Jak pielęgnować sierść ? » Pielęgnacja według pory roku

Jak dbać o sierść w lecie?

psy uwielbiają wodę

Uwaga na słońce

Wbrew pozorom upalne lato jest dla psa bardziej uciążliwe niż ostra zima. Psy wyjątkowo źle znoszą upał, należy więc oszczędzić im dłuższych spacerów w samo południe, na wycieczkach rozbijać obozowisko w cieniu i ani na moment nie pozostawiać psa samego w samochodzie, nawet wtedy, gdy okna są uchylone. 

białe psy są szczególnie wrażliwe na słońce

Wyjeżdżając z domu trzeba mieć zawsze ze sobą kanisterek z wodą, żeby nasz przyjaciel miał czym ugasić pragnienie. Pamiętajmy, że w czasie upału nietrudno o udar, który jest dla psa naprawdę bardzo niebezpieczny, często niestety śmiertelny. Pies jest dwukrotnie mniej odporny na upał niż człowiek. Szczególnie wrażliwe są psy o skróconej kufie, które w upalny dzień mogą mieć nawet trudności z oddychaniem. Zrezygnujmy w tym czasie z długich spacerów i szkolenia i zapewnijmy psu chłodne i przewiewne miejsce do odpoczynku.


Z nadejściem lata wiele osób strzyże psa bardzo krótko „żeby mu nie było gorąco”. W rzeczywistości popełniają błąd, bo sierść chroni psa zarówno przed zimnem jak i upałem. Można ją więc trochę skrócić, ale z wyczuciem, ponieważ zbyt krótkie strzyżenie może odsłonić bardzo wrażliwą, nieprzyzwyczajoną do słońca skórę, która łatwo może ulec poparzeniu.

Po bardzo słonecznym lecie sierść jest z reguły bardzo przesuszona. O tym jak o nia zadbać i zregenerować w zakładce Problemy z sierścią - Przesuszenie skóry i sierści.

Szczególnej dbałości wymaga sierść podszyta grubym podszerstkiem. Jeśli pies nie będzie wystawiany można mu maksymalnie wyczesać podszerstek, żeby choć trochę „odchudzić” jego owłosienie.

Bardzo ważne jest codzienne, bardzo dokładne szczotkowanie, bo szczególnie w lecie podszerstek łatwo się zbija i po pewnym czasie tworzy warstwę filcu, która całkowicie uniemożliwia wentylację skóry i powoduje poważne odparzenia.

Jeśli pies pływa w jeziorze a po wyjściu schnie powoli na świeżym powietrzu, trzeba go wytrzeć ręcznikiem i rozczesać sierść, bo mokry podszerstek filcuje się jeszcze bardziej. Przez pewien czas taki filc można jeszcze rozczesać dobrym zgrzebłem, później pozostaje już tylko ostrzyżenie sierści maszynką.

tej sierści nie da się już rozczesaćSkomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.