi jej drażniące działanie. Może być stosowany na modzele na łokciach oraz różnego rodzaju blizny. Regeneruje spękaną, suchą skórę a także suchy, spierzchnięty nos. Chroni łapy przed nagrzanymi i oblodzonymi nawierzchniami.
Działa nie tylko ochronnie ale również antypoślizgowo, Jest bardzo przydatny na konkursach agility oraz na wystawach kynologicznych w hali, na betonowej posadzce, gdzie pies ma problem z utrzymaniem równowagi.
3. Natural bandage-stypic powder
bardzo szybko i skutecznie tamuje krwawienie spowodowane zbyt krótkim obcięciem pazurów. Żeby zahamować krwawienie należy niewielką ilość preparatu nasypać na dłoń i przyłożyć do zranionego miejsca. Nie wolno stosować w przypadku dużych ran i oparzeń.
Więcej na ten temat w zakładce: Pielęgnacja pazurów i łap.
Zdjęcia produktów publikowane w tym artykule pochodzą ze sklepu internetowego importera www.superzoo.pl
Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!