Jak pielęgnować sierść ? » O skórze i sierści ?

 Sierść - ozdoba i ubranie


Szata psa jest darem natury, chroni go przed zimnem, wilgocią i zmianami pogody. Nadaje mu także ten niepowtarzalny wygląd, któremu nie potrafimy się oprzeć. Dlatego też trzeba dbać o nią tak, by zachować całe jej naturalne piękno. Do tego celu należy używać wyłącznie dobrych, profesjonalnych kosmetyków, przeznaczonych dla określonego typu owłosienia, opracowanych i wyprodukowanych w laboratoriach najlepszych, godnych zaufania producentów.


sierść długa

Rodzaj okrywy włosowej zależy przede wszystkim od rasy psa, jest więc uwarunkowany genetycznie. Geny determinują również jakość owłosienia: to one decydują o tym, że z dwóch psów tej samej rasy jeden ma piękną, gęstą sierść, owłosienie drugiego pozostaje mimo starannej pielęgnacji słabe, mało efektowne i niewiele można na to poradzić. Po prostu taki włos odziedziczył po swoich przodkach. Jeśli więc zależy nam na psie o doskonałym owłosieniu, bo chcemy go wystawiać, trzeba poszukać hodowli, w której zarówno psy używane do rozrodu, jak i ich potomstwo mają doskonałą sierść, a potem już tylko bardzo starannie i bardzo systematycznie ją pielęgnować.

Sierść psa składa się z kępek, a w każdej z nich znajduje się włos podstawowy oraz liczne, krótsze i cieńsze włoski, które tworzą podszerstek. W zależności od rasy liczba tych kępek na 1 cm 2 jest bardzo różna: 400-600 u psów długowłosych, takich jak shih-tzu lub yorkshire terrier, 100-300 u psów krótkowłosych takich jak np. owczarek niemiecki i tylko 2-3 u jamnika!


sierść szorstka
 
W momencie narodzin ilość kępek jest już zdeterminowana, jednakże na tym etapie w każdej z nich jest tylko jeden włos rosnący prostopadle do skóry. To tłumaczy, dlaczego wszystkie szczenięta są takie puszyste. Z wiekiem włos się pochyla, obrasta podszerstkiem, albo i nie, i przyjmuje strukturę charakterystyczną dla określonej rasy i określonego typu owłosienia.


budowa kępki włosowej
 
U psów krótkowłosych włosy mogą wyrastać pojedynczo z pochewek skóry. Są to zazwyczaj włosy ościste, sięgające powierzchni szaty, które zakrywają krótsze i cieńsze od nich włosy puchowe tworzące podszerstek. U psów o obfitej, zróżnicowanej szacie włosy wyrastają w pęczkach po 3-5 z jednego mieszka włosowego. W takim pęczku znajduje się zazwyczaj jeden gruby włos przewodni w środku, kilka włosów ościstych, równie grubych, ale krótszych od przewodniego, oraz pewna ilość otaczających je cienkich i najkrótszych ze wszystkich włosków puchowych.


sierść krótka

Sierść składa się zazwyczaj z dwóch warstw:

  • Wewnętrznej, puchowej, zwanej podszerstkiem, składającej się z cienkich i krótkich włosów o wełnistej strukturze, których zadaniem jest utrzymanie ciepłoty ciała.
  • Zewnętrznej, okrywowej, której zadaniem jest zabezpieczenie podszerstka przed wilgocią i uszkodzeniem.
U niektórych ras podszerstek jest bardzo obfity i wełnisty (chow chow, nowofundland), u innych miękki (owczarek niemiecki) a u jeszcze innych rzadki i delikatny (cairn terier). Są również psy, które tak jak bokser są całkowicie pozbawione podszerstka. Psy pochodzące z krajów o surowym klimacie mają nadzwyczaj gruby, zwarty, wełnisty podszerstek, dzięki któremu potrafią znieść nawet bardzo niskie temperatury.
 

sierść gęsta, obfita
 
Dzięki włókienkom mięśniowym przyczepionym do cebulki włosowej ich sierść się stroszy, włos i podszerstek ustawiają się prostopadle do skóry, okrywa włosowa staje się grubsza, bardziej sprężysta, lepiej izoluje i skuteczniej chroni przed zimnem. Dzieki temu północne psy zaprzęgowe mogą spać na śniegu.

Każdy włos tworzacy psią sierść składa się z łodygi wyrastającej ponad powierzchnię skóry, korzenia umieszczonego w skórze właściwej oraz cebulki włosowej, która obejmuje brodawkę włosa. Korzeń i cebulka znajdują się w mieszku włosowym, zawierającym włókienka mięśniowe służące do poruszania włosa. Jego natłuszczanie zapewniają gruczoły łojowe wydzielające mikroskopijne kuleczki tłuszczowe, które pokrywają włos i naskórek tworząc tzw. lipidową otoczkę ochronną.


budowa włosa
 
Przeciwnicy kąpania psów twierdzą, że ta otoczka w czasie kąpieli zostaje częściowo wypłukana. To prawda, ale nałożenie po kąpieli na mokrą sierść dobrego, wyprodukowanego specjalnie dla psiej sierści balsamu całkowicie ją odbudowuje. To samo dzieje się z naszymi włosami, a mimo to je myjemy i to bardzo często.



Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.