Pielęgnacja sierści » Kąpiel na mokro i na sucho

Czyszczenie sierści na sucho


Zdarza się, że z różnych powodów kąpiel nie jest możliwa: wiek psa, choroba, macierzyństwo lub zwyczajnie brak czasu. Można wtedy wyczyścić sierść na sucho przy pomocy specjalnych pudrów, lotionów lub nasączonych środkiem czyszczącym chusteczek. Wszystkie te preparaty są bardzo łatwe w użyciu, nie wymagają spłukiwania i stosuje się je przeważnie w trakcie szczotkowania. Szybko przywracają sierści czystość i pozostawiają miły, świeży zapach.

Psy można kąpać dowolnie często, maleńkie yorki kąpie się nawet co tydzień. Kąpiel może być jednak sporym problemem, jeśli nasz przyjaciel jest psem potężnym, o bardzo obfitym owłosieniu, trudnym do wysuszenia zwłaszcza w zimie (nowofunland), lub szorstkowłosym, którego nie powinno kąpać się zbyt często (sznaucer, airedale terrier). W tej sytuacji preparaty do czyszczenia sierści bez użycia wody okazują się niezwykle przydatne.

Sierść krótka, puszysta 

Dla wszystkich psów o włosie gęstym i niezbyt długim idealne są preparaty w postaci pudru, np Hery Shampooing sec poils blancs. Rozpylamy go na sierści, odchylając warstwę po warstwie, żeby dotarł aż do skóry i rozprowadzamy dodatkowo palcami. Pozostawiamy na kilkanaście minut, w czasie których puder wchłania cały znajdujący się na niej brud i tłuszcz. Następnie szczotkujemy z włosem i pod włos, żeby usunąć resztki pudru. Sierść jest po tym czysta, pachnąca i miła w dotyku. Ta metoda doskonale sprawdza się u wszystkich psów o białej sierści (westie, biszony, podhalany, bobtaile), o sierści puszystej, obfitej (biszony, sheltie, collie, szpice), także u psów szorstkowłosych (westhighlandy, sznaucery, teriery). Nie nadaje się natomiast dla psów o włosie długim i jedwabistym takich jak np. yorki, charty afgańskie, setery.


Puder do czyszczenia na sucho jest niezwykle przydatny w przygotowaniu psa do wystawy: wybiela sierść, lekko usztywnia i  nadaje jej objętości. Pojemnik z pudrem trzeba zawsze bardzo energicznie wstrząsnąć przed użyciem, bo puder znajduje się w zawiesinie i dłużej nieużywany osiada na dnie pojemnika.


Sierść miękka, jedwabista 

Dla psów o włosie jedwabistym bardziej nadają się lotiony. 

Są dwie metody użycia tego preparatu:

1. skropić nim rękawicę frotową i dokładnie wytrzeć sierść, brud pozostanie na rękawicy. Ta metoda jest polecana dla wszystkich psów, bez względu na rodzaj i długość włosa oraz dla szczeniąt. Nie nadaje się tylko dla psów o długim jedwabistym włosie, ponieważ pocieranie rękawicą mogłoby go splątać i uszkodzić.

2. nałożyć na włosianą lub drucianą szczotkę warstwę waty, skropić ją lotionem i dokładnie wyszczotkować sierść zmieniając w miarę potrzeby zabrudzoną watę na czystą. Ten sposób pozwala przywrócić czystość wszystkim rodzajom sierści, zwłaszcza psom długowłosym. Jej zaleta jest to, że czyści bardziej dogłębnie. Nie nadaje się natomiast dla psów gładkowłosych, które lepiej czyścić zwilżoną lotionem rękawicą. 

Bardzo wygodne w użyciu są lekko wilgotne, kolagenowe chusteczki czyszczące. Przy ich pomocy można szybko doprowadzić sierść do porządku, są nieocenione w domu, w pociągu, na spacerze w samochodzie i na wystawie. Nadają się dla wszystkich psów dużych i małych, także dla szczeniąt.Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.