Jak dbać o oczy, uszy, zęby, pazury.. » Pielęgnacja uszu

Jak należy czyścić psu uszy?


Czyszczenie uszu jest bardzo proste. Naciągamy małżowinę uszną prosto w górę, żeby udrożnić kanał słuchowy i wpuszczamy do jego wnętrza kilka kropli specjalnego żelu, który rozpuści woskowinę. Pojemnik z preparatem jest z reguły wyposażony w aplikator, który umieszczamy w uchu jak najgłębiej, tak, aby specyfik dotarł do kanału słuchowego a nie rozpłynął się na małżowinie usznej. Następnie, stale trzymając ucho naciągnięte do góry, masujemy jego nasadę od strony policzków, żeby preparat dostał się głęboko do jego wnętrza.

Po kilku minutach zalegająca w psim uchu woskowina zostaje rozpuszczona i można ją razem z brudem bez najmniejszego trudu usunąć drewnianym patyczkiem, owiniętym watą, którą zwilżamy preparatem do czyszczenia uszu. Trzeba to robić bardzo delikatnie, żeby nie otrzeć naskórka.






Najlepiej na patyczek ciasno nawinąć jedno dlugie pasmo waty w taki sposób, żeby jego koniec móc bez trudu przytrzymać ręką. To zapobiega pozostawieniu tamponu w uchu. Można również czyścić psu uszy specjalnymi patyczkami przeznaczonymi dla dzieci. Dla dużych i średnich psów są w handlu doskonałe patyczki bambusowe, które bardzo skutecznie usuwają brud i rozpuszczoną woskowinę.

Podczas wszystkich zabiegów higienicznych przy uszach trzeba pamiętać o podstawowej zasadzie: ręka, w której trzymamy patyczek musi być cały czas oparta o głowę psa, bo wtedy nie ma ryzyka, że zadrży i zrobimy psu krzywdę, jeśli niespodziewanie szarpnie głową.

Patyczek którym czyścimy psu uszy przytrzymujemy palcami ograniczając jego długość tak, żeby nie wprowadzić go do ucha zbyt głęboko. Jego wielkość ppwinna być dostosowana do wielkości psa. Zabieg czyszczenia uszu nie jest skomplikowany, wymaga odrobinę cierpliwości zarówno od psa, jak również osoby, która go wykonuje, Dlatego też róbmy to delikatnie i przemawiajmy do psa, żeby go uspokoić a do czyszczenia zabierajmy się po długim spacerze, kiedy pies jest zmęczony i senny. Jeśli trzeba było usunąć włos porastajacy wejście do kanału słuchowego z czyszczeniem uszu lepiej poczekać do nastepnego dnia, bo skóra może być po tym zabiegu lekko podrażniona.

Uwaga: do czyszczenia kanału słuchowego nigdy nie wolno stosować wody, octu, ani tym bardziej alkoholu.


Co jest potrzebne do pielęgnacji uszu?

Najważniejszy jest odpowiedni preparat do czyszczenia uszu. Bardzo skuteczny i wygodny w użyciu jest Hery Soin des Oreilles. Sprawdza się nawet u tych psów, które źle tolerują czyszczenie uszu, bo doskonale rozpuszcza woskowinę i jeśli nawet pies nie pozwoli jej usunąć tamponami waty, to ją po prostu wytrzepie. Oczywiście pod warunkiem, że kanał słuchowy nie jest zbyt mocno zarośnięty sierścią. Do jej usunięcia potrzebne są odpowiednie szczypce, którymi można uchwycić włos. Jeśli ktoś woli można go wyskubać palcami, trzeba tylko przedtem posypać je specjalnym pudrem, który bardzo ułatwia przytrzymanie i usunięcie włosa. Wyskubujemy włos po włosku, skubanie całymi kepami może być dla psa bardzo bolesne.





Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.