Żywienie według potrzeb » Karmienie psów dorosłych

Karmienie psów dorosłych o normalnej aktywności



To, kiedy pies kończy okres wzrostu i staje się dorosły, zależy przede wszystkim od jego wielkości. Psy małych ras stają się dorosłe już około 12 miesiąca życia, suki w tym wieku bez najmniejszego uszczerbku dla zdrowia mogą wydawać na świat potomstwo. Psy dużych ras osiągają posturę dorosłego osobnika dopiero w wieku około 1,5 - 2 lat a czasem nawet jeszcze później. Zależy to dodatkowo od rasy psa, jego wielkości i budowy. Do zakończenia okresu wzrostu pies powinien dostawać karmę dla szczeniąt i psów rosnących. O tym czy pod względem potrzeb żywieniowych pies jest już dorosły świadczy przede wszystkim jego wygląd – powinien być dojrzałym, w pełni rozwiniętym, prawidłowo umięśnionym i zbudowanym osobnikiem. 

Zakończenie okresu wzrostu oraz wejście w kolejny, dorosły etap życia oznacza zmianę sposobu żywienia. Zapotrzebowanie pokarmowe psa dorosłego nie jest już tak duże jak w okresie intensywnego wzrostu, należy więc zastąpić wysokoenergetyczne pożywienie szczenięce karmą dla psów dorosłych, która dostarczy dorosłemu osobnikowi o normalnej aktywności wszystkich składników niezbędnych do utrzymania go w idealnej kondycji i zdrowiu. Taką karmę powinien dostawać aż do pierwszych oznak starzenia, które, choć często nie są widoczne, to jednak pojawiają się u dużych psów już koło szóstego, a u małych około ósmego roku życia.

Pojęcie „pies o normalnej aktywności” dość często budzi bardzo ożywioną dyskusję. Dla uproszczenia należy przyjąć, że jest to pies, który ma sporo ruchu, chodzi na długie spacery, nawet od czasu do czasu biega przy rowerze, ale nie uprawia regularnie sportów, nie poluje i nie jest psem pracującym. Psu prowadzącemu normalny tryb życia tylko w jednym przypadku, dla uzupełnienia bilansu cieplnego organizmu, należy podać karmę wysokoenergetyczną - jeśli w czasie mrozów dużo przebywa na dworze.


ORIENTACYJNE DZIENNE DAWKI SUCHEJ KARMY
(dla psa dorosłego w zależności od jego wagi)
 
Docelowa waga psa
wiek - 12 m-cy
1-5 kg 25-90 g
5-10 kg 90-150 g
10-20 kg 150-320 g
20-40 kg 320-460 g
40-70 kg 460-700 g
Dzienna il. posiłków 2
 

Tabela pokazuje ilość karmy, którą powinien otrzymywać zdrowy pies prowadzący normalny, średnio aktywny tryb życia. Dla takich psów doskonale sprawdza się tzw karma bytowa typu "adult". Jeśli jest dobrej jakości, nie trzeba, a nawet nie powinno się dodawać do niej żadnych suplementów.

Na każdym opakowaniu znajdziemy zalecane przez producenta ilości karmy. Są to wielkości orientacyjne, z reguły zbyt wysokie. Metodą prób i błędów trzeba ustalić dzienną dawkę dla konkretnego psa, bo dla każdego optymalna porcja może być inna. Najlepiej nasypywać jedzenie specjalną miarką lub zawsze tym samym kubkiem tak, żeby pies za każdym razem dostawał taką samą porcję. Jeśli zaczyna się zbytnio zaokrąglać i obrastać tłuszczykiem, ilość podawanej karmy zmniejszamy. Dla jego dobra, bo nadwaga prowadzi do wielu poważnych chorób i skraca psu życie. Pierwsze oznaki starzenia są sygnałem, że nasz przyjaciel powinien przejść na karmę dla psów w starszym wieku.

mimo, że każdy z nich jest dorosły, mają odmienne potrzeby żywieniowe


Przy braku jakichkolwiek problemów zdrowotnych psom ras małych i średnich od momentu osiągniecia dorosłości podajemy karmę typu "adult". Psy dużych ras powinny dostawać karmę typu "adult large breed". Jeśli pies ma skłonności do alergii najlepsza będzie specjalna karma dla alergików typu "lamb and rice", lub "sensitive". Dla psów z zespołem złego wchłaniania najlepsze marki proponują karmę bezglutenową typu "low grain". Przy tendencji do tycia przechodzimy na karmę typu "light", żeby nie dopuścić do otyłości, bo walka z nią zarówno dla psa jak i dla właściciela jest bardzo trudna. Możliwości odpowiedniego doboru karmy jest wiele, trzeba z nich korzystać, prawidłowe żywienie jest podstawą dobrego rozwoju oraz zdrowia i pozwala oszczędzić wielu problemów zdrowotnych.


Do karmienia psów dorosłych o normalnej aktywności polecamy:
doskonałą, niezawierającą chemicznych konserwantów, w 100% naturalną, duńską karmę:

Mills Farm Adult
do wyprodukowania 12 kg karmy zużyto 9,7 kg świeżego mięsa


więcej informacji www.millsfarm.pl



Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.