Hodowla - rozród » Wybór reproduktora

Krycie za granicą


Zdarza się, że podczas jakiejś wystawy zobaczymy psa tak pięknego, że nie możemy przestać myśleć o tym, żeby nim pokryć swoją sukę. Nie wahajmy się zapytać właściciela o warunki krycia, przedstawienie osiągnięć wystawowych suki, a zwłaszcza renoma naszej hodowli, jeśli się takiej dopracowaliśmy, bardzo ułatwia negocjacje. Taki wyjazd to bardzo męcząca i raczej kosztowna impreza, ale jeśli mamy szansę na wybitny miot, nie należy się wahać. Warto to rozważać jedynie wtedy, kiedy sami mamy sukę wybitną. Oczywiście dobrze by było, by przedtem urodziła już jeden miot, żeby się upewnić czy może mieć potomstwo. 

Jeżeli nie zależy nam na konkretnym reproduktorze a dodatkowo nie mamy możliwości wyjazdu za granicę, warto sprawdzić, czy czas krycia nie pokrywa się przypadkiem z terminem dużej wystawy międzynarodowej. Możemy wówczas skontaktować się z organizatorem i dowiedzieć się czy w rasie, która nas interesuje zostały zgłoszone jakieś wybitne psy z zagranicy. Jest to znakomita okazja, bo odpada koszt i trud podróży. Trzeba jednak zawczasu skontaktować się z właścicielem psa, żeby ustalić warunki finansowe. Możliwość takiego krycia jest dla hodowcy niezwykle kusząca, powodzenie przedsięwzięcia zależy jednak od precyzyjnego określenia dni płodnych suki, ponieważ pies przyjeżdża na wystawę z reguły na jeden dzień, co oznacza, że krycia powtórzyć się nie da. Chociaż czasem bywa, że uroda suki i nasza polska gościnność jest w stanie przekonać właściciela, by przedłużył swój pobyt chociaż o jeden dzień.

Powiedzmy jednak od razu, że poszukiwanie reproduktora za granicą tylko po to, żeby można było tego argumentu użyć w celach marketingowych nie ma sensu. Warto się natomiast fatygować, jeśli stoi za tym jakiś konkretny zamysł hodowlany, np. poszukiwanie wybitnego psa z określonej linii lub chęć wyprowadzenia nowej linii hodowlanej, bo stawka krajowa jest już za bardzo ze sobą spokrewniona. Bardzo często trzeba szukać reproduktora za granicą, jeśli mamy sukę niezwykle rzadkiej rasy i w Polsce nie ma dla niej partnera. Sporo miejsca poświęcam problemowi doboru reproduktora, ale jest to sprawa niezwykle ważna, od tego w dużej mierze zależy, jakich dochowamy się szczeniąt. Ambitny hodowca jedzie niejednokrotnie do dobrego reproduktora na tzw. „drugi koniec świata”. I ma rację.



Na zakończenie rada:


Jeśli mamy sukę, która jeszcze nigdy nie była kryta, a sami nie mamy żadnego doświadczenia i nie potrafimy pomóc, wybierzmy na ojca pierwszego miotu doświadczonego reproduktora, bo najprawdopodobniej sam sobie poradzi. Ma to jeszcze jedną zaletę, w przypadku pustego krycia mamy pewność, że przyczyna niepowodzenia nie leży po stronie psa, lecz suki. Problem najprawdopodobniej wynika z nieprecyzyjnego określenia dni płodnych, wielu właścicieli suk ma o tych sprawach więcej niż mgliste pojęcie. Spotykałam już właścicieli suk szukających reproduktora, święcie przekonanych, że do krycia wystarczy, by suka miała cieczkę. 

Przy większych lecznicach można wykonać odpowiednie badania laboratoryjne, które minimalizują ryzyko takich niepowodzeń. Jeśli potrzebujemy pomocy przy samym kryciu, poprośmy doświadczonego hodowcę a nie lekarza weterynarii chyba, że jednocześnie ma doświadczenie hodowlane. Odebrałam kiedyś telefon od zaprzyjaźnionego, spanikowanego przedstawiciela tego pięknego zawodu, który pilnie wzywał mnie na pomoc, bo jego pies w żaden sposób nie mógł sobie poradzić z pokryciem suki. W sytuacji jaką zastałam trudno było utrzymać powagę, obecne było całe grono przyjaciół domu w roli doradców, towarzyszyła temu straszna wrzawa i dwa spłoszone czworonogi. Kiedy było już po wszystkim i całe towarzystwo odetchnęło z ulgą, wyraziłam zdziwienie, że mimo wielu lat praktyki lekarskiej w tym segmencie psiej fizjologii tak kiepsko sobie radzi. Odpowiedział, że nie musi, bo krycie to nie choroba. I jak dobrze się zastanowić, trudno nie przyznać mu racji. 



Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.