Dzisiaj jest 14.10.2024
- Rasa - pochodzenie, rodowód
- OPIS RAS PSÓW od A do Z
- Kupno psa
- Adoptujemy psa ze schroniska
- Ekwipunek dla psa
- Wychowanie psa
- Problemy wychowawcze
- Szkolenie psa
- Pies w służbie człowieka
- Pies i prawo - obowiązki właściciela
- Charakter - tajniki psiej psychiki
- Agresja
- Jak zrozumieć psa ?
- Relacje psa z ludźmi i zwierzętami
- Żywienie według potrzeb
- Jak dobrze karmić ?
- Co warto wiedzieć o żywieniu
- Dodatki do psiej miski
- Ciekawostki na temat żywienia
- Jak dbać o oczy, uszy, zęby i ...
- Jak pielęgnować sierść
- PIELĘGNACJA SIERŚCI wg ras A-Z
- Problemy z psią sierścią
- Akcesoria do pielęgnacji sierści
- Dobór kosmetyków do rodzaju sierści
- Pies u fryzjera
- Wystawy psów rasowych
- Przygotowanie psa do wystaw
- Strategia wystawowa
- Wystawy - jak poprawić urodę ?
- Jedziemy po sukces
- Wsadzamy kij w mrowisko
- Spacer i rekreacja z psem
- Psie sporty
- Pies w podróży
- Wakacje z psem
- Wyjeżdżamy - a co z psem ?
- Pies w różnych miejscach i czasie
- Hodowla - rozród
- Sterylizacja - kastracja
- Profilaktyka zdrowotna
- Walka z pasożytami
- Pasożyty zewnętrzne
- Pasożyty wewnętrzne
- Jak pies zaraża się pasożytami ?
- Leczenie i profilaktyka
- Glista psia - Toxocara canis
- Tęgoryjec - Ancylostoma caninum
- Włosogłówka - Trichuris vulpis
- Robaczyca serca - Dirofilariosa
- Tasiemiec psi - Dipylidium caninum
- Tasiemiec bąblowcowy - Echinococcus granulosus
- Kokcydioza - Coccidiosis canum
- Lamblioza - Giardia intestinalis
- Choroby psów
- Pomoc w nagłych wypadkach
- Opieka nad chorym psem
- Problemy starszego wieku
- Słownik pojęć kynologicznych
- Książki, które warto przeczytać
- Ciekawostki na temat psów
- Opinie na temat karm MILLS FARM
Jak pielęgnować sierść ? » Pielęgnacja według barwy
Sierść czarna
Pielęgnacja czarnej sierści
U psów czarnych gładkowłosych problem zszarzenia lub zbrązowienia sierści praktycznie nie występuje. W ich przypadku przyczyną zszarzenia jest zazwyczaj brud i kurz i wystarczy psa wykąpać a potem spryskać odżywką nabłyszczającą, żeby sierść odzyskała głęboką czerń. U dobrze umięśnionych psów lekkie natłuszczenie sierści przed wejściem na ring daje spektakularny efekt, bo bardzo podkreśla muskulaturę, dzięki czemu pies wygląda atletycznie i jednocześnie elegancko.Problem z kolorem pojawia się za to stosunkowo często u psów szorstkowłosych, nietrymowanych, lub niestarannie trymowanych. Przyczyną jest utrzymywanie się w sierści martwego włosa, który z reguły jest zszarzały, oraz dominacja szarego lub brązowego podszerstka nad czarnym włosem okrywowym. Jedyną i to w dodatku bardzo skuteczną metodą przywrócenia czerni jest regularne trymowanie. Dotyczy to zarówno psów czarnych (np. teriery szkockie, czarne sznaucery), tych, w których sierści występuje kolor czarny (np. sznaucery czarno srebrne), a także tych, które mają duże czarne łaty na brązowo-czarnym lub ciemnym tle (np. airedale lub welsh teriery). U psów szorstkowłosych brak trymowania zawsze oznacza problem z kolorem i żadne farby na to nie pomogą, bo jeśli nawet pies będzie czarny, to jakość sierści będzie daleka od wzorca .
Zdarza się czasem, że na jednolicie czarnej sierści (np. u sznaucerów olbrzymów) pojawiają się pojedyncze białe włosy, które mają odmienną strukturę niż pozostałe, są grubsze, mocniejsze i wyglądają jak plastikowe. Ponieważ są zazwyczaj dość nieliczne, można je wyskubać. Bierzemy spory fałd skóry między kciuk i palec wskazujący w ten sposób, żeby włosy ułożyły się na kształt wachlarza, chwytamy koniuszek białego włosa pęsetą i pociągamy. Te włosy pojawiają się na ogół u młodych psów i raz wyskubane nigdy nie odrastają.
U psów, których się nie trymuje, lub trymuje zupełnie symbolicznie, takich jak nowofundlandy lub czarne szpice, można wzmocnić kolor stosując do kąpieli szampon intensyfikujący czerń. Wśród dostępnych na rynku są takie, które działają wyłącznie na określony pigment i można je używać dla psów wielobarwnych, np. czarno-białych, bez obawy zabrudzenia innych kolorów. Efekty w postaci pogłębienia czerni pojawią się dopiero po kilku kąpielach, za to ich użycie jest całkowicie bezpieczne. Szampon intensyfikujący kolor czarny działa tylko na ten kolor, który ma poprawić, można mieć całkowitą pewność, że nie zabrudzi bieli. Znaczy to, że do kąpieli widocznego na zdjęciu berneńczyka można użyć szamponu intensyfikującego kolor biały, brązowy lub czarny, w zależności od tego, który wymaga poprawienia.
Warto wiedzieć, że przyczyną zbrązowienia czarnej sierści może być martwy brązowy podszerstek. Jeśli nie będzie regularnie wyczesywany, w niedługim czasie zdominuje włos okrywowy, wskutek czego sierść będzie zszarzała lub zbrązowiała.
Bardzo duże znaczenie ma również dobra, profesjonalnie zbilansowana karma. Brak niektórych witamin i mikroelementów może niekorzystnie wpłynąć na barwę owłosienia.
Szampony do pielęgnacji sierści czarnej i wielokolorowej:
Warto wiedzieć, że szampon intensyfikujący kolor czarny Ring5 Black Out Shampoo można używać wyłącznie dla psów całkowicie czarnych, bo działa jak farba, w czasie kąpieli pojawia się czarna piana, która spowoduje, że ewentualne białe znaczenia staną się brudnoszare i niczym nie da się tego zabrudzenia usunąć.
Przygotowanie czarnej sierści do wystawy.
Jak widać problem jest dwojaki:
- cała sierść jest równomiernie zbrązowiała
- w niektórych miejscach występują szpecące brunatne zacieki na brodzie
Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!