Hodowla rozród » Odchowanie szczeniąt
Kolejne tygodnie
Sposób opieki nad szczeniętami w kolejnych tygodniach niewiele się zmienia. Zaczyna się ustalać hierarchia między szczeniętami, bardzo wyraźnie uwidaczniają się ich charaktery i predyspozycje psychiczne. Ciągle najważniejszym zadaniem pozostaje właściwa socjalizacja i dbałość o dostarczanie pieskom jak największej ilości pozytywnych doświadczeń. Więcej też czasu powinniśmy poświecić na indywidualne zabawy ze szczeniakami, dla których kontakt z człowiekiem zaczyna być coraz ważniejszy.
Pomoc dzieci w socjalizacji szczeniąt jest nieoceniona.
Na zdjęciu hodowla sznaucera olbrzymiego de Ratatouille.
Mniejszym dzieciom można pozwolić na kontakt ze szczeniętami tylko pod opieką dorosłych i to najlepiej na podłodze. W tym wieku szczenię jest bardzo ruchliwe, trzymającemu je na rękach dziecku łatwo może się wyrwać i spaść na podłogę. Nie trzeba dużej wyobraźni by uzmysłowić sobie, czym dla kilkutygodniowego szczeniaka może się skończyć taki upadek. Nauczmy również dzieci, że jeśli chcą pieska podnieść, powinny jedną rękę podłożyć pod jego klatkę piersiową zaś drugą pod pupę. W żadnym razie nie można podnosić psa trzymając go za przednie łapki.
Malutki Cum Eximia Laude Adsum uczy się samodzielnie jeść
Szczenięta z hodowli Whiter Shade of Pale
Jeśli we właściwym czasie rozpoczęliśmy regularne dokarmianie, najpierw mlekiem zastępczym a potem rozmoczoną suchą karmą, szczenięta nie powinny mieć kłopotów z samodzielnym jedzeniem. Mleko matki na tym etapie powinno być już tylko na deser. Szczeniakom rosną ząbki, sutki są już wymęczone i obolałe a suka coraz mniej przychylnie patrzy na wiszące u jej sutków potomstwo. Około szóstego tygodnia zaczyna się coraz bardziej odgryzać, chętnie się ze szczeniętami bawi, ale karmić ich już nie chce. Doskonale wie, że jej potomstwo jest gotowe do samodzielnego jedzenia, poza tym chce je przygotować do samodzielnego życia. Więcej na temat prawidłowego karmienia szczeniąt w zakładce Żywienie-karmienie szczeniąt.
Przychodzi czas na pierwsze szczepienia. Lekarze zalecają różne szczepionki i różne systemy szczepień, najlepiej skontaktować się z wybranym lekarzem weterynarii, postępować ściśle według jego wskazówek i tej jednej lecznicy już się trzymać. Pierwsze szczepienia można już wykonać w 6 tygodniu życia, zwłaszcza, jeśli szczeniak z jakiś powodów nie dostał odpowiedniej ilości siary tuż po urodzeniu. Nie należy z tym jednak zwlekać dłużej, niż do 8-go tygodnia życia. Więcej informacji na ten temat - patrz Profilaktyka zdrowotna- szczepienia. Pamiętajmy też o starannym zabezpieczeniu szczeniąt przeciw pchłom i kleszczom i regularnym ich odrobaczaniu.
Idealne miejsce zabaw dla szczeniąt
Jest to jednocześnie okres bardzo intensywnej socjalizacji. Znakomita większość problemów wychowawczych, także tych związanych z agresją, spowodowana jest lękiem i brakiem oswojenia ze wszystkim co psa otacza. Jego psychika w bardzo dużej mierze zależy od tego z jakiej pochodzi hodowli, dlatego trzeba ją wybierać bardzo starannie. Jeśli tylko warunki i pogoda na to pozwalają szczenięta powinny bardzo dużo przebywać na świeżym powietrzu, w dużym, bezpiecznym, odpowiednio zaaranżowanym kojcu. Najlepiej nadaje się do tego miejsce pod drzewami, bo zbyt silne słońce może być dla szczeniąt niebezpieczne. W kojcu powinno się znajdować miejsce do spania, świeża woda do picia i oczywiście dużo różnych zabawek.
Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!