Wystawy psów rasowych » Rodzaje wystaw

Crufts


Cruft’s Dog Show to wystawa organizowana każdego roku w Birmingham w Wielkiej Brytanii, owiana legendą, najstarsza i najbardziej prestiżowa wystawa kynologiczna na naszym kontynencie. Przez wiele lat Polacy jeździli na Crufts’a wyłącznie jako obserwatorzy, dla naszych psów wystawa była niedostępna ze względu na obowiązującą w Anglii bardzo kosztowną kwarantannę. Organizatorzy bardzo umiejętnie dbają o utrzymanie otoczki niezwykłości jaka jej towarzyszy, jest to jedyna wystawa na którą nie można po prostu psa zgłosić, prawo do wzięcia w niej udziału trzeba wywalczyć. W poszczególnych krajach na wybranej wystawie najlepsze psy otrzymują nominację na Crufta, nawet jeśli ich właściciele z możliwości wystawienia psa nie skorzystają, to już samo nominowanie jest cennym wyróżnieniem.

Dla sędziego zaproszenie do składu sędziowskiego jest najwyższą nobilitacją, przestrzega się przy tym zasady, że sędzia określoną rasę może sędziować na Cruft-cie tylko jeden raz w życiu. Kiedy wreszcie nadchodzi dzień wystawy 25.000 najpiękniejszych psów zjeżdża do Birmingham ze wszystkich stron świata: wielka gala, wielkie emocje, wieczorowe stroje, pokazy transmitowane przez telewizję a przed ekranami telewizorów około 14 milionów widzów.


Jak to się zaczęło ?


Cruft’s wziął swoją nazwę od nazwiska pomysłodawcy i fundatora. W 1876 roku Charles Cruft ukończył college i nie miał najmniejszej ochoty na rozpoczęcie pracy w rodzinnej firmie biżuteryjno-złotniczej. Znalazł więc zatrudnienie w bardzo dynamicznie rozwijających się zakładach Jamesa Spratta w Holborn w Londynie, które jako pierwsze na świecie rozpoczęły właśnie produkcję herbatników i suchej karmy dla psów. Cruft był człowiekiem niezwykle ambitnym i po bardzo krótkiej działalności jako” chłopiec do wszystkiego” otrzymał awans na samodzielnego menagera. To pozwoliło mu nawiązać bardzo dobre kontakty z wielkimi właścicielami ziemskimi, którzy w swoich posiadłościach mieli duże psiarnie, w których hodowali psy myśliwskie i sportowe. Pracując cały czas u Spratta, Charles Cruft przeskoczył następny próg na drodze do kariery. Odtąd zaczął podróżować do Europy i w 1878 roku znalazł się we Francji. Tamtejsi hodowcy szybko odkryli biznesowe talenty Crufta i zaproponowali mu udział w zorganizowaniu wystawy psów w ramach Foire de Paris. Od ukończenia przez niego liceum minęły zaledwie dwa lata.


W 1886 roku wrócił do Anglii, gdzie we współpracy z Allied Terrier Club przystąpił do organizowania wielkiej wystawy psów, wynajmując w tym celu hale prestiżowego Royal Aquarium. Przedsięwzięcie okazało się sukcesem, co jeszcze bardziej związało Crufta z kynologią. Pierwsza wystawę sygnowaną swoim imieniem zorganizował w 1891 roku w Rolniczych Halach Królewskich w Islington. To była pierwsza z całej serii wystaw, które Cruft organizował w tym miejscu regularnie raz w roku. Były to imprezy komercyjne, które przynosiły dochód nie tylko wystawcom, ale przede wszystkim samemu Cruftowi.

Dziś nie ma już wystaw organizowanych przez osoby prywatne, ale zanim do tego doszło Cruft zdołał dzięki niej zgromadzić znaczny majątek. W 1938 roku Charles Cruft umiera, trud organizowania wystaw przejmuje jego żona. Wprawdzie w 1939 roku udało jej się wystawę zorganizować, ale wkrótce okazało się, że jest to zadanie, które ją przerasta. Trzy lata po śmierci męża, w trosce o utrzymanie wystawy firmowanej przez Crufta, która już zdążyła zdobyć wielką renomę, zwraciła się do Brytyjskiego Związku Kynologicznego z propozycją przejęcia praw do jej organizowania. Scedowała wszystkie prawa na tę organizację, która w zamian zobowiązała się utrzymać jej nazwę. Cruft’s Dog Show nazywa się obecnie krótko Crufts, z przymiotnika określającego wystawę psów Crufts stał się rzeczownikiem.

Pierwsza po wojnie wystawa zorganizowana przez Kennel Club w 1948 roku okazała się wielkim sukcesem i zyskała uznanie zarówno wystawców jak i publiczności. Jej sława rosła z roku na rok. Dotychczasowe pomieszczenia okazały się zbyt małe i w 1979 roku wystawa została przeniesiona z Olympii do Earls Court. Żeby przyjąć wszystkich chętnych w 1982 roku czas trwania wystawy został przedłużony do trzech dni, a w 1987 roku do czterech.

W 1991 roku, w stulecie pierwszej wystawy Cruftsa zorganizowano wielką jubileuszową wystawę w National Exhibition Center (NEC) w Birmingham, gdzie odbywa się niezmiennie do dziś. Jest to gigantyczne przedsięwzięcie i takiż biznes. Na wystawę zjeżdża ponad 200 tysięcy osób, do których dyspozycji jest ponad trzysta stoisk z karmami i akcesoriami dla psów, nie licząc gastronomii. Możemy być spokojni, Crufts ma się dobrze i z pewnością nie zniknie.

Sealyham Terrier Efbe’s Hidalgo At Goodspice zwycięzca Crufts 2009.
Ten puchar, każdego roku identyczny, śni się po nocach wielu wystawcomSkomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.