Pies w podróży » Podróż transportem publicznym

Pies w pociągu

Jeśli chodzi o podróż pociagiem, to może nie zawsze jest komfortowo, ale przynajmniej tu nie ma problemu podróżowania z psem a zasady jego przewozu są jasno sprecyzowane.


We wszystkich pociągach InterCity obowiązują następujące zasady:
  • Dorosły podróżny może przewieźć w wagonie I lub II klasy, we wszystkich kategoriach pociągów tylko jednego psa, bez względu na jego wielkość
  • Pies musi posiadać ważny bilet oraz aktualne świadectwo szczepienia przeciw wściekliźnie,
  • Powinien być trzymany na smyczy i mieć nałożony kaganiec
  • Pies może podróżować w przedziale, pod warunkiem, że wszyscy pasażerowie wyrażą na to zgodę. W przeciwnym razie jego właściciel musi poszukać przedziału, w którym obecność psa nikomu nie będzie przeszkadzała, a jeśli takiego nie znajdzie pozostanie mu podroż na korytarzu.

Zgoda innych podróżnych nie jest wymagana w przypadku przewozu psów:
  • w wagonach pasażerskich bezprzedziałowych,
  • będących przewodnikami osób niepełnosprawnych,
  • służbowych z opiekunem,
  • przewożonych w wyznaczonych przedziałach dla podróżnych z psami.

Pies może podróżować w wagonie sypialnym i z miejscami do leżenia pod warunkiem, że jego właściciel wykupi wszystkie miejsca w tym przedziale.

W przypadku psa przewodnika osoby niewidomej można mu kupić bilet z 95% ulgą, ważną w klasie 2 pociągów osobowych i pospiesznych. Właściciel psa musi mieć wówczas przy sobie dokument stwierdzający inwalidztwo II grupy albo legitymację wydaną osobie niepełnosprawnej, potwierdzającą umiarkowany stopień niepełnosprawności z powodu upośledzenia wzroku.

Regulamin zabrania trzymania psa na miejscach do siedzenia, leżenia oraz na miejscach sypialnych. Nie wolno mu także pozwalać na szczekanie, zwłaszcza w godzinach ciszy nocnej. Właściciel jest zobowiązany do dbałości o to, by pies nie zanieczyścił przedziału, w którym jest przewożony i odpowiada za wszystkie wyrządzone przez niego szkody.

Opłata za przewóz psa w pociągach InterCity wynosi 15,20 złotych. Za małe pieski przewożone w specjalnych torbach, transporterach lub koszach, w ramach bagażu podręcznego, nie pobiera się żadnych opłat.

W przewozach regionalnych PKP za przewóz psa, niezależnie od jego wielkości i długości trasy obowiązuje jednakowa, zryczałtowana opłata za bilet w wysokości 4,5 złotych. Pozostałe przepisy są identyczne jak w przypadku przewozów InterCity.


Tyle przepisy. Podróżując pociągiem z psem trzeba mieć ze sobą niewielki kocyk, żeby mógł się na nim położyć. Mimo surowych przepisów rzadko się zdarza, by ktoś robił problem z powodu obecności psa w pociągu. Wręcz przeciwnie, nasi czworonożni przyjaciele, zwłaszcza jeśli się kulturalnie zachowują, są bardzo życzliwie akceptowani. Mniej sympatycznie może być tylko w okresie przedświątecznego szczytu przewozowego, kiedy co bardziej zaradni pasażerowie, żeby zdobyć miejsce wchodzą do wagonu przez okno.  

Nie trzeba chyba przypominać, że ostatnie karmienie psa przed podróżą powinno się odbyć co najmniej około pięciu godzin wcześniej, żeby nie było problemu z wyprowadzaniem. Gdyby jednak zaistniała taka konieczność, na wszelki wypadek trzeba mieć ze sobą podręczny zestaw do sprzątnięcia, żeby nie zanieczyszczać peronu. Warto mieć również turystyczną miskę i butelkę z wodą, żeby pies miał czym ugasić pragnienie. Nie należy pozwalać współpasażerom na karmienie psa. Zapewne robią to w jak najlepszej wierze, ale pies przyzwyczajony np. do suchej karmy, może na takie smakołyki zareagować biegunką, a to jest najgorsze, co w podróży może się zdarzyć. Schodki prowadzące do wagonu, zwlaszcza w pociągach starego typu, nie są dla psa wygodne, trzeba uważać, zarówno przy wsiadaniu jak i wysiadaniu, żeby nie zrobił sobie krzywdy. Właściciel w obydwu tych sytuacjach powinien zawsze stać na peronie, w ten sposób może asekurować psa przy wysiadaniu z pociągu, a przy wsiadaniu nie ma niebezpieczeństwa, że pociąg ruszy, wlaściciel jest już wewnątrz a pies zostanie na peronie. 

Źródło: http://www.intercity.pl, http://www.pr.pkp.plSkomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.