Wakacje z psem

Pies bezpieczny w wodzie 


Pływanie w jeziorze lub w morzu to dla psa wielka frajda, w przeciwieństwie do ludzi każdy pies potrafi pływać, co niestety nie oznacza, że każda kąpiel jest dla niego bezpieczna. Wybierając się z psem nad wodę trzeba mieć na uwadze, że:
  • Zanim pozwolimy psu wskoczyć do wody sprawdźmy, czy zbiornik jest bezpieczny. Zagrożeniem mogą być zarówno pobite butelki leżące na brzegu jak i gęste, cuchnące wodorosty które potem godzinami będziemy wyciągać z psiej sierści. Jeśli pies jest alergikiem niektóre z nich mogą spowodować poważne problemy skórne. Podobny problem pojawia się w morskiej wodzie, sól drażni skórę i wysusza sierść dlatego po kąpieli w morzu zawsze po powrocie do domu powinno się psa wypłukać pod prysznicem lub przy pomocy ogrodowego węża. Bardziej intensywne pływanie podobnie jak bieganie wymaga stopniowego zwiększania wysiłku i odpowiedniego treningu. Pomysł z płynięciem psa za rowerkiem wodnym nie należy do najbardziej udanych.                                                                                                                   
  • Niektóre psy są urodzonymi pływakami i nic ich nie powstrzyma przed wskoczeniem do wody, są również takie, które odpowiednio zachęcone wejdą do wody, ale zdecydowanie wyżej cenią wylegiwanie się pod drzewem. Niektóre pływać zdecydowanie nie lubią. Dlatego też nigdy nie wolno wciągać psa na siłę do wody jeśli sam nie ma na to ochoty a zwłaszcza wrzucać go z pomostu, bo może go to raz na zawsze zniechęcić do pływania.                                                                                                                                         
  • Jeśli pies jest spokojny, można go zabrać na łódkę lub kajak, byle nie przy bardzo silnym słońcu, bo może się to skończyć udarem słonecznym. Warto również posmarować psi nos kremem z filtrem UV, jest to miejsce wrażliwe i bardzo podatne na oparzenia.
  • Pies, któremu właściciel pozwala opuścić łódkę i płynąć obok niej, powinien być wyposażony w specjalną kamizelkę ratunkową na wypadek, gdyby nagle zabrakło mu sił lub znalazł się w dużej odległości od właściciela. Takie kamizelki można bez problemu kupić w dobrych sklepach zoologicznych a nawet uszyć we własnym zakresie. Szczególną ostrożność trzeba zachować na wodach, po których pływają bardzo szybkie i głośne motorówki, ponieważ wywołana przez nie fala może być dla psa bardzo niebezpieczna. Do uchwytu kamizelki można przywiązać cienką linkę, żeby w razie potrzeby móc psa szybko przyciągnąć do siebie.           
   
  • Nie można pozwalać, żeby pies kapał się bez nadzoru, pamiętajmy, że pies bez problemu może skoczyć do wody ale może, zwłaszcza w gładko wykafelkowanym basenie mieć poważny problem, żeby się z niego wydostać.                                                                                                                                        
  • Mimo, że każdy pies umie pływać i zazwyczaj świetnie sobie w wodzie radzi, to jednak na początku powinien się powoli oswajać z wodą w miejscu gdzie jest niezbyt głęboko, dopiero potem, kiedy nabierze doświadczenia i kondycji może się kapać w głębszych zbiornikach wodnych.                                                 
  • Nie pozwalajmy kąpać się psu osłabionemu chorobą, cierpiącemu na dolegliwości stawowe ( szczególnie w zimnej wodzie ) i każdemu innemu psu, który nie ma na to ochoty.
Miłośnicy pływania powinni pomyśleć o nowofundlandzie. Jest to najwspanialszy pływak na świecie a do tego troskliwa niańka, która dopilnuje kąpiących się dzieci, nie pozwoli im się za bardzo oddalić od brzegu i jak będzie trzeba wyciągnie je z wody.Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.